TVP3 Bydgoszcz

regionalna stacja telewizyjna, oddział terenowy Telewizji Polskiej

TVP3 Bydgoszcz (Telewizja Polska SA Oddział w Bydgoszczy, Telewizja Bydgoszcz, dawniej TBT, TVB, TV3 Bydgoszcz, Telewizja Bydgoszcz Toruń, TVP Bydgoszcz) – oddział terenowy Telewizji Polskiej obejmujący zasięgiem województwo kujawsko-pomorskie z siedzibą główną w Bydgoszczy, redakcją zamiejscową i studiem w Toruniu i placówką dziennikarską we Włocławku. Sztandarowym programem ośrodka jest codzienny serwis informacyjny Zbliżenia poświęcony aktualnym wiadomościom z regionu kujawsko-pomorskiego.

TVP3 Bydgoszcz
Telewizja Bydgoszcz
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

lipiec 1990 w paśmie lokalnym TP2
5 września 1994 jako osobny kanał telewizyjny

Format obrazu

16:9 (SDTV)
16:9 (HDTV) (od 15 grudnia 2023)[1]

Właściciel

Telewizja Polska SA

Systemy
emisji sygnału

1994–2011: PAL
2011–2013: PAL, DVB-T, DVB-C
2013–2023: DVB-T, DVB-C, internet
od 2023: DVB-T2, DVB-C, internet

Kraj nadawania

 Polska

Język

polski[2]

Siedziba

ul. Kujawska 7,
85-031 Bydgoszcz

Poprzednia nazwa

TVP Bydgoszcz,
Telewizja Bydgoszcz,
Telewizja Bydgoszcz Toruń,
TVB,
TV3 Bydgoszcz
TBT
Telewizja Bydgoszcz Toruń

Zastąpił

OTV Gdańsk w województwie toruńskim i bydgoskim
WOT Warszawa w województwie włocławskim

Strona internetowa
Siedziba Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia przy ul. Gdańskiej. Przy tej instytucji w latach 1973–1984 mieściła się bydgoska redakcja telewizyjna TVP3 Gdańsk
Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy przy ul. Konarskiego, gdzie w latach 1990–1999 na dwóch ostatnich piętrach mieściła się bydgoska redakcja, a później Oddział TVP
Siedziba TVP3 Bydgoszcz od 2001 r., na Wzgórzu Wolności
Siedziba TVP3 Bydgoszcz podczas corocznego festynu „Drzwi otwarte TVP”
Siedziba redakcji TVP w Toruniu

Kanał TVP3 Bydgoszcz nadawany jest w ramach niekodowanego (bezpłatnego w odbiorze) ogólnopolskiego trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej (MUX 3). Dostępny jest również w sieciach kablowych oraz można oglądać go za darmo w Internecie za pośrednictwem takich serwisów jak TVP Stream, TVP VOD i TVP GO[3].

Historia

edytuj

Ośrodek nadawczy

edytuj

Pierwsze starania o utworzenie w Bydgoszczy telewizyjnej stacji nadawczej sięgają 1957 roku, kiedy z inicjatywy redakcji Ilustrowanego Kuriera Polskiego powstał Społeczny Komitet Budowy Pomorskiego Ośrodka Telewizyjnego[4]. W 1958 roku Centralny Zarząd Radiostacji i Telewizji w Warszawie zatwierdził koncepcję lokalizacji ośrodka telewizyjnego 20 km od Bydgoszczy, w pobliżu wsi Trzeciewiec. Początek odbioru programu telewizyjnego datuje się w Bydgoszczy od 20 listopada 1960 roku, kiedy udała się pierwsza retransmisja programu warszawskiego. W lipcu 1961 roku zakończono montaż masztu w Trzeciewcu, a do grudnia zmontowano na jego szczycie anteny odbiorcze i nadawcze[5].

22 stycznia 1962 roku oddano do użytku Telewizyjny Ośrodek Nadawczy w Trzeciewcu wraz z aparaturą nadawczą produkcji czeskich zakładów Tesla[6]. Nadawanie na kanale pierwszym programu telewizyjnego stacja w Trzeciewcu rozpoczęła punktualnie o 17.25[5].

Bydgoska redakcja telewizyjna

edytuj

Od 1967 roku w programie gdańskiego ośrodka pojawiły się pierwsze audycje telewizyjne redagowane w Bydgoszczy i zamieszczane w Magazynie Ziem Północnych (informacje z województw: bydgoskiego, koszalińskiego i olsztyńskiego). W marcu 1970 roku program ten zastąpiła Panorama emitowana 3 razy w tygodniu, a od lutego 1973 roku – 5 razy w tygodniu[7]. W 1973 roku w wyniku usilnych starań dziennikarzy bydgoskich przy Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy powstała redakcja telewizyjna, podlegająca TV Gdańsk. W tym samym roku 1 lipca uruchomiono Telewizyjny Ośrodek Nadawczy nr 2 w Śródmieściu Bydgoszczy, który umożliwiał odbiór II programu telewizyjnego oraz programu kolorowego[6].

