VII Brygada Piechoty (II RP)

VII Brygada Piechoty (VII BP) – brygada piechoty Wojska Polskiego II RP.

VII Brygada Piechoty
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1919

Rozformowanie

1921

Dowódcy
Pierwszy

płk Witold Jarosz-Kamionka

Ostatni

płk Adam Nałęcz Nieniewski

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
bitwa nad Autą
bitwa nad Niemnem (20–26 IX 1920)
Organizacja
Rodzaj wojsk

Piechota

Podległość

4 Dywizja Piechoty

Skład

14 pułk piechoty
10 pułk piechoty

Historia

edytuj

VII BP sformowana została w kwietniu 1919 roku, w Małopolsce Wschodniej, w składzie 4 Dywizji Piechoty. Na początku września 1920 roku VII BP podporządkowana została dowódcy 6 Armii, przetransportowana koleją do Żółkwi i skierowana przeciwko sowieckiej 24 Dywizji Strzelców, która sforsowała Bug pod Krystynopolem. 3 września nawiązała kontakt z nieprzyjacielem, a II/14 pp atakiem na bagnety zdobył Kuliczków. Następnego dnia pod m. Rekliniec rozbiła sowiecki 215 pułk strzelców.

W pierwszej dekadzie lipca 1921 roku brygada przeniesiona została z terenu Okręgu Generalnego „Warszawa” na teren Okręgu Generalnego „Łódź”. Dowództwo brygady i 14 pułk piechoty rozmieszczono we Włocławku, a 10 pułk piechoty w Łowiczu.

W czasie działań wojennych stany osobowe brygady uzupełniała:

Wymienione instytucje i pododdziały stacjonowały na terenie Okręgu Generalnego „Łódź” i podporządkowane były jego dowódcy.

W październiku–listopadzie 1921 roku dowództwo VII BP przeformowane zostało w dowództwo piechoty dywizyjnej 4 Dywizji Piechoty i dyslokowane do Torunia. 14 pułk piechoty podporządkowany zostały bezpośrednio dowódcy 4 DP, a 10 pułk piechoty dowódcy nowo powstałej 26 Dywizji Piechoty.

Organizacja

edytuj

Dowódcy

edytuj

Adiutantem sztabowym był kpt. Marian Porwit.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. a b Stachiewicz 1925 ↓, zał.

Bibliografia

edytuj