Przejdź do zawartości

Zamek krzyżacki w Toruniu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Frees (dyskusja | edycje)
red.
Sekwoja (dyskusja | edycje)
Linia 42: Linia 42:
== Użytkowanie obecne ==
== Użytkowanie obecne ==
[[Plik:Torun Center - zamek krzyzacki.svg|thumb|left|200px|Położenie ruin zamku na planie toruńskiej starówki]]
[[Plik:Torun Center - zamek krzyzacki.svg|thumb|left|200px|Położenie ruin zamku na planie toruńskiej starówki]]
Dzisiaj zamek, zakonserwowany jako [[trwała ruina]], służy celom turystycznym i dydaktycznym. Poza wycieczkami organizowane są tutaj także festiwale uliczne, [[happening]]i, imprezy masowe i turystyczne (pikniki, strzelanie z łuku, pokazy mody itp.). W Fosie Zamkowej organizowany jest [[Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt"]] oraz [[Song of Songs Festival|Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs]].
Dzisiaj zamek, zakonserwowany jako [[trwała ruina]], służy celom turystycznym i dydaktycznym. Poza wycieczkami organizowane są tutaj także festiwale uliczne, [[happening]]i, imprezy masowe i turystyczne (pikniki, strzelanie z łuku, pokazy mody itp.). W fosie zamkowej organizowany jest [[Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt"]] oraz [[Song of Songs Festival|Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs]].


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 15:00, 13 cze 2013

Zamek krzyżacki w Toruniu
Zabytek: nr rej. A/88 z 6.10.1938[1]
Ilustracja
Zamek w Toruniu – gdanisko
Państwo

 Polska

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Podzamcze 3

Styl architektoniczny

gotyk

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Ukończenie budowy

XIV w.

Pierwszy właściciel

Zakon krzyżacki

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Zamek krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy, prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku.

Historia

Budowę zaczęto w latach 50. XIII wieku, ukończono w drugiej ćwierci XIV wieku. Prawdopodobnie od początku była to siedziba komtura. W roku 1454 zamek został wzięty szturmem przez mieszczan toruńskich, a następnie prawie całkowicie zburzony. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę trzynastoletnią.

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

W okresie nowożytnym teren zamkowy był wykorzystywany jako bastion oraz wysypisko śmieci. Dopiero w 1966 roku ruiny zamku uporządkowano, odsłaniając zachowane do wysokości ok. 1,5 m mury parteru. Odnalezione wtedy detale architektoniczne (maswerki, zworniki) znalazły się w podziemiach zamku oraz w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowała się wieża ustępowa (gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru i ośmiobocznej wieży i piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem – dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą).

Użytkowanie obecne

Położenie ruin zamku na planie toruńskiej starówki

Dzisiaj zamek, zakonserwowany jako trwała ruina, służy celom turystycznym i dydaktycznym. Poza wycieczkami organizowane są tutaj także festiwale uliczne, happeningi, imprezy masowe i turystyczne (pikniki, strzelanie z łuku, pokazy mody itp.). W fosie zamkowej organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Song of Songs.

Linki zewnętrzne