Materiały, głównie informacyjne publikowano na antenie centralnej i w gdańskim magazynie Panorama. W latach 70. tematy bydgoskie i toruńskie (województwo włocławskie obsługiwał telewizyjny ośrodek w Warszawie) zajmowały w dziennikach ogólnopolskich jedno z czołowych miejsc, pośród wiadomości spoza stolicy[8].

W 1984 roku decyzją prezesa Radiokomitetu Mirosława Wojciechowskiego, redakcja w Bydgoszczy została włączona do redakcji programów informacyjno-publicystycznych w Gdańsku, zaś bydgoscy dziennikarze stali się korespondentami terenowymi Telewizji Gdańsk. Z czterech dziennikarzy[9] i trzech ekip realizacyjnych pozostało w Bydgoszczy dwoje dziennikarzy (Konstanty Dombrowicz, Urszula Guźlecka) i jeden operator.

Działalność redakcji programów telewizyjnych (przy Rozgłośni Radiowej) reaktywowano w lipcu 1990 roku. Rozpoczęto wówczas regularne emitowanie własnego programu na obszar województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego w rozłączonej sieci programu II. Program zaczynał się od planszy „TBT” (Telewizja Bydgoszcz Toruń) i pojawiał się dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy. Przygotowywało go pięciu dziennikarzy, dwóch operatorów filmowych i dwóch montażystów[7]. Siedziba redakcji mieściła się na 13 piętrze budynku Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Konarskiego.

We wrześniu 1991 roku program bydgoski emitowany był już sześć razy w tygodniu, po pół godziny dziennie. Czas emisji programu wydłużył się do 8,5 godzin dziennie pół roku później. Najchętniej oglądany był codzienny program informacyjny Dzisiaj, prezentujący wiadomości z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza i Włocławka[7].

Oddział Telewizji Polskiej w Bydgoszczy

edytuj

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o radiofonii i telewizji, minister finansów zawiązał spółkę Skarbu Państwa Telewizja Polska S.A. z jedenastoma oddziałami terenowymi, wśród których znalazł się także oddział w Bydgoszczy. Oficjalne powołanie oddziału TVP w Bydgoszczy odbyło się w styczniu 1994 roku. Uroczystego otwarcia dokonała Barbara Borys-Damięcka. Początkowo pracowało w nim 51 osób, w tym 12 dziennikarzy. 5 września 1994 roku rozpoczęto nadawanie programu miejskiego. Na dachu budynku przy ul. Konarskiego zamontowano nową antenę i nadajnik małej mocy. Widzowie okolic Bydgoszczy mogli oglądać program III przez kilkanaście godzin dziennie. Ośrodek wzbogacił się także o wóz transmisyjny umożliwiające bieżące relacje sportowe[10].

Produkcja własna TV Bydgoszcz wypełniała 4 godziny dziennie. Do najważniejszych pozycji należały: program informacyjny Zbliżenia, magazyny, reportaże, teleturnieje. Przyspieszenie w rozwoju ośrodka bydgoskiego nastąpiło w 1995 roku. Pojawiły się wówczas 23 nowe programy, a w soboty i niedziele emitowano wyłącznie audycje własne. W marcu 1996 roku w RTCN Trzeciewiec uruchomiono nadajnik o mocy 5 kW, co umożliwiło odbiór TV Bydgoszcz przez 2,5 miliona mieszkańców trzech województw. Bydgoszcz stała się czwartym po Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie ośrodkiem telewizji o regionalnym zasięgu[10].

W latach 1996–1997 otwarto zamiejscowe redakcje oddziału w Toruniu i Włocławku oraz podjęto starania o wybudowanie nowej siedziby TVP w Bydgoszczy. Ranga ośrodka została wzmocniona po reformie administracyjnej w 1999 roku i utworzeniu województwa kujawsko-pomorskiego, dla którego Telewizja Bydgoszcz pozostała regionalną placówką telewizyjną. W czerwcu 2001 roku otwarto nową siedzibę telewizji przy ul. Kujawskiej 7 na Wzgórzu Wolności. Rozległy teren (2,5 ha) umożliwił zlokalizowanie własnej bazy transportu oraz plenerowego studia telewizyjnego[10].

Na początku XXI w. produkcja własna bydgoskiego oddziału TVP zajmowała 5 godzin dziennie. Wiele programów emitowano na antenach ogólnopolskich, a niektórzy dziennikarze (Sławomir Jeneralski, Marzena Słupkowska, Jarosław Lewandowski) stali się znanymi w kraju prezenterami telewizyjnymi[10]. 3 marca 2002 roku oddziały terenowe TVP zaczęły nadawać w pasmach nowo powstałej informacyjno-publicystycznej TVP3 Regionalnej. Bydgoska stacja nazywała się wówczas TVP3 Bydgoszcz[11].

W 2006 r. rozbudowano podstudio toruńskie i połączone je światłowodem z ośrodkiem bydgoskim[12]. Od 6 października 2007 r. do 31 sierpnia 2013 r. ośrodek w Bydgoszczy nadaje w pasmach lokalnych kanału informacyjnego TVP Info jako TVP Bydgoszcz[13]. W latach 2005–2010 dziennikarze TVP Bydgoszcz otrzymali szereg wyróżnień, zaś ośrodek zorganizował kilkakrotnie „drzwi otwarte” połączone z festynami. W 2011 roku Oddział został wyróżniony statuetką Dobosz Powstania Wielkopolskiego, przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[14].

