Przejdź do zawartości

Nabonid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez 213.199.192.59 (dyskusja) o 20:37, 26 mar 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Nabonid, Nabunaid (? - 539 p.n.e.), ostatni władca Babilonii (od 556 p.n.e.), wyniesiony na tron przez kapłanów. Był wysłannikiem Nabuchodonozora II w celu zakończenia wojny medyjsko-lidyjskiej. Jego matką była wysoka kapłanka boga Sina z Harranu (Adad-quppi, żyła 102 lata), być może z upadłej dynastii asyryjskiej, ponieważ tak prestiżowe funkcje pełnili przedstawiciele rozgałęzionych rodów królewskich[1].

Podjął próbę reform, zreorganizował administrację, ograniczył rolę kapłanów babilońskich (krzewił kult boga Sina z Harranu), którzy przyczynili się do konfliktu wewnątrz państwa nowobabilońskiego.

Dążył do odtworzenia dziedzictwa przeszłości. Nakazał odbudowę wielu świątyń i skopiowanie inskrypcji z dawnych czasów. Przywrócił świetność świątyniom boga Szamasza w Larsie i Sippar. Ze względu na te zamiłowania jest często uznawany za pierwszego archeologa w historii.[2]

Przebywał przez 10 lat (od ok. 549 p.n.e.) w oazie Tema na Półwyspie Arabskim najprawdopodobniej w celu opanowania nowych szlaków handlowych. Regentem królestwa został wówczas jego syn Bel-šarra-usur (biblijny Baltazar). Podczas jego rządów Babilon został zdobyty przez wojska króla perskiego Cyrusa II Wielkiego w 539 p.n.e. (Kapłani boga Babilonu, Marduka, chcący zachować słabnącą pozycję, otworzyli bramy miasta przed wojskami perskimi.)

Inskrypcje napisane przez lub pod wpływem kapłanów Marduka z czasów perskich przedstawiają go w bardzo negatywnym świetle. Ostatnie badania pozwalają odejść od negatywnego, stworzonego przez Biblię i kapłanów Marduka, stereotypu obłąkanego króla i oddaje się mu sprawiedliwość jako władcy przewidującego, ale nie mogącego przeciwstawić się nieuchronnym, dynamicznym zmianom na mapie Bliskiego Wschodu i nowym siłom - Persom. Pradawna i starożytna monarchia babilońska musiała oddać pole bardziej ekspansywnym mocarstwom.

Zobacz też


Przypisy

  1. Saggs H. W. F., Wielkość i upadek Babilonii, Warszawa 1973, s. 94
  2. Praca zbiorowa, 2005, Wielka Historia Świata, t.1, Polskie Media Amer.Com, ss. 218, ISBN 83-7425-026-7.

Szablon:Władca-Babilon

Szablon:Biografia stub