Burmistrz Kłodzka – jednoosobowy organ władzy wykonawczej w mieście.
Pierwsza wzmianka o burmistrzu Kłodzka (Magister civium) pochodzi z 1458 r. Przewodniczył on obradom rady miejskiej. Do XVI wieku nie otrzymywał za pełnienie tej funkcji żadnych poborów. Dopiero po 1848 i zniesieniu statusy twierdzy w Kłodzku (1877) burmistrz, będący przedstawicielem lokalnego samorządu zaczął odgrywać ważniejszą rolę.
W latach 1950-1990 urząd burmistrza Kłodzka nie istniał. W jego miejsce istniał urząd: przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej z lat 1950-1973 oraz Naczelnik Miasta (1973-1990). Stanowisko burmistrza przywrócono ponownie w 1990.
Nie zachowały się żadne wzmianki o kolejnych burmistrzach. Ponownie mamy informacje o burmistrzach Kłodzka po wojnie trzydziestoletniej. Gdy na początku XVII w. wprowadzono urząd prymatora, który również kilkakrotnie równocześnie piastował funkcję burmistrza, która w tym czasie uległa osłabieniu.
Burmistrz wybierany był wybierany przez radę miejską spośród jej członków. Stał na jej czele i magistratu. Jego władza ograniczała się tylko do obszaru miasta. Obok tzw. I Burmistrza funkcjonował przeważnie II Burmistrz, który pełnił funkcję zastępcy.