Wikipedia:Wikiwampir

Wikiwampir
Początkujący wikipedysta pokąsany przez Wikiwampira

Wikiwampir – gatunek wikipedysty, który koncentruje się na kąsaniu początkujących edytorów i wysysaniu z nich początkowego zapału do pracy, czyli świeżej krwi. Wikiwampir wysysa krew z początkujących stosując zwykle bezwzględną, skrajną interpretację zasad i zaleceń Wikipedii, będącą całkowitym zaprzeczeniem zakładania dobrej woli i WikiLove. Jego celem jest eliminacja początkujących lub przekształcenie ich w wikiwampirów lub przynajmniej w zombich. Szczególnie przydatnym narzędziem wikiwampira są szablony ostrzegawcze, które wstawia on do stron dyskusyjnych początkujących przy każdej nadarzającej się okazji.

Jak się zostaje Wikiwampirem

edytuj

Wikiwampirami zostają zwykle zaawansowani edytorzy z długim stażem, którzy nie stali się wikignomami i którzy zarazili się tą przypadłością przez kontakt z innym wikiwampirem lub całym ich stadem, bowiem wikiwampir atakuje też czasami średnio, a nawet mocno zaawansowanych wikipedystów (głównie w dyskusjach, na ircu i na listach dyskusyjnych), szczególnie tych, którzy okazują nadmierną zdaniem wampira wyrozumiałość dla początkujących. Na wikiwampiryzm w sposób spontaniczny zapada także wielu OZetowców, szczególnie z gatunku NPA-fighterów i antywandali.

Jak rozpoznać Wikiwampira

edytuj

Wikiwampiry nie mają zwykle świadomości, że nimi są i uważają się za wartościowych edytorów-sprzątaczy, bezkompromisowo stojących na straży zasad i zaleceń. Wikiwampira można wykryć poprzez analizę jego wkładu, w którym przeważają agresywne wpisy do stron dyskusyjnych początkujących wikipedystów i jeśli wikiwampir ma status administratora (co się dość często zdarza) – długiej listy banów i kasowań artykułów w trybie ekspresowym. Dobrym testem na wikiwampira jest wstawienie mu do strony dyskusyjnej szablonu {{NGN}}, który działa na niego jak święcona woda na diabła. Wikiwampir po otrzymaniu tego szablonu rzuca się zwykle na tego, kto mu go wstawił, we wściekłym ataku, starając się wyssać z niego krew i przekształcić go jak najszybciej w kolegę lub wyeliminować, dlatego trzeba z tym uważać i mieć w pogotowiu odpowiednie środki obronne.

Jak pozbyć się Wikiwampira

edytuj

Wikiwampiry są nieśmiertelne i nie można się ich pozbyć, chyba że zabraknie im w końcu pożywienia w postaci świeżej krwi początkujących. Wikiwampir zasadniczo nie łamie bezpośrednio żadnych zasad Wikipedii (oprócz wikilove) i często maskuje też swój wikiwampiryzm użytecznymi edycjami w stylu wikignomskim. Sprawę komplikuje fakt, że wielu wikiwampirów jest adminami lub ma silne, sekretne wsparcie adminów-wikiwampirów. Gdy jest się adminem-nie-wampirem, proste banowanie wikiwampira zwykle nie działa, bo zawsze znajdzie się wikiwampir-admin, który go odbanuje, a następnie oskarży banującego o łamanie zasad Wikipedii, eliminując go z gry. Odpowiadanie wampirowi w tak samo agresywnym stylu, w jakim on sam Cię atakuje, tylko go syci, odbierając Tobie zapał do edytowania i przekształcając Cię jednocześnie w początkującego wikiwampira. A o to przecież wikiwampirowi chodzi!

Jak obronić się przed atakiem Wikiwampira

edytuj

Wikiwampiry sycą się nienawiścią i uwielbiają ciemność ignorancji. Stąd niszcząco na wikiwampiryzm działa światło wiedzy, mądrości i miłości. Najlepszym sposobem na wikiwampira jest prowadzenie z nim publicznej, merytorycznej dyskusji, bez najmniejszych śladów osobistych ataków na niego samego. Teoretycznie można wikiwampira przekształcić z powrotem w normalnego edytora wbijając mu w serce ostrze wikilove, ale praktyka pokazuje, że jest to niezwykle trudne. Ponadto, trzeba się liczyć z faktem, że najbardziej zatwardziałe wikiwampiry nie mają już serca ani własnej krwi i bez wikiwampiryzmu nie mogą już funkcjonować. W szczególności pod żadnym pozorem nie wolno nikogo oskarżać o wikiwampiryzm, bo to tylko ściąga na ofiarę ataki innych wikiwampirów. Merytoryczna dyskusja z wikiwampirem wymaga niestety tarczy ochronnej w postaci dużej wiedzy na temat, którego dotyczy artykuł, ogromnych pokładów wikicierpliwości, a także świetnej znajomości zasad i zaleceń Wikipedii. Szczególnie skuteczną bronią na wikiwampira jest stosowanie w artykułach i dyskusjach dużej liczby przypisów do wiarygodnych źródeł oraz częste, dosłowne cytowanie mu odpowiednich fragmentów zasad i zaleceń, które on często nadinterpretuje na niekorzyść swojej ofiary. Gdy czujemy, że wikiwampir jednak bierze górę, lub nie mamy kwalifikacji, żeby się przed nim skutecznie bronić, możemy się ratować przez wezwanie na pomoc przewodnika.

Zobacz też

edytuj