Dyskusja wikipedysty:CórkaZimy: Różnice pomiędzy wersjami
→Rekord Guinnessa 2023: nowa sekcja |
→Rekord Guinnessa 2023: Odpowiedź |
||
Linia 95: | Linia 95: | ||
W imieniu organizatorów akcji, [[Wikipedysta:Jamnik z Tarnowa|<span style="blsc:red;font-weight:bold;">Jamnik z Tarnowa</span>]] [[Dyskusja wikipedysty:Jamnik z Tarnowa|<sup style="color:red;">Napisz coś</sup>]] 12:40, 25 maj 2024 (CEST) |
W imieniu organizatorów akcji, [[Wikipedysta:Jamnik z Tarnowa|<span style="blsc:red;font-weight:bold;">Jamnik z Tarnowa</span>]] [[Dyskusja wikipedysty:Jamnik z Tarnowa|<sup style="color:red;">Napisz coś</sup>]] 12:40, 25 maj 2024 (CEST) |
||
:Drogi Kolego, |
|||
:myślę, że przeceniasz mój wkład, ale dziękuję za gwiazdkę. Przy tej okazji chciałabym zapytać czy zgodziłbyś się połączyć na krótko on-line i opowiedzieć o Wikipedii, grupie którą teraz szkolę. Jeśli jesteś zainteresowany, to proszę o kontakt to powiem więcej. Jeśli nie to proszę o podpowiedź, kto z kolegów lub koleżanek mógłby zgodzić się mi pomóc. Pozdrawiam serdecznie:) [[Wikipedysta:CórkaZimy|CórkaZimy]] ([[Dyskusja wikipedysty:CórkaZimy|dyskusja]]) 20:45, 27 maj 2024 (CEST) |
Wersja z 19:45, 27 maj 2024
Podstawowe informacje o działaniu w Wikipedii
Jeśli chcesz włączyć się do tworzenia Wikipedii, przeczytaj…
- … jak tworzyć artykuły?
- Przygodę z Wikipedią najlepiej rozpocząć od nauki podstaw formatowania oraz edytowania (pisania) haseł w swoim brudnopisie. Jeśli jednak czujesz się na siłach, to przeczytaj najpierw strony pomocy dotyczące tworzenia artykułów: ogólne wskazówki → Jak napisać nowy artykuł oraz szczegółowe → Jak napisać doskonały artykuł.
- … jakie mamy zasady tworzenia artykułów?
- Zanim jednak zaczniesz edytować artykuły, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z wypracowanymi przez nas zasadami:
- Nie naruszamy praw autorskich (jeśli masz wątpliwości → zerknij tutaj).
- Wprowadzamy tylko informacje opublikowane w wiarygodnych źródłach (→ zobacz, jak dodawać przypisy), co oznacza, że nie przedstawiamy twórczości własnej.
- Informacje przedstawiamy w sposób neutralny, a artykuły piszemy stylem odpowiednim dla encyklopedii.
- Należy pamiętać, że odrębne artykuły można tworzyć dla istotnych tematów (→ zobacz wytyczne dotyczące encyklopedyczności).
- Wikipedię można edytować na dwa sposoby. Edytor wizualny jest prostszym, bardziej intuicyjnym narzędziem. Z kolei edytor kodu źródłowego daje dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji. Można łatwo przełączać się między nimi. Najłatwiej jest nauczyć się edytowania w praktyce, dlatego też po wykonaniu wybranym sposobem kilku edycji testowych w swoim brudnopisie, śmiało edytuj strony!
- … gdzie szukać pomocy?
- W naszych szeregach mamy przewodników, którzy pomogą Ci w Twoich pierwszych edycjach. Wikipedyści odpowiedzą na pytania dotyczące edytowania Wikipedii. Możesz zadać je tutaj.
- Jeżeli chcesz samodzielnie szukać stron pomocy, zacznij od tej strony (znajdziesz ją zawsze w menu po lewej: „Dla wikipedystów” ⇒ „Pomoc”). Możesz też ustawić własne preferencje m.in. dotyczące wyglądu stron i ułatwień w edytowaniu (tu kilka słów wyjaśnienia).
- Zachęcamy także do dołączenia na nasz serwer Discord, gdzie każdą pomoc otrzymasz w błyskawicznym tempie.