Od 25 lutego 2013 r. bydgoską TVP można oglądać bezpłatnie w Internecie dzięki stronie internetowej i aplikacji TVP Stream[3]. Od 1 września 2013 r. do 2 stycznia 2016 r. program TVP Bydgoszcz (jak inne 16 ośrodków terenowych TVP) był nadawany w TVP Regionalna. 2 stycznia 2016 r. powrócono do dawnej nazwy TVP3 Bydgoszcz w związku ze zmianą nazwy z TVP Regionalna na TVP3[15]. Od 14 lutego 2022 roku TVP3 Bydgoszcz można oglądać bezpłatnie dzięki aplikacji TVP GO dostępnej na systemach iOS i Android[16]. 21 października 2022 roku rozpoczęto nadawanie Zbliżeń z nowego studia oraz uruchomiono nową reżyserkę, dzięki czemu program TVP3 Bydgoszcz produkowany jest w jakości HD[17]. Od 1 czerwca 2023 roku TVP3 Bydgoszcz można oglądać bezpłatnie w serwisie TVP VOD[18]. 15 grudnia 2023 roku TVP3 Bydgoszcz rozpoczął nadawanie w jakości HD[19].

Ze względu na decyzję ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, 20 grudnia 2023 roku odwołani zostali prezesi mediów publicznych. Tego samego dnia wyłączony został sygnał programów TVP Info i TVP3 wraz z ośrodkami regionalnymi. Przez ten czas TVP3 Bydgoszcz zamieszczała swoje programy w serwisie YouTube[20]. 2 stycznia 2024 roku stacja powróciła do nadawania swojego programu[21].

Redakcje zamiejscowe TVP3 Bydgoszcz

edytuj
 
Samochód toruńskiej redakcji TVP przy ul. Chopina w Toruniu

Pierwsza placówka dziennikarska TVP w Toruniu powstała w lipcu 1996 roku. W roku 2006 otrzymała nową siedzibę, nowe studio, reżyserkę i montaż. Od tamtej pory siedziba redakcji mieści się przy ulicy Kopernika 4. Studio posiada łącze z oddziałem w Bydgoszczy dzięki któremu program ze studia w Toruniu może być transmitowany na antenę TVP3 Bydgoszcz, jak i TVP Info[12].

Redakcja we Włocławku powstała w listopadzie 1997 roku[10].

Nadajniki naziemne TVP3 Bydgoszcz

edytuj

Obszary nadawania

edytuj

Nadajniki analogowe wyłączone 20 maja 2013 roku

edytuj
Typ obiektu Nazwa obiektu Częstotliwość (MHz) Kanał Charakterystyka
promieniowania
Polaryzacja Moc (kW) Data uruchomienia nadajnika Data wyłączenia nadajnika
RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec 527,25 MHz 28 dookólna (ND) pozioma (H) 138 kW marzec 1996[10] 20 maja 2013[22]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[23]

Nadajniki cyfrowe DVB-T2 MUX 3

edytuj

25 kwietnia 2022 roku ze względu na zmianę standardu nadawania na DVB-T2/HEVC w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz w części województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego (nie dotyczyło to MUX 3 i MUX 8) oraz tzw. refarming, czyli zwolnienie kanałów telewizyjnych na potrzeby telefonii komórkowej, niektóre emisje przeniesiono na nowe częstotliwości, uruchomiono nowe albo zwiększono moc emisji z dotychczasowych nadajników[24]. 15 grudnia 2023 roku zmieniono standard nadawania nadajników MUX 3 na DVB-T2/HEVC[25][26].

Województwo Typ obiektu Nazwa obiektu Częstotliwość (MHz) Kanał Charakterystyka
promieniowania
Polaryzacja Moc (kW) Data uruchomienia nadajnika
kujawsko-pomorskie RTCN Bydgoszcz/Trzeciewiec 594 MHz 36 dookólna (ND) pozioma (H) 130 kW[a] 20 maja 2013[27]
warmińsko-mazurskie RTON Iława/Kisielice 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 100 kW[b] 28 kwietnia 2014[28]
wielkopolskie RTCN Konin/Żółwieniec 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 50 kW[c] 20 maja 2013[29]
kujawsko-pomorskie RTON Toruń/Grębocin Cergia 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 21 kW[d] 20 maja 2013[29]
kujawsko-pomorskie SLR Bydgoszcz/Chodkiewicza 594 MHz 36 dookólna (ND) pionowa (V) 6 kW 27 października 2011[30]
kujawsko-pomorskie TON Włocławek/Zazamcze 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 6 kW[e] 28 kwietnia 2014[28]
mazowieckie RTCN Płock/Rachocin 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 2,5 kW 15 grudnia 2023[31]
kujawsko-pomorskie TSR Grudziądz/ul. Kalinkowa 594 MHz 36 dookólna (ND) pozioma (H) 0,027 kW 20 maja 2013[29]

