Przejdź do zawartości

Fotel samochodowy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Fotel sportowy (lista wyposażenia)
 
(Nie pokazano 23 wersji utworzonych przez 14 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:2008-08-16 Geo Storm front left seat.jpg|thumb|Fotel kierowcy wymontowany z samochodu marki [[Geo Storm]], 1990]]
'''Fotel samochodowy''' (pot. "siedzenie") - element obowiązkowego wyposażenia [[pojazd samochodowy|pojazdów samochodowych]], umożliwia bezpieczne i wygodne zajęcia miejsca przez kierującego lub/i pasażera(-ów) w kabinie pasażerskiej w trakcie przemieszczenia (przejazdu).
[[Plik:Ruf CTR Yellowbird RECARO seats.jpg|thumb|Fotel kierowcy w samochodzie sportowym, wyposażony w czteropunktowe [[pasy bezpieczeństwa]]]]
'''Fotel samochodowy''' (pot. "siedzenie") element obowiązkowego wyposażenia [[pojazd samochodowy|pojazdów samochodowych]]. Umożliwia bezpieczne i wygodne zajęcia miejsca przez kierującego i pasażerów w kabinie pasażerskiej w trakcie przemieszczenia (przejazdu).


== Budowa fotela ==
== Budowa fotela ==
Główne elemnty:
Główne elementy:
* siedzisko (uwypuklenie w przedniej części uniemożliwia zsunięcie ciała w czasie [[zderzenie czołowe|zderzenia czołowego]]),
* siedzisko (uwypuklenie w przedniej części uniemożliwia zsunięcie ciała w czasie [[zderzenie czołowe|zderzenia czołowego]])
* oparcie,
* oparcie
* mechanizm obrotu oparcia,
* mechanizm obrotu oparcia
* poduszka lędźwiowa (dodatkowe wyposażenie); umieszczona w oparciu,
* poduszka lędźwiowa (dodatkowe wyposażenie) umieszczona w oparciu
* zagłówek (obowiązkowe doposażenie fotela).
* zagłówek (obowiązkowe doposażenie fotela)


Szkielet fotela tworzą rury lub wytłoczki wykonane z materiałów z wysokiej wytrzymałości (stopy lekkie lub stal). W górnej części fotela znajdują się punkty mocowania [[zagłówek|zagłówków]]. Prowadnice, które umożliwiają przesuwanie fotela w kierunku przód/tył, służą jako elementy mocowania do podłogi. Siedzisko – wykonane z tkaniny, imitacji skóry lub z prawdziwej skóry – połączone jest z oparciem fotela za pomocą urządzenia (mechanizm obrotu oparcia), które umożliwia ustawienie oparcia pod właściwym kątem. Obrzeża siedziska wykonane są w twardszych materiałów niż jego środkowa część.
Szkielet fotela tworzą rury lub wytłoczki wykonane z materiałów z wysokiej wytrzymałości (stopy lekkie lub stal).
W górnej części fotela znajdują się punkty mocowania [[zagłówek|zagłówków]].
Prowadnice, które umożliwiają przesuwanie fotela w pozycji przód/tył, służą jako elementy mocowania do podłogi.
Siedzisko - wykonane z tkaniny, imitacji skóry lub z prawdziwej skóry - połączone jest z oparciem fotela za pomocą urządzenia (mechanizm obrotu oparcia), które z kolei umożliwia ustawienie oparcia pod właściwym kątem.
Obrzeża siedziska wykonane są w trwardszych materiałów niż jego środkowa część.


== Regulacja fotela ==
== Regulacja fotela ==
Regulacja ustawienia właściwej pozycji fotela (głównie kierowcy lub/i pasażera) odbywa się ''mechanicznie'' (ręcznie za pomocą korb/dźwigni umieszczonych w dolnej części fotela) i [[Elektryczna regulacja siedzenia|''elektrycznie'']].
Regulacja ustawienia właściwej pozycji fotela (kierowcy ale często również pasażera, głównie z przodu) odbywa się mechanicznie (ręcznie za pomocą korb lub dźwigni umieszczonych w dolnej części fotela) i [[Elektryczna regulacja siedzenia|elektrycznie]].


We współczesnych samochodach (głównie osobowe, terenowe, sportowo-użytkowe) fotele mogą być (i są) przesuwane przód/tył i góra/dół. Możliwe jest regulowanie części lędźwiowej (dodatkowa tzw. poduszka lędźwiowa; ustawienie wypukłości) i pochylanie oparcia.
We współczesnych samochodach (głównie osobowe, terenowe, sportowo-użytkowe) pozycja foteli może być regulowana również w kierunku góra-dół. Dotyczy to znów najczęściej fotela kierowcy, ewentualnie pasażera z przodu. Możliwe jest regulowanie części lędźwiowej (dodatkowa tzw. poduszka lędźwiowa; ustawienie wypukłości) i pochylanie oparcia.
Tylne siedzenia w większości modelach pozbawione są możliwości regulacji siedziska i oparcia; możliwe jest jedynie reglowanie zagłówka.
Tylne siedzenia w większości modelach pozbawione są możliwości regulacji siedziska i oparcia; możliwe jest jedynie regulowanie wysokości położenia zagłówka.


== Innowacyjne rozwiązania ==
== Innowacyjne rozwiązania ==
W pojazdach luksusowych (min. [[Mercedes-Benz]], [[BMW]], [[Cadillac]]) stosowane są systemy nadmuchiwania ciepłego powietrza w zimne dni, zaś zimnego w gorące i upalne dni; sprężarki komór powietrznych lub wentylatorki tłoczące powietrze umieszczone wewnątrz fotela.
W pojazdach luksusowych (m.in. [[Mercedes-Benz]], [[BMW]], [[Cadillac]]) stosowane są systemy nadmuchiwania ciepłego powietrza w zimne dni, zaś zimnego w gorące i upalne dni; sprężarki komór powietrznych lub wentylatorki tłoczące powietrze umieszczone wewnątrz fotela.


