Stefan Żuchowski (ur. 1666, zm. 1716) – proboszcz, archidiakon i oficjał sandomierski, antysemita[1].

Stefan Żuchowski
archidiakon
ilustracja
Kraj działania

Polska

Data urodzenia

1666

Data śmierci

1716

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

Obraz Mord rytualny autorstwa Karola de Prevot (XVIII w.), przedstawiających rzekomy mord rytualny, znajdujących się w sandomierskiej katedrze, należący do cyklu obrazów ufundowanych przez ks. Stefana Żuchowskiego

Był oskarżycielem w lubelskim Trybunale Głównym Koronnym podczas procesów Żydów sandomierskich z lat 1698 i 1710–1713, oskarżanych o rzekome mordy rytualne. W 1698 z jego inicjatywy stracono starszego synagogi sandomierskiej Aleksandra Berka za rzekome zamordowanie dwuletniej dziewczynki. W 1711 na synodzie diecezji krakowskiej został mianowany komisarzem do spraw żydowskich a do jego obowiązków należało także zajmowanie się sprawami o mordy rytualne. Jego publikacje stanowiły główną podstawę pracy o mordach rytualnych autorstwa biskupa Józefa Załuskiego. Był fundatorem obrazów autorstwa Karola de Prevot w sandomierskiej kolegiacie (obecnie katedrze), przedstawiających trzy przypadki rzekomego mordu rytualnego w Sandomierzu.

Twórczość

edytuj

Wydał dwie książki:

  • Ogłos procesów kryminalnych na Żydach o różne ekscesy, także morderstwo dzieci osobliwie w Sandomierzu roku 1698 przeświadczone w prześwietnym Trybunale Koronnym przywiedzionych, dla dobra pospolitego wydany – 1700, wierszowana relacja z procesu Żydów sandomierskich w 1698, uzupełniona o opisy kilku wcześniejszych procesów o mordy rytualne.
  • Proces kryminalny o niewinne dziecię Jerzego Krasnowskiego, już to trzecie roku 1710 dnia 18 sierpnia w Sendomirzu okrutnie od Żydów zamordowane – 1713, napisana prozą w końcowej fazie procesu Żydów sandomierskich, rozpoczętej w 1710.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. Wojciech Kalwat, Afery, skandale i procesy w dawnej Polsce, Bellona Warszawa 2015, s.40.

Bibliografia

edytuj

Linki zewnętrzne

edytuj