Przejdź do zawartości

Pomoc:Jak napisać nowy artykuł: Różnice pomiędzy wersjami

Skrót: WP:TPA, WP:PIERWSZY, WP:NOWY
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Tufor (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 22: Linia 22:
width=30
width=30
</inputbox>
</inputbox>
: Możesz też wpisać do wyszukiwarki Wikipedii nazwę artykułu, wyświetli się „Możesz ją '''utworzyć w edytorze wizualnym''' lub '''w edytorze kodu źródłowego'''” – kliknij w nie i pisz.
: Możesz też wpisać do wyszukiwarki Wikipedii nazwę artykułu, wyświetli się „Możesz ją '''utworzyć'''” – kliknij w link i pisz.
</div>
</div>



Wersja z 20:41, 2 cze 2016

Dla każdego
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

I. Encyklopedyczność i źródła

Zastanów się albo spytaj przewodnika, czy Twój temat jest encyklopedyczny. Musisz mieć pod ręką rzetelne, opublikowane źródła, ponieważ nie możesz napisać informacji, której w nich nie podano. Powtarzaj informacje, ale nie kopiuj ich. Po każdej informacji podaj odnośnik bibliograficzny albo wymień bibliografię na końcu artykułu.

II. Nazwa i forma artykułu

Wiele tematów można opisać pod alternatywnymi nazwami. Jeśli nie wiesz, która nazwa jest prawidłowa lub właściwsza, sprawdź, jakiej nazwy używają Twoje najbardziej wiarygodne źródła bibliograficzne. Możesz też zobaczyć, jaki tytuł ma odpowiedni artykuł w innych encyklopediach (np: PWN, WIEM). Spójrz na Wikipedia:Nazewnictwo artykułów. Sam nie wymyślaj nazw artykułów. Jeżeli nie możesz zmienić nazwy napisanego już artykułu, poproś administratorów o pomoc.
Artykuł powinien mieć encyklopedyczną formę i zaczynać się od zrozumiałej, krótkiej definicji. Pisząc zachowaj odpowiedni, encyklopedyczny styl.

III. Wejdź na stronę, na której chcesz pisać


Możesz też wpisać do wyszukiwarki Wikipedii nazwę artykułu, wyświetli się „Możesz ją utworzyć” – kliknij w link i pisz.

IV. Podpatrz dobre wzorce

Zobacz, co dziś prezentujemy w rubryce „Czy wiesz”. Możesz wzorować się na tych, a także na dobrych i medalowych artykułach.

V. Jeżeli chcesz pisać etapami

Wstaw na początku artykułu szablon {{W edycji}}, by pokazać innym, że pracujesz nad danym artykułem. Usuń go jednak niezwłocznie po wykonaniu wszystkich edycji.

Propozycje artykułów do napisania

Teksty obcojęzyczne
Nie publikuj w polskojęzycznej Wikipedii tekstów obcojęzycznych. Odpowiednim miejscem dla nich są inne wersje językowe Wikipedii.
Tłumaczenia
Możesz tworzyć artykuły z obcojęzycznych wersji Wikipedii. Tłumacz tylko weryfikowalne artykuły, podając oryginalne źródła, w miarę możliwości sprawdzając pochodzące z nich informacje. Na stronie Propozycje tematów/Najwięcej interwiki znajdują się artykuły, które istnieją w innych Wikipediach poza polskojęzyczną (zwróć jednak uwagę na to, czy posiadają źródła).
 Osobna strona: Wikipedia:Tłumaczenia.
Szukaj tematu
Przeglądaj artykuły z interesującego cię działu. Wcześniej czy później trafisz na czerwone odsyłacze, wskazujące na terminy nieobecne w Wikipedii. Mamy też wykaz propozycji tematów. Zobacz też kategorię Propozycje tematów oraz projekt Tygodnie tematyczne.