Fotel samochodowy powinien:
Fotel samochodowy powinien:
* zapewnić odpowiednią ochronę korpusu i biodra kierowcy lub/i pasażera (np. zabezpieczenie przed wychylaniem ciała podczas szybkiej jazdy na zakrętach - kubełkowe fotele),
* zapewnić odpowiednią ochronę korpusu i biodra kierowcy i pasażera (np. zabezpieczenie przed wychylaniem ciała podczas szybkiej jazdy na zakrętach fotele sportowe),
* zminimalizować siły sprężystości fotela (zjawisko tzw. "odrzucenia" ciała),
* zminimalizować siły sprężystości fotela (zjawisko tzw. "odrzucenia" ciała),
* posiadać mocne mocowanie do podłogi,
* posiadać trwałe mocowanie do podłogi,
* współgrać z innymi elementami [[Bezpieczeństwo bierne|bezpieczeństwa biernego]] (min. [[pas bezpieczeństwa]], zagłówki i [[napinacze pasów]]).
* współgrać z innymi elementami [[Bezpieczeństwo bierne|bezpieczeństwa biernego]] (min. [[pas bezpieczeństwa]], zagłówki i [[napinacze pasów]]).


== Bibliografia ==
== Bibliografia ==
Jerzy Wicher, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego, ISBN 83-206-1461-9
* Jerzy Wicher, ''Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego'', Wydawnictwo Komunikacji i Łączności sp. z o.o., {{ISBN|83-206-1461-9}}

{{commonscat|Car seats}}

[[Kategoria:Elementy budowy pojazdów]]
[[Kategoria:Fotele|samochodowy]]

Aktualna wersja na dzień 10:20, 19 mar 2021

Fotel kierowcy wymontowany z samochodu marki Geo Storm, 1990
Fotel kierowcy w samochodzie sportowym, wyposażony w czteropunktowe pasy bezpieczeństwa

Fotel samochodowy (pot. "siedzenie") – element obowiązkowego wyposażenia pojazdów samochodowych. Umożliwia bezpieczne i wygodne zajęcia miejsca przez kierującego i pasażerów w kabinie pasażerskiej w trakcie przemieszczenia (przejazdu).

Budowa fotela

[edytuj | edytuj kod]

Główne elementy:

  • siedzisko (uwypuklenie w przedniej części uniemożliwia zsunięcie ciała w czasie zderzenia czołowego)
  • oparcie
  • mechanizm obrotu oparcia
  • poduszka lędźwiowa (dodatkowe wyposażenie) umieszczona w oparciu
  • zagłówek (obowiązkowe doposażenie fotela)

Szkielet fotela tworzą rury lub wytłoczki wykonane z materiałów z wysokiej wytrzymałości (stopy lekkie lub stal). W górnej części fotela znajdują się punkty mocowania zagłówków. Prowadnice, które umożliwiają przesuwanie fotela w kierunku przód/tył, służą jako elementy mocowania do podłogi. Siedzisko – wykonane z tkaniny, imitacji skóry lub z prawdziwej skóry – połączone jest z oparciem fotela za pomocą urządzenia (mechanizm obrotu oparcia), które umożliwia ustawienie oparcia pod właściwym kątem. Obrzeża siedziska wykonane są w twardszych materiałów niż jego środkowa część.

Regulacja fotela

[edytuj | edytuj kod]

Regulacja ustawienia właściwej pozycji fotela (kierowcy ale często również pasażera, głównie z przodu) odbywa się mechanicznie (ręcznie za pomocą korb lub dźwigni umieszczonych w dolnej części fotela) i elektrycznie.

We współczesnych samochodach (głównie osobowe, terenowe, sportowo-użytkowe) pozycja foteli może być regulowana również w kierunku góra-dół. Dotyczy to znów najczęściej fotela kierowcy, ewentualnie pasażera z przodu. Możliwe jest regulowanie części lędźwiowej (dodatkowa tzw. poduszka lędźwiowa; ustawienie wypukłości) i pochylanie oparcia. Tylne siedzenia w większości modelach pozbawione są możliwości regulacji siedziska i oparcia; możliwe jest jedynie regulowanie wysokości położenia zagłówka.

Innowacyjne rozwiązania

[edytuj | edytuj kod]

W pojazdach luksusowych (m.in. Mercedes-Benz, BMW, Cadillac) stosowane są systemy nadmuchiwania ciepłego powietrza w zimne dni, zaś zimnego w gorące i upalne dni; sprężarki komór powietrznych lub wentylatorki tłoczące powietrze umieszczone wewnątrz fotela.

Fotel samochodowy powinien:

  • zapewnić odpowiednią ochronę korpusu i biodra kierowcy i pasażera (np. zabezpieczenie przed wychylaniem ciała podczas szybkiej jazdy na zakrętach – fotele sportowe),
  • zminimalizować siły sprężystości fotela (zjawisko tzw. "odrzucenia" ciała),
  • posiadać trwałe mocowanie do podłogi,
  • współgrać z innymi elementami bezpieczeństwa biernego (min. pas bezpieczeństwa, zagłówki i napinacze pasów).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Jerzy Wicher, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego, Wydawnictwo Komunikacji i Łączności sp. z o.o., ISBN 83-206-1461-9