Przejdź do zawartości

Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Anulowanie wersji 59257561 autorstwa 185.234.91.242 (dyskusja)
Znaczniki: Anulowanie edycji Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej) Zaawansowana edycja mobilna
W 2019 roku Instytut zakonczył swoja działalność.
Znaczniki: VisualEditor Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
Linia 5: Linia 5:
Do czerwca [[2012]] Instytut sporządził projekty herbów i flag używane przez ponad 170 jednostek samorządowych - [[gmina|gmin miejskich i wiejskich]] oraz [[powiat]]ów.
Do czerwca [[2012]] Instytut sporządził projekty herbów i flag używane przez ponad 170 jednostek samorządowych - [[gmina|gmin miejskich i wiejskich]] oraz [[powiat]]ów.



Od 2003 Instytutem kieruje Beata Znamierowska, od czerwca 2007 siedziba Instytutu mieści się w miejscowości [[Górki Wielkie]] w [[Brenna (gmina)|Gminie Brenna]].


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 13:13, 23 mar 2021

Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny – instytucja prywatna zajmująca się głównie projektowaniem herbów, flag, bannerów, pieczęci i insygniów polskich jednostek samorządowych oraz archiwizacją i analizą danych heraldycznych i weksylologicznych (w Głównym Rejestrze Flag i Herbów Polskich). Założony w 1997 w Warszawie przez Alfreda Znamierowskiego. W archiwum i bibliotece Instytutu zgromadzone są dane (w tym uchwały i ustawy) o dziesiątkach tysięcy herbów i flag wszystkich państw świata, obecnych i historycznych. IHW wydaje od 2000 Katalog flag samorządowych, w którym prezentuje dane źródłowe o flagach i bannerach polskich województw, powiatów i gmin. Od 2001 IHW należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Weksylologicznych (FIAV).

W bazie danych Instytutu znajdują się wzory ponad 2000 aktualnych i historycznych herbów, flag i pieczęci województw, powiatów, miast i gmin wiejskich. Przy opracowywaniu nowych wzorów na zamówienie samorządów z Instytutem współpracują między innymi prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego Jacek Skorupski i pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Włodzimierz Chorązki.

Do czerwca 2012 Instytut sporządził projekty herbów i flag używane przez ponad 170 jednostek samorządowych - gmin miejskich i wiejskich oraz powiatów.


Linki zewnętrzne