Zvičina – szczyt w obrębie Zvičiny, części wsi Třebihošť (kraj hradecki). Jest najwyższym szczytem grzbietu zvičinsko-kocléřovskiego (części podkrkonošskiej pahorkatiny). Położony jest na wysokości 671 m n.p.m., około pół kilometra na wschód od Zvičiny.

Zvičina
Ilustracja
Widok z południa, z Masarykowej wieży niepodległości w Hořicach
Państwo

 Czechy

Położenie

Zvičina

Pasmo

Podkrkonošská pahorkatina
(Sudety)

Wysokość

671 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Zvičina”
Ziemia50°27′17,6″N 15°41′43,5″E/50,454889 15,695417

Historia i obiekty

edytuj

Zvičina była miejscem spotkań, pielgrzymek i nadal jest jednym z najczęstszych miejsc wycieczkowych w okolicach Dvůr Králové. Szczyt z kościołem św. Jana Nepomucena wzniesionym pierwotnie w 1584 (drewniany, husycki, obecnie murowany z lat 1706-1711) i schroniskiem turystycznym Raisova chata jest łatwo dostępny szlakami z Bílej Třemešny, Mezihoří, Třebihošťi i Horních Brusnic. Miejsce to odwiedzali m.in.: Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais (istnieje ścieżka dydaktyczna Śladami K.V. Raisa), Jaroslav Vrchlický, Václav Štech i Ignát Hermann. Zatrzymał się tu też Karel Hynek Mácha. Szczyt Zvičina jest dobrym miejscem do uprawiania narciarstwa i paralotniarstwa. W przeszłości istniało tu lotnisko dla szybowców[1][2].

Schronisko Raisova chata powstało w 1891 jako obiekt niewielki, drewniany, kryty gontem i czynny jedynie latem. Z uwagi na długi właścicielowi zagroziła licytacja, ale uratowała go organizacja Národní jednota severočeská, kupując obiekt w 1898. W 1900 schronisko stało się własnością Klubu Czeskich Turystów. W 1923 zakupiono na wyposażenie schroniska teleskop do obserwacji nieba. W latach 1925–1926 wzniesiono (jako element budowli) wieżę widokową. Oprócz tego zabudowę szczytową dopełniają maszty telewizyjne i komórkowe[2].

Widoki

edytuj

Ze szczytu (około 300 metrów wysokości względnej nad Dvůr Králové nad Labem) roztacza się jedna z najlepszych panoram Karkonoszy od strony czeskiej[1]. Szczyt jest też miejscem widokowym na Ještěd, Góry Izerskie, Góry Krucze, Góry Stołowe i Góry Orlickie[2].

Szlaki

edytuj

Szczyt jest ważnym węzłem szlaków turystycznych:

Galeria

edytuj
Kościół św. Jana Nepomucena
Schronisko Raisova chata z wieżą widokową
Partia szczytowa z zamku Pecka
Obiekty w części szczytowej Zvičiny

Przypisy

edytuj