- … jak się komunikować?
- Komunikując się na stronach dyskusji, ale nie w artykułach, podpisujemy się poprzez wpisanie czterech tyld (
~~~~
). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój podpis: nick z datą edycji (tak jak mój na dole). Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji. Wtedy otrzyma on komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mógł Ci odpowiedzieć. Powiadomienie o wiadomości zostanie mu wysłane także wtedy, jeśli pisząc w innym miejscu niż jego strona dyskusji (np. na stronie dyskusji artykułu lub w Kawiarence), użyjesz szablonu{{re|nick}}
, w miejscu "nick" wpisując jego nazwę użytkownika. Pozwala to na wygodne prowadzenie dyskusji w jednym miejscu.
- Jeśli chcesz, napisz coś o sobie na swojej stronie użytkownika.
Zobacz też: Żargon wikipedystów • Tablica ogłoszeń • Praca w wikiprojektach
-- Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 15:32, 12 lip 2023 (CEST)
Witaj. Proszę zwracaj uwagę do jakiej strony link wewnętrzny dodajesz. W ww. edycji dodałaś link do Johna Patricka czyli osoby o imieniu John i nazwisku Patrick, podczas gdy ojciec bohaterki biogramu to John Patrick McCambridge, a zatem "John Patrick" to dwa imiona a McCambridge to nazwisko. Proszę o uważne edycje - podpowiedzi "systemu" nie zawsze są prawidłowe. Edycję anulowałem. Ented (dyskusja) 16:48, 29 wrz 2023 (CEST)
- Dzięki, postaram się być bardziej uważna:) CórkaZimy (dyskusja) 17:01, 29 wrz 2023 (CEST)
Interpunkcja i język
Dodając treści do projektu staraj się stosować zasady językowe i interpunkcyjne. MOs810 (dyskusja) 17:56, 27 paź 2023 (CEST)
Witaj. Zasadniczo grafik dajemy tyle, żeby ich "słupek" nie był dłuższy niż "słupek" tekstu. Po drugie, w artach o miejscowościach nie dajemy przecież portretów mieszkańców. Ciacho5 (dyskusja) 10:47, 28 paź 2023 (CEST)
- @Ciacho5 jako nowicjuszka edytowałam ostatnio hasła Kościół Mariacki w Ystad, czy Chmielnicki Uniwersytet Narodowy i w obu jest podobna sytuacja jak w haśle, Museum Ludwig, czyli "słupek" grafiki jest dłuższy od "słupka" tekstu, po Pana wpisie nie wiem co ma zrobić, czy te grafiki dodawać czy nie? Zastanawiam się, czy nie jest jednak lepiej je dodawać, mimo, że tekst jest krótki, być może ktoś dane hasło rozbuduje i wtedy nie trzeba będzie już wzbogacać go grafikami. CórkaZimy (dyskusja) 15:19, 3 lis 2023 (CET)
- Zawsze "zdrowy rozsądek". Jeżeli kościół jest dziełem architektonicznym godnym pokazania (a nie jednym z setek neogotyckich ceglanych z wieżą, jak w niektórych regionach) i są zdjęcia, to warto. Ale pamiętać zawsze należy, że encyklopedia to nie album ze zdjęciami. Ta wskazówka, żeby "nie dłuższy słupek" to jest wygodne wskazanie. A jak ktoś hasło rozbuduje, to pewnie i grafiki dorzuci. Ciacho5 (dyskusja) 16:08, 3 lis 2023 (CET)
- Mam pytanie związane z "zdrowym rozsądkiem", czy linkowanie słów z bibliografii, np. książka została wydana we Wrocławiu, to czy powinno się podlinkowywać to do hasła Wrocław. Albo podobna sytuacja z podlinkowywaniem słów z podpisów pod grafikami. Powinno się to robić czy nie? CórkaZimy (dyskusja) 16:28, 3 lis 2023 (CET)
Ad:Incel
Hej. Dzięki za dodanie informacji, super, że ze źródłem. Mam małą uwagę – źródłom drukowanym – książkom, czasopismom – nie ma sensu podawać daty dostępu, bo nie zmienią swojej treści z czasem, prawda? :) Taka informacja jest istotna w przypadku podawania za źródła stron internetowych, których treść pod danym adresem może się zmieniać w czasie. Taki drobiazg na przyszłość, jeszcze raz dzięki, pozdrawiam, Piastu βy język giętki… 15:05, 2 lis 2023 (CET)