Wyłączone nadajniki cyfrowe DVB-T MUX 3

edytuj
Województwo Typ obiektu Nazwa obiektu Częstotliwość (MHz) Kanał Charakterystyka
promieniowania
Polaryzacja Moc (kW) Data uruchomienia nadajnika Data wyłączenia nadajnika
kujawsko-pomorskie TON Brodnica/Kruszynki 594 MHz 36 kierunkowa (D) pionowa (V) 5 kW 20 maja 2013[29] 25 kwietnia 2022[24]
łódzkie TON Łanięta/Witoldów 594 MHz 36 dookólna (ND) pionowa (V) 4 kW 28 kwietnia 2014[28] 25 kwietnia 2022[24]
mazowieckie RTCN Płock/Rachocin 594 MHz 36 dookólna (ND) pozioma (H) 3 kW 28 kwietnia 2014[28] 25 kwietnia 2022[24]
wielkopolskie TON Damasławek/Lipowa 594 MHz 36 kierunkowa (D) pionowa (V) 2 kW 20 maja 2013[29] 25 kwietnia 2022[24]
kujawsko-pomorskie TSR Włocławek/Plac Wolności 594 MHz 36 kierunkowa (D) pozioma (H) 0,020 kW 20 maja 2013[29] 25 kwietnia 2014[28][32]

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[33][34][35][36].

Programy TVP3 Bydgoszcz

edytuj

Ramówka obejmuje m.in. programy informacyjne z regionu, publicystyczne, przyrodnicze, reportaże, transmisje z mszy świętych oraz relacje z koncertów, spektakli i wystaw.

Programy własne (stan na zimę 2022)

edytuj

Programy informacyjne

  • Zbliżenia (od 1994 roku) – program informacyjny ośrodka w Bydgoszczy
  • Pogoda (TVP3 Bydgoszcz) (od 1994 roku) – prognoza pogody

Programy publicystyczne

  • Prawo głosu (od 2020 roku) – debata parlamentarzystów o regionie i kraju
  • Pasjonaci (od 2021 roku) – rozmowy z ludźmi związanymi z regionem, którzy realizują swoje - często wyjątkowe - pasje.
  • Punkt wyjścia (od 2020 roku) – polityczne podsumowanie tygodnia
  • Rozmowa dnia – rozmowy nawiązujące do aktualnych wydarzeń w regionie i dotyczących regionu kujawsko-pomorskiego
  • Samorządni – dyskusja z samorządowcami, urzędnikami, ekspertami o problemach mieszkańców regionu
  • Wspólny mianownik (od 2016 roku) – debata z udziałem stron różnych, często mających odmienne zdanie: polityków, samorządowców, przedsiębiorców, obywateli
  • W oku kamery (od 2020 roku) podsumowanie wybranych wydarzeń mijającego tygodnia

Programy poradnikowe

  • Mocne wsparcie (od 2018 roku) – program Grażyny Rakowicz i Alicji Kłopotek o charakterze edukacyjnym.
  • Na zdrowie – program Alicji Kłopotek i Grażyny Rakowicz o tematyce medycznej
  • Wspólna sprawa (od 2021 roku) w tym programie społecznym Karolina Ratajczak, Monika Kamińska i Kinga Wasilewska postarają się odnaleźć drogi do rozwiązania codziennych problemów.

Historia

  • A to historia! (od 2020 roku) – Marcin Tomaszewski prezentuje cykl filmów dokumentalnych, przedstawiających najważniejsze wydarzenia historyczne na Kujawach i Pomorzu na przestrzeni ostatnich 100 lat.
  • Lekcja historii (od 2017 roku) – program historyczny Iwony Komisarek: nieznane fakty, zapomniane wydarzenia i ludzie którzy zmienili bieg historii.
  • Małe miejscowości, wielcy ludzie (od 2019 roku) – cykl reportaży Urszuli Guźleckiej, opowiadający o związkach wybitnych postaci polskiej kultury wywodzących się z małych miejscowości Kujaw i Pomorza lub związanych z nimi poprzez miejsce pobytu lub twórczość.
  • Przechodzimy do historii (od 2020 roku) – cykl 13-minutowych filmów dokumentalnych Marcina Tomaszewskiego, przybliżający życie i działalność osób (znanych i mniej znanych), które zapisały się w historii Polski XX wieku i miały silne związki z naszym regionem.

Przyroda i ekologia

  • Eko-opcja – magazyn Wojciecha Klicha i Ewy Lewandowskiej związany z ekologią i ochroną środowiska. Promuje ekologię i tropi tych, którzy zanieczyszczają środowisko.
  • Harcerskie czuwaj (od 2019 roku) – magazyn Moniki Kamińskiej, w którym są poruszane ważne wydarzenia z życia Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP
  • Las jaki jest (od 2020 roku) – magazyn przyrodniczy Magdaleny Żakowskiej i Darii Kazuły we współpracy z Lasami Państwowymi.
  • Spotkania z ekologią – parki krajobrazowe i ich przyroda bez tajemnic - Sławomir Lewandowski pokazuje działania proekologiczne w gminach regionu oraz promujemy edukację ekologiczną

