Przejdź do zawartości

Zamek Spiski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Linki zewnętrzne: linki zewnętrzne
m Bot poprawia błędne wywołania {{PAGENAME}}
Linia 60: Linia 60:
{{DEFAULTSORT:Spiski, Zamek}}
{{DEFAULTSORT:Spiski, Zamek}}
[[Kategoria:Zamki na Słowacji]]
[[Kategoria:Zamki na Słowacji]]
[[Kategoria:Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO na Słowacji|{{PAGENAME}}]]
[[Kategoria:Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO na Słowacji|Zamek Spiski]]
[[Kategoria:Spisz|{{PAGENAME}}]]
[[Kategoria:Spisz|Zamek Spiski]]
[[Kategoria:Ruiny zamków na Słowacji|Spiski]]
[[Kategoria:Ruiny zamków na Słowacji|Spiski]]
[[Kategoria:Narodowe zabytki kultury Republiki Słowackiej]]
[[Kategoria:Narodowe zabytki kultury Republiki Słowackiej]]

Wersja z 03:56, 14 gru 2017

Zamek Spiski
Ilustracja
Państwo

 Słowacja

Miejscowość

Žehra

Rozpoczęcie budowy

przełom XI/XII w.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie kraju koszyckiego
Mapa konturowa kraju koszyckiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Strona internetowa

Zamek Spiski (słow. Spišský Hrad, niem. Zipser Burg, węg. Szepesi vár) – zabytkowy kompleks zamkowy na Słowacji z przełomu XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu w środkowej Europie, cały kompleks zamkowy zajmuje powierzchnię ok. 4 ha. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek położony jest na na terenie Żehry (Žehra), która należy do najstarszych miejscowości na Spiszu. W 1993 roku w uznaniu jego znaczenia dla kultury tych ziem, został on wpisany wraz z okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W odbudowanej części zamku mieści się niewielkie muzeum.

Historia

Początki budowy średniowiecznego grodu na trawertynowym wzgórzu sięgają początku XII wieku. Najstarsza wzmianka pisemna o zamku pochodzi z 1120 roku[potrzebny przypis]. Na początku pełnił on funkcję twierdzy granicznej na północnej granicy wczesnofeudalnego państwa węgierskiego.

W drugiej połowie XV wieku wykonał jego przebudowę nowy właściciel Stefan Zápolya, który chciał tutaj stworzyć reprezentacyjną siedzibę szlachecką. W kompleksie zamkowym wybudował pałac, salę rycerską i kaplicę świętej Elżbiety. W jednej z komnat zamku urodził się jego syn Jan, który stał się później królem Węgier.

Od XVI w. do 1636 r. zamek był siedzibą żupanów spiskich z rodu Turzonów, następnie Zápolya, później objął go we władanie ród Csaky, którzy wykonali ostatnie prace budowlane na górnym zamku.

W 1780 na zamku miał miejsce pożar, a Zamek Spiski zamienił się z czasem w ruiny. Ostatni właściciele opuścili zamek w 1948, a w 1961 został uznany za Narodowy Pomnik Kultury (Národná Kultúrna Pamiatka). Całkowitemu spustoszeniu zamku zapobiegli konserwatorzy zabytków. W 1970 roku rozpoczęto wymagającą pod względem technicznym konserwację fortyfikacji i pałaców zagrożonych niestabilnością podłoża skalnego.

W kompleksie zamkowym są aktualnie umieszczone ekspozycje muzealne Muzeum Spiskiego poświęcone historii zamku, broni średniowiecznej i prawu feudalnemu.

Po okolicy Zamku Spiskiego prowadzi spacerowa ścieżka dydaktyczna Sivá Brada – Dreveník. Turyści mogą na ośmiu przystankach mogą się zapoznać z historią okolicy, jak również z ciekawostkami przyrodniczymi.

Dostęp: samochodem na parking przed zamkiem, stąd pieszo około 10 min, pieszo z gminy Spišské Podhradie około 1 godz.

Linki zewnętrzne