- Dziękuję za cenną uwagę:)@Piastu CórkaZimy (dyskusja) 15:16, 2 lis 2023 (CET)
Cześć! Co to znaczy, że "wskazuje jego dostateczną precyzję"? Pozdrawiam, RoodyAlien (dyskusja) 20:15, 5 lis 2023 (CET)
- @RoodyAlien Przepraszam, poprawiając literówkę nie zauważyłam, że powinno być "niedostateczną". Ten błąd wynika z pewnego problemu: Podczas edycji na urządzeniu mobilnym (tablet) nie wyświetla mi się cały panel do edycji i nie mogę np. po dodaniu przypisu, zrobić na dole listy z przypisami, czy ja coś źle robię, jak to zrobić, żeby ten panel był w całości, jeśli na tym urządzeniu pracuje. CórkaZimy (dyskusja) 20:53, 5 lis 2023 (CET)
- Nie ma sprawy :) Poprawiłem, RoodyAlien (dyskusja) 20:57, 5 lis 2023 (CET)
Cześć, super, że napisałaś hasło. Jednak od dość dawna standardem jest, że każda informacja w hasłach wiki musi miec podane źródło najlepiej w formie przypisu. A to hasło w ogóle nie ma źrodeł, nawet jako bibliografii. Czy mogłabyś to uzupełnić? Jeszcze odpowiem na Twe pytania z góry: "linkowanie słów z bibliografii" - w zasadzie linkujemy tu tylko autorów, o ile mają swój biogram w plwiki. Miast wydania, wydawnictw raczej nie i na pewno nie linkujemu słów z tytułu pracy. "podlinkowywaniem słów z podpisów pod grafikami" - można podlinkować autora dzieła lub tytuł dzieła lub nazwę instytucji, gdzie dzieło jest, o ile mają swoje hasła w plwiki i o ile nie są linkowane w głównej części danego hasła. Miast itp. z opisu nie linkujemy. Pozdrawiam Piotr967 podyskutujmy 20:31, 5 lis 2023 (CET)
- @Piotr967 Jasne, jutro spróbuję poszukać przypisów. Jestem nowicjuszką moja wcześniejsza edycja tego hasła, była z proponowanych i dotyczyła wstawienia grafiki, ale wikipedysta Ciacho5 już mi udzielił cennej wskazówki edycyjnej. Dzięki za rozwianie wątpliwości co do linkowania. Pozdrawiam:) CórkaZimy (dyskusja) 21:20, 5 lis 2023 (CET)
Służący
W artykule nie ma nic o prostytucji służących (a to jest brak, który uzupełnić można/należałoby na podstawie poważnych publikacji) a Ty dodajesz kawałek z z jakimś określeniem w jakiejś książce beletrystycznej, w dodatku dotyczącym bardzo wąskiego wycinka czasu i przestrzeni. Wikipedia nie jest bezładnym zbiorem informacji. Ciacho5 (dyskusja) 16:06, 13 gru 2023 (CET)
- @Ciacho5, rozbuduje ten punkt, który dodałam w haśle: Służący, z wykorzystaniem poważnych źródeł. Muszę jednak zaznaczyć, że książki beletrystyczne mimo, że nie są uważane za poważne źródła, są niejednokrotnie opatrzone przypisami samych autorów, bądź tłumaczy, które zawierają cenne informacje różnego typu, które mają pozwolić czytelników na lepsze zrozumnienie np. realiów epoki. Być może powinnam inaczej skonstruować tę informację. Czy może powinna znaleźć się w haśle o prostytucji? CórkaZimy (dyskusja) 08:31, 14 gru 2023 (CET)
- Jedno i drugie to temat-rzeka a może jakaś góra ogromna. Hasło służący jest dramatycznie małe. Nie wiem, dlaczego nie zawiera kucharza/arki, a ma kawalkatora i linki do ujednoznacznień. Nie ma nic o stosunkach pracy (forma umowy, regulacje), sprawach typu służący dla prestiżu (odwołując się do literatury mamy to w "Zemście" i w "Żonie modnej"). Czytałaś "Służące do wszystkiego"? Chyba w "Grochu z kapustą" był cytat z ogłoszenia nowe ścierwo do wszystkiego przyjmę, po przeczytaniu tej książki to nie jest śmieszne. W każdym razie o służących należałoby najpierw napisać o ich sytuacji społeczno-ekonomicznej, zaś potem o dorabianiu prostytucją. Co zresztą wywołuje następny temat, kiedy służąca świadczyła usługi panu domu, paniczowi i wyższym rangą.