Kultura i sztuka

  • Czego nie widać (od 2020 roku) – comiesięczny cykl kulturalny, z popularnym aktorem Teatru Wilama Horzycy, Jarosławem Felczykowskim, w roli głównej. Artysta pokazuje miejsca na co dzień dla widzów niedostępne, kulisy pracy artystycznej, niebanalne historie i wybitnych twórców.
  • Gadające głowy (od 2020 roku) – spotkania z wybranymi twórcami oraz nietypowa formuła pozwolą przywrócić literaturze, poezji i dramatowi należne im miejsce. Program prezentuje sylwetki twórców, jest spotkaniem z człowiekiem, pochwałą czytelnictwa.
  • Klub Kultura (od 2016 roku) – studyjny program Pauliny Rubczak, dedykowany miłośnikom kultury, obyczajowości, a także ludziom związanym ze środowiskiem kulturalnym i naukowym regionu.
  • Po oklaskach Urszula Guźlecka omawia spektakle teatralne, operowe, wernisaże, nowe książki regionalnych autorów.

Nauka i edukacja

  • Ahora Español – nauka języka hiszpańskiego
  • Abecadło astronomii (od 2020 roku) – cykl programów adresowanych do młodych (niekoniecznie wiekiem) widzów. Piotr Majewski – dziennikarz, popularyzator astronomii i Mistrz Mowy Polskiej - przedstawia podstawy wiedzy o niebie gwiaździstym.
  • Astronarium – program Bogumiła Radajewskiego o największych tajemnicach kosmosu i polskich naukowcach.
  • Everyday English – nauka języka angielskiego
  • Języczek u wagi – w programie Karoliny Ratajczak nie zabraknie ciekawostek i wskazówek, dotyczących poprawności językowej. Ich autorem jest dr hab. Rafał Zimny, językoznawca z UKW w Bydgoszczy.
  • Woda bydgoska – cykl Grażyny Rakowicz, pokazujący z punktu widzenia mieszkańca, efekty pracy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.
  • Mała Urania (od 2021 roku) – seria filmów edukacyjny dla dzieci. Przygody tytułowej Uranii wprowadzą młodego widza w pasjonujący świat astronomii. Każdy odcinek opowiada odrębną kosmiczną historię oraz zawiera element edukacyjny - krótki felieton wyjaśniający młodym widzom tajniki astronomii.
  • O nauce bez przerwy (od 2022 roku) – program pokazuje praktyczny wymiar edukacji związany z osiągnięciami w danej dziedzinie, wsparciem codziennego życia, znaczeniem nowoczesnych form kształcenia.

Religia

  • Bliżej nieba (od 2018 roku) – program Darii Kazuły ma być odpowiedzią na wiele pytań i problemów współczesnego człowieka, który chce żyć „bliżej nieba”
  • Żyję słowem (od 2020 roku) – coniedzielne wyjaśnienie czytań z Pisma Świętego, które nie jest jedynie wykładem. Prowadzący - ksiądz biblista Dariusz Kotecki, w rozmowie z zaproszonym gościem wyjaśnia w jaki sposób rozumieć znaczenie słowa z wybranej niedzieli i jak odnosić je do konkretnych życiowych sytuacji.

Społeczeństwo

  • Magazyn nakielski (od 2014 roku) – przedstawiamy najważniejsze tematy dla mieszkańców gminy Nakło. Będzie o gospodarce oraz o życiu kulturalnym i sportowym.
  • Nad Drwęcą – magazyn Wiesława Jankowskiego o sprawach mieszkańców Brodnicy, Golubia-Dobrzynia, Rypina oraz o wydarzeniach w tych okolicach.
  • Pokochaj Grudziądz (od 2019 roku) – zbiór reporterskich relacji Karoliny Ratajczak i Kingi Wasilewskiej z najważniejszych wydarzeń w Grudziądzu.
  • Po obu stronach Wisły – magazyn Sylwii Jarmołkiewicz o turystyce, aspektach społecznych gospodarczych Chełmna, Świecia i okolic.
  • Teraz Inowrocław – Sylwia Jarmołkiewicz odkrywa najciekawsze zakątki Inowrocławia oraz informuje o aktualnych wydarzeniach w „mieście na soli”
  • W Borach i na Krajnie – autorzy magazynu prezentują codzienne życie mieszkańców Borów Tucholskich i Krajny oraz zachwalają krajobraz tego regionu.

Sport

  • Sport (TVP3 Bydgoszcz) (od 1994 roku) – informacje sportowe
  • Regionalny tygodnik sportowy (od 2020 roku) – bieżące wydarzenia sportowe w regionie lub z udziałem zawodników związanych z regionem, historię, dorobek, sukcesy, porażki i nadzieje regionalnych sportowców oraz klubów sportowych. W programie także zapowiedzi wydarzeń sportowych.

Rolnictwo i wieś

  • Agroregion – magazyn Joanny Sikory ma być odzwierciedleniem wydarzeń w rolnictwie ważnych dla gospodarzy i o gospodarzach z Kujaw i Pomorza.

Reportaże

  • To jest temat na reportaż – cykl reportaży

Inne

  • Moja wielka zabawa (od 2022 roku) – program, który sprawdza, jak bawimy się w czasie karnawału w różnych częściach Polski.
  • Życzenia od serca (od 2021 roku) – program nawiązujący do legendarnego, telewizyjnego „Koncertu Życzeń”. Za pośrednictwem audycji, przekazywane są życzenia, wraz z ulubioną piosenką dla jubilatów i solenizantów.

