Makiwara
1. Makiwara - (czyli "snop słomy"; maki = rulon, zwitek, snop; wara = słoma)- jest to uniwersalny przyrząd, w postaci elastycznej deski z poduszką amortyzującą, dawniej wykonywaną z zawiniętą w płótno słomy ryżowej, służący do ćwiczeń wszystkich rodzajów uderzeń (ciosów).Ćwiczenia z makiwarą są podstawą karate i nie należy ich zaniedbywać. Ich wartość leży nie tylko we wzmocnieniu części ciała używanych do atakowania i blokowania, lecz w nauce koncentrowania w pięści podczas uderzenia mocy całego ciała. Jest to również skuteczny sposób nauczenia się oceny dystansu. Makiwara zbudowana jest z elastycznej deski, pionowo wkopanej w ziemię.Japończycy twierdzą, że najlepiej nadaje się hinoki(cyprys japoński), lecz może to być również sugi(cedr japoński). Ćwiczenia powinny być prowadzone regularnie i pilnie, natomiast bez pośpiechu. Trening powinien być poprzedzony cierpliwym utwardzaniem powierzchni uderzających. Uderzanie bez odpowiedniego przygotowania może doprowadzić do nadwyrężenia nadgarstka, popękania naskórka a co najgorsze do rozwarstwienia kości. Tak więc jest to trening dla osób które posiadają pewne doświadczenie w karate. Makiwara jest urządzeniem używanym od wieków, w wielu szkołach walki. Jest niezbędna przy utwardzaniu powierzchni uderzeniowych, wzmacnianiu nadgarstka i ćwiczeniu technik o zarówno ręcznych jak i nożnych. Dzięki odpwiednio dobranej grubości i twardości tarczy nie powoduje zmian zwyrodnieniowych stawów. Zastosowanie znajduje tam, gdzie liczy się siła i technika uderzenia: w Muai Thai, Karate, Taekwon-do, Kung-Fu czy Aikido.
BUDOWA MAKIWARY Makiwara - długa deska wkopana w ziemię.Łączna wysokość około dwa metry, szerokość około 15 centymetrów.Deska jest szersza u dołu a węższa u góry. Do deski w Japonii mocowano słomę ryżową. Obecnie zamiast słomy używa się z powodzeniem innych materiałów które są odpowiednio twarde a rownocześnie nieco elastyczne. BUDOWA Makiwarę należy wkopać w ziemię na odpowiednią głębokość (aby środek poduszki amortyzującej znajdował się na wysokości barków).
TRENING Jeśli masz odpowiednią technikę możesz zacząć trening. Rozpocznij od dwudziestu uderzeń prawą i dwudziestu lewą. Stopniowo zwiększaj liczbę uderzeń do stu a później do dwustu. Uwaga:nieumiejętne uderzanie może spowodować poważne długo gojące się kontuzje.Bez odpowiedniego przygotowania nie należy przystępowac do treningu na makiwarze.
2. Makiwara - silnie związana bela siana służąca jako treningowy cel łuczniczy.
3. Makiwara - wywar ze słomy makowej barwy brunatnej (domowy opiat) przyjmowany doustnie. Objawy abstynencji występują z reguły po 6 - 8 godzinach i osiągają szczyt po około 12 godzinach od czasu przyjęcia narkotyku. Działa przeciwbólowo, silnie uspokajająco. Użytkownik przechodzi przez stadia euforii, zobojętnienia i uśpienia. Objawy zatrucia: Zwężenie źrenic, znużenie, wymioty. Po pewnym czasie głęboki sen narkotyczny, z którego nie można dobudzić nawet najboleśniejszymi bodźcami. Skóra, początkowo wilgotna, staje się sucha, zimna i blada. śmierć może nastšpić po kilku lub kilkunastu godzinach na skutek porażenia układu oddechowego albo po kilku dniach na skutek obrzęku płuc.