Hasło prostytucja jest większe i łatwiej tam (IMO) dodać sekcję prostytucja jako drugi etat, ale wtedy należałoby nie tylko o służących, ale o robotnicach, aktor(ecz)kach. I dopiero wtedy dodać sekcję/podsekcję w kulturze, gdzie byłyby wymienione postacie fikcyjne. Może nawet z omówieniem prostytucja w kulturze (z ciepłym uśmiechem opisane biedne paryżanki, kelnerki z "Allo, allo" i gorzkie rozważania w jakiejś polskiej książce, czy lepiej zostać prostytutka czy kraść na utrzymanie dziecka. O, i w "Dzieciach Jeronimów" ktoś bardziej płacze nad córką-prostytutką niż nad synem w więzieniu, bo on się może jeszcze nawrócić.
Chyba nie będzie męskim szowinizmem poradzenie, abyś, jeśli chcesz wziąć takie zadanie, poszukała pomocy w Wikiprojekt:Kobiety. Ciacho5 (dyskusja) 11:45, 14 gru 2023 (CET)
- @Ciacho5 dziękuję za cenne uwagi. Słyszałam o tym projekcie, myślę o dołączeniu, ale póki jeszcze się uczę, wstrzymuję się, jak stwierdzę, że to "wszystko" ogarniam, to wtedy to zrobię. Na razie zamęczam swojego przewodnika:) Co do poważnych publikacji to, do Pana ciekawej listy dorzuciłabym książkę Teodory Męczykowskiej, a z ostatnich "Niewidoczne. Historia warszawskich służących", ale np. ta pierwsza jest zasobem cyfrowym chronionym prawem autorskim i jak nie jesteś studentem albo naukowcem, to ciężko zdobyć dostęp. Znajdujesz fajne źródło, ale nie masz do niego dostępu, to wielka strata jeśli chodzi o przypisy. Chyba, że może mi Pan jako administrator i redaktor, polecić jakieś inne ciekawe bazy lub katalogi, które przydadzą się do edycji haseł. To byłaby dla mnie cenna wskazówka. CórkaZimy (dyskusja) 20:12, 14 gru 2023 (CET)
-
Gwiazdka Rekordu Guinnessa z 2023 r. za Twoją wyjątkową aktywność i zaangażowanie!
Droga Córko Zimy,
z tej strony Jamnik z Tarnowa, piszę do Ciebie w sprawie naszego wielkiego, wspólnego przedsięwzięcia: próby pobicia Rekordu Guinnessa w najdłuższym edytowaniu. Jak pewnie już wiesz, rekord udało nam się pobić! Bez Ciebie naprawdę nie byłoby to możliwe.
Dziękujemy za Twoją wyjątkową aktywność i zaangażowanie. W ramach podziękowania przyznajemy Ci tę wyjątkową, okolicznościową gwiazdkę guinnessową. Możesz umieścić ją na swojej stronie użytkowniczki jako pamiątkę udziału w akcji.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W imieniu organizatorów akcji, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 12:40, 25 maj 2024 (CEST)
- Drogi Kolego,
- myślę, że przeceniasz mój wkład, ale dziękuję za gwiazdkę. Przy tej okazji chciałabym zapytać czy zgodziłbyś się połączyć na krótko on-line i opowiedzieć o Wikipedii, grupie którą teraz szkolę. Jeśli jesteś zainteresowany, to proszę o kontakt to powiem więcej. Jeśli nie to proszę o podpowiedź, kto z kolegów lub koleżanek mógłby zgodzić się mi pomóc. Pozdrawiam serdecznie:) CórkaZimy (dyskusja) 20:45, 27 maj 2024 (CEST)