Programy nieemitowane w TVP3 Bydgoszcz (niepełna lista)

edytuj
  • 3 połowa
  • Studio Lato
  • 5 minut z legendą
  • 60 minut dookoła sportu
  • Agromagazyn
  • Akademia przedsiębiorczości
  • Aleja gwiazd na L 4
  • Ale jazda
  • Anieliny, siódma rano
  • Antykwariat
  • Bez kompleksów
  • Bydgoszcz jest piękna
  • Cudne i odludne (2021) – filmowy cykl ukazuje małe miejsca z wielką historią. Oddalone od głównych szlaków turystycznych, kryją w sobie wiele atrakcji i tajemnic.
  • Dobrze wiedzieć (2016-2022) – Ewa Lewandowska zajmuje się w programie szeroko rozumianą edukacją: wczesnoszkolną, szkolną i wyższą; problemami związanymi z nauką zawodu, kreatywnością na rynku pracy.
  • Dzisiaj (1990–1994)
  • Europa – Europa
  • Europejska kawiarenka
  • Galeria
  • Horyzont
  • Liderzy
  • Kaktus
  • Komikstura
  • Krasnal Tymoteusz
  • Magazyn piłkarski
  • Magazyn wąbrzeski
  • Moc muzyczna
  • Moje M
  • Na muzycznej pajęczynie
  • Najpiękniejszy ogród
  • Nasz biznes
  • Naszym zdaniem
  • Na zdrowie
  • Ogrodowy zawrót głowy
  • Ogródek bez ogródek (2013–2019) – program dla miłośników działek i przydomowych ogrodów.
  • Pałuckie klimaty
  • Panie doktorze
  • Panorama Wsi
  • Partnerzy
  • Planetarium
  • Pod obserwacją
  • Po godzinach
  • Polityka dla ludzi
  • Pomóż sobie
  • Popołudnie z reportażem
  • Portrety twórców
  • Prosto z Grudziądza
  • Ratunek
  • Regionalny Magazyn Koszykarski „Zbiórka”
  • Regionalsi
  • Sąsiedzi
  • Siła wiedzy
  • Skarby prowincji
  • Ścieżki historii
  • Tak rośnie teatr
  • Telewizyjny album historyczny
  • Toruński Magazyn Publicystyczny
  • Trochę kultury
  • Trendy tradycja
  • Twój wybór
  • TV Regionalna
  • U nas, czyli w Europie
  • W Ameryce i gdzie indziej
  • Wieś z pomysłem
  • Wita Morabito
  • Władza na cenzurowanym
  • Wyprzedzić chorobę
  • W zbliżeniu
  • Za miastem
  • Zielone Światło
  • Zmienna ogniskowa
  • Znani od kuchni
  • Z pierwszej ręki
  • Z Walerianą po regionie (od 2021 roku) – zajęcia edukacyjne dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Aktorka Dominika Miękus i jej lalka, a zarazem prowadząca program - Waleriana - opowiedzą o historii regionu kujawsko-pomorskiego.

Programy TVP3 Bydgoszcz na antenie ogólnopolskiej (niepełna lista)

edytuj
  • Kultowe rozmowy (2013–2016) – wywiady z ciekawymi ludźmi. Program prowadzili Tomasz Raczek i Katarzyna Marcysiak (TVP Regionalna)
  • Wstęp wolny z kulturą (2013–2016) – magazyn kulturalny (TVP Regionalna)
  • Wiosna/Lato/Jesień na RODOS (od 2021 roku) – program ukazuje życie działkowców z różnych części Polski (TVP3)
  • Zamknięty świat (od 2021 roku) – program przedstawia historie osób, które na co dzień żyją lub pracują w zakładzie karnym (TVP3)
  • Zimowy ogród (od 2022 roku) – program ogrodniczy (TVP3)

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[37].

Ludzie związani z TVP3 Bydgoszcz

edytuj

Obecnie[38]:

Dawniej[40]:

Okres wykorzystywania Opis Ilustracja
lipiec 1990 – 1992 Dwie litery T są kolorze brązowym, natomiast litera B w środku jest żółta[41].  
1992 – 4 września 1994 Pochyły napis TVB w trzech kolorach: zielonym, żółtym i brązowym[42].  
5 września 1994 –
jesień 2000
Napis TVB w trzech kolorach: niebieskim, czerwonym i zielonym. Ostatnia litera B, kształtem przypomina cyfrę 3[43][44].  
jesień 2000 – 2001 Po lewej stronie paski w barwach ówczesnej TVP. Obok obowiązujące w tamtym czasie logo nadawcy. Po prawej stronie cyfra 3. Paski z cyfrą 3 są połączone „łyżwą” nad której dolną częścią znajduje się napis Bydgoszcz[45][46].  
2001 – 6 marca 2003 Logo podobne do poprzedniego, z tym że usunięto z niego „łyżwę” i rozszerzono napis Bydgoszcz[45][46].  
7 marca 2003 –
30 listopada 2007
Na zielonym tle logo TVP3, pod spodem napis Bydgoszcz. Na ekranie logo krystaliczne (od 6 października do 30 listopada 2007 bez cyfry 3)[47].  
1 grudnia 2007 –
31 sierpnia 2013
Logo podobne do TVP Info – zamiast napisu INFO jest napis Bydgoszcz[48].  
1 września 2013 –
1 stycznia 2016
Na zielonym tle białe logo TVP, pod nim biały napis Bydgoszcz. Logo występuje także w odwrotnej wersji kolorystycznej[49].  
od 2 stycznia 2016 roku Na granatowym tle logo TVP3, pod spodem napis Bydgoszcz[50]. Od 3 stycznia 2024 roku logo na ekranie jest mniejsze.  

