Przejdź do zawartości

Żółtlica owłosiona: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MystBot (dyskusja | edycje)
m r2.7.1) (robot dodaje: it:Galinsoga ciliata
m poprawa martwych linków
Linia 23: Linia 23:
[[Plik:Galinsoga.ciliata.1.jpg|thumb|250px]]
[[Plik:Galinsoga.ciliata.1.jpg|thumb|250px]]


'''Żółtlica owłosiona''' (''Galinsoga quadriradiata'') – [[gatunek (biologia)|gatunek]] rośliny z rodziny [[astrowate|astrowatych]]. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale rozpowszechnił się na wielu obszarach Ameryki I Europy o klimacie umiarkowanym i subtropikalnym<ref name=grin>{{Cytuj stronę |url=http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxgenform.pl?language=en |tytuł=Germplasm Resources Information Network (GRIN)|data dostępu = 2010-06-29}}</ref>. Do Europy został sprowadzonty w XIX w. przez ogrody botaniczne, skąd samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym<ref>[http://www.ekoportal.org/elekcje/gosc_w_dom_czyli_o_gatunkach_synantropijnych/ Ekoportal]</ref>. W Polsce jest obecnie pospolity na całym niżu. Status gatunku we [[flora Polski|florze Polski]]: [[kenofit]].
'''Żółtlica owłosiona''' (''Galinsoga quadriradiata'') – [[gatunek (biologia)|gatunek]] rośliny z rodziny [[astrowate|astrowatych]]. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale rozpowszechnił się na wielu obszarach Ameryki I Europy o klimacie umiarkowanym i subtropikalnym<ref name=grin>{{Cytuj stronę |url=http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/taxgenform.pl?language=en |tytuł=Germplasm Resources Information Network (GRIN)|data dostępu = 2010-06-29}}</ref>. Do Europy został sprowadzonty w XIX w. przez ogrody botaniczne, skąd samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym<ref>[http://web.archive.org/web/20070321204823/http://www.ekoportal.org/elekcje/gosc_w_dom_czyli_o_gatunkach_synantropijnych/ Ekoportal (zarchiwizowane przez Internet Archive, wersja z 21 marca 2007 roku]</ref>. W Polsce jest obecnie pospolity na całym niżu. Status gatunku we [[flora Polski|florze Polski]]: [[kenofit]].


=== Morfologia ===
=== Morfologia ===

Wersja z 14:04, 5 lis 2011

Żółtlica owłosiona
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

Euphyllophyta

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Klad

astrowe

Rząd

astrowce

Rodzina

astrowate

Podrodzina

Asteroideae

Rodzaj

żółtlica

Gatunek

żółtlica owłosiona

Nazwa systematyczna
{{{nazwa łacińska}}} Ruiz & Pav.
Syst. veg. fl. peruv. chil. 1:198. 1798

Żółtlica owłosiona (Galinsoga quadriradiata) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale rozpowszechnił się na wielu obszarach Ameryki I Europy o klimacie umiarkowanym i subtropikalnym[2]. Do Europy został sprowadzonty w XIX w. przez ogrody botaniczne, skąd samorzutnie rozprzestrzenił się w środowisku naturalnym[3]. W Polsce jest obecnie pospolity na całym niżu. Status gatunku we florze Polski: kenofit.

Morfologia

Łodyga
Wzniesiona, rozgałęziona, osiągająca wysokość 20-100 cm. Cała jest gęsto, odstająco owłosiona (stąd gatunkowa nazwa rośliny).
Liście
Ulistnienie naprzeciwległe, liście szerokojajowate, ostro zakończone, o brzegach grubo ząbkowanych. Są wiotkie, bezogonkowe i całe obficie, odstająco owłosione.
Kwiaty
Zebrane w drobne (3-5 mm szerokości) koszyczki wyrastające na długich i owłosionych szypułkach. Brzeżne kwiaty w koszyczku to 5 kwiatów języczkowych o białych, 3-ząbkowych płatkach. Wewnątrz koszyczka żółte kwiaty rurkowate. Plewinki przeważnie nierozcięte, ich brzegi są tylko frędzlowane.
Owoc
Niełupki .

Biologia i ekologia

Roślina jednoroczna. Siedliska ruderalne, przydroża, ugory. Roślina ruderalna. W uprawach rolnych jest chwastem. Nasiona rozsiewane przez wiatr. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Galinsogo-Setrietum[4]

Zmienność

Tworzy mieszańce z żółtlicą drobnokwiatową[5].

Ciekawostki

W ziołolecznictwie ludowym okłady ze świeżego, zmiażdżonego ziela stosowane były przeciw egzemie. Herbata z ziela jest środkiem mlekopędnym, a zewnętrznie używana jest do przemywania ran. Świeże i suszone ziele zawiera proteiny i witaminę C. Okres zbioru: od maja do października[6].

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–. [dostęp 2010-04-15]. (ang.).
  2. a b Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-29].
  3. Ekoportal (zarchiwizowane przez Internet Archive, wersja z 21 marca 2007 roku
  4. Matuszkiewicz Władysław. Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  5. Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  6. Czesław Bańkowski, Eugeniusz Kużniewski "Ziołolecznictwo Ludowe"
Błąd w przypisach: Znacznik <ref> o nazwie „stopień”, zdefiniowany w <references>, nie był użyty wcześniej w treści.
BŁĄD PRZYPISÓW