Dyrektorzy TVP3 Bydgoszcz

edytuj
okres pełnienia funkcji imię i nazwisko uwagi
od do
1973 1978 Zbigniew Kuczewski redakcja telewizyjna przy Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia[7]
1978 1991 Konstanty Dombrowicz redakcja telewizyjna, w latach 1984–1990 przy ośrodku w Gdańsku[7]
1991 1992 Jolanta Kuligowska-Roszak redakcja telewizyjna przy PR PiK
1992 1994 Piotr Jentkiewicz redakcja telewizyjna przy PR PiK
styczeń 1994 wrzesień 1994 Jolanta Kuligowska-Roszak[10]
wrzesień 1994 luty 1999 Piotr Jentkiewicz[10]
luty 1999 grudzień 2005 Marek Brodowski[10]
grudzień 2005 czerwiec 2007 Maciej Grześkowiak[10]
czerwiec 2007 luty 2009 Maria Kudroń[10]
luty 2009 maj 2016 Tomasz Pietraszak[51]
maj 2016 wrzesień 2019 Anna Raczyńska[52]
wrzesień 2019[53] 2 stycznia 2024 Michał Rybicki[54]
2 stycznia 2024 2 lutego 2024 Michał Adamski (p.o. dyrektora)[55]
2 lutego 2024 Tomasz Pietraszak[39]

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. 9 kolejnych wersji TVP3 już nadaje w HD [online], saturier.pl [dostęp 2024-08-28] (pol.).
  2. Dodatkowo również angielski w Everyday English i hiszpański w Ahora Español.
  3. a b Programy OTV, TVP INFO i TVP Parlament dostępne online - Telewizja Polska S.A. - tvp.pl [online], centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2022-01-16].
  4. Znicz-Sawicki Lucjan: Powstanie bydgoskiego ośrodka telewizyjnego. [w:] Kronika Bydgoska V (1971-73). Bydgoszcz 1980.
  5. a b TVP3 BYDGOSZCZ [online], web.archive.org, 12 października 2007 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2007-10-12].
  6. a b Sucharska Anna: Kultura w Bydgoszczy w latach 1945–1980. [w.] Bydgoszcz wczoraj i dziś 1945–1980. Praca zbiorowa pod red. Stanisława Michalskiego. Bydgoskie Towarzystwo Naukowe. Państwowe Wydawnictwo Naukowe Warszawa-Poznań 1988.
  7. a b c d e TVP3 BYDGOSZCZ [online], web.archive.org, 18 stycznia 2008 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2008-01-18].
  8. W 1974 roku w ogólnopolskich dziennikach telewizyjnych ukazało się 1100 bydgoskich materiałów filmowych.
  9. Konstanty Dombrowicz, Urszula Guźlecka, Wojciech Rzeszut, Marcin Rykowski.
  10. a b c d e f g h i j k TVP BYDGOSZCZ [online], web.archive.org, 10 lutego 2010 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2010-02-10].
  11. NOWA TRÓJKA [online], wyborcza.pl [dostęp 2021-08-28] (pol.).
  12. a b TVP3 BYDGOSZCZ [online], web.archive.org, 8 grudnia 2006 [dostęp 2022-03-03] [zarchiwizowane z adresu 2006-12-08].
  13. TVP Info zamiast TVP3 [online], SATKurier.pl [dostęp 2021-08-28].
  14. Dobosz – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 [online], powstaniewielkopolskie.pl [dostęp 2024-04-26] (pol.).
  15. TVP3 zastąpiła TVP Regionalną [wideo] [online], SATKurier.pl [dostęp 2021-08-28].
  16. Aplikacja TVP GO już dostępna [online], SATKurier.pl [dostęp 2022-04-15].
  17. Telewizja Polska S.A, Zmieniamy się dla Państwa! Nowe studio, nowa oprawa TVP3 Bydgoszcz [online], bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2023-01-16] (pol.).
  18. TVP VOD z kanałami linearnymi na żywo [online], SATKurier.pl [dostęp 2023-12-01].
  19. 9 kolejnych wersji TVP3 już nadaje w HD [online], SATKurier.pl [dostęp 2023-12-15].
  20. Jacek Glugla, Dziennikarze TVP Bydgoszcz nie wiedzą, czy dostaną pieniądze. Przeszli na YouTube'a [online], bydgoszcz.wyborcza.pl, 22 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-22].
  21. W TVP3 wracają pasma lokalne [online], SATKurier.pl [dostęp 2024-01-03].
  22. Wykaz nadajników wyłączanych w V etapie [online], web.archive.org, 9 czerwca 2013 [dostęp 2022-07-14] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-09].
  23. RadioPolska – Niekomercyjny serwis poświęcony radiofonii i telewizji w Polsce [online], web.archive.org, 17 czerwca 2012 [dostęp 2022-08-07] [zarchiwizowane z adresu 2012-06-17].
  24. a b c d e Polska: Drugi etap migracji do DVB-T2 [online], RadioPolska, 23 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-26].
  25. DVBT2wPolsce.pl - Przejście MUX-3, MUX-L2 i MUX-L3 na DVB-T2 w Polsce zachodniej - etap I za nami [online], dvbt2wpolsce.pl [dostęp 2023-12-15].
  26. Zmiany w TV naziemnej: zachodnia Polska już z MUX 3 w DVB-T2 [online], SATKurier.pl [dostęp 2023-12-15].
  27. Emitel - Archiwum [online], web.archive.org, 1 maja 2015 [dostęp 2022-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-01].
  28. a b c d e 27 nowych emisji MUX 3 [online], SATKurier.pl [dostęp 2022-08-04].
  29. a b c d e f Emitel - Archiwum [online], web.archive.org, 1 maja 2015 [dostęp 2022-08-04] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-01].
  30. Mux 3 oficjalnie wystartował [online], SATKurier.pl [dostęp 2022-08-07].
  31. DVBT2wPolsce.pl - Przejście MUX-3, MUX-L2 i MUX-L3 na DVB-T2 w Polsce zachodniej - etap I za nami [online], dvbt2wpolsce.pl [dostęp 2023-12-19].
  32. RadioPolska • Obiekt nadawczy | TSR Włocławek *pl. Wolności* [online], radiopolska.pl [dostęp 2022-08-07].
  33. RadioPolska • Multipleks DVB-T | MUX-3 (Bydgoszcz) [online], radiopolska.pl [dostęp 2021-08-26].
  34. Mapy [online], emimaps.emitel.pl [dostęp 2021-08-26].
  35. Sprawdź parametry emisji [online], Emitel [dostęp 2022-08-07] (pol.).
  36. RadioPolska • Multipleks DVB-T | MUX-3 (Bydgoszcz) [online], web.archive.org, 23 kwietnia 2022 [dostęp 2022-08-07] [zarchiwizowane z adresu 2022-04-23].
  37. Telewizja Polska S.A, Programy [online], bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2022-03-03] (pol.).
  38. Telewizja Polska S.A, Twarze TVP3 Bydgoszcz [online], bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2021-08-28] (pol.).
  39. a b Joanna Dolecka, Tomasz Pietraszak nowym dyrektorem TVP3 Bydgoszcz [online], wirtualnemedia.pl, 2 lutego 2024 [dostęp 2024-02-02] (pol.).
  40. Dziennikarze TVP Bydgoszcz. tvp.pl. [dostęp 2009-04-26].
  41. Historia OTV Bydgoszcz. [dostęp 2022-08-07].
  42. E-wyszukiwarka [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2022-08-07].
  43. E-wyszukiwarka [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
  44. Wiadomości Urzędu Patentowego, czerwiec 1998, ISSN 0043-5201.
  45. a b Trójka zamiast magnolii [online], wyborcza.pl [dostęp 2021-08-22] (pol.).
  46. a b E-wyszukiwarka [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
  47. Nowe logo TVP [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-22] (pol.).
  48. TVP Info zamiast TVP3 [online], SATKurier.pl [dostęp 2021-08-22].
  49. E-wyszukiwarka [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
  50. E-wyszukiwarka [online], ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-08-28].
  51. Tomasz Pietraszak, Marek Mikos i Jacek Szarek dyrektorami w TVP [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-27] (pol.).
  52. Michał Rybicki za Annę Raczyńską p.o. dyrektora oddziału TVP Bydgoszcz [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2021-08-27] (pol.).
  53. Eugeniusz Szpakowski dyrektorem TVP3 Białystok [online], wirtualnemedia.pl [dostęp 2016-03-05].
  54. Michał Rybicki ma kierować TVP 3 Bydgoszcz [online], Press.pl [dostęp 2021-02-23] (pol.).
  55. Telewizja Polska S.A, Michał Adamski nowym dyrektorem TVP3 Bydgoszcz [online], bydgoszcz.tvp.pl [dostęp 2024-01-03] (pol.).
  1. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 100 kW.
  2. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 3 kW.
  3. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 40 kW.
  4. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 12 kW.
  5. Do 25 kwietnia 2022 roku moc nadajnika wynosiła 4 kW. Emisja była prowadzona w polaryzacji pionowej.

Bibliografia

edytuj
  • Pietraszak Tomasz: Telewizja Bydgoszcz nadaje. [w:] Kalendarz Bydgoski 2003.
  • Znicz-Sawicki Lucjan: Powstanie bydgoskiego ośrodka telewizyjnego. [w:] Kronika Bydgoska V (1971–73). Bydgoszcz 1980

Linki zewnętrzne

edytuj