Sayil – stanowisko archeologiczne obejmujące pozostałości po cywilizacji Majów z późnego okresu klasycznego, we wschodnim Meksyku, na półwyspie Jukatan, w południowej części stanu o tej samej nazwie. Wraz z położonymi niedaleko stanowiskami Kabáh i Labná oraz oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów Uxmal jest jednym z głównych ośrodków regionu Puuc.

Pozostałości pałacu Sayil

Historia

edytuj
 
Plan pałacu

Szacuje się, że Sayil powstało w 800 roku n.e. i dzięki szybkiemu rozwojowi już w roku 900 osiągnęło poziom około 10 tysięcy mieszkańców, przy dodatkowych 5–7 tysiącach mieszkańców już nie na terenie, lecz w okolicy samego Sayil. Pomimo pierwotnie szybkiego wzrostu, już od roku 950 liczba mieszkańców zaczęła z niepotwierdzonych dotychczas powodów nagle i szybko spadać, aż wreszcie miejscowość została zupełnie opuszczona około roku 1000[1].

Po latach opuszczenia, Sayil zostało ponownie odkryte w latach '40 XIX wieku, jednak pierwsze prace archeologiczne zostały przeprowadzone na terenie tej strefy archeologicznej dopiero na początku XX wieku[2]. Jednym z naukowców pracujących przy odkrywaniu i pracach archeologicznych w Sayil był Alberto Ruz Lhuillier[3].

Zabytki

edytuj

Największą i najlepiej zachowaną budowlą na terenie kompleksu Sayil jest trzypiętrowy pałac z długą fasadą. Oprócz niego można znaleźć tutaj charakterystyczny budynek z grzebieniastym zwieńczeniem, tzw. El Mirador oraz relief przedstawiający bóstwo płodności[1].

Sayil, razem z innymi strefami archeologicznymi: Kabáh i Labna, wchodzi w skład Uxmal jako obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO, na którą zostały wpisane w roku 1996 jako „przedhiszpańskie miasto Uxmal”[4].

Galeria

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. a b Sayil – krótka historia wzlotu i upadku | Tomasz Merwiński [online] [dostęp 2021-08-16] (pol.).
  2. Sayil [online], History Hit [dostęp 2021-08-16] (ang.).
  3. Elaine Day Schele, The Untold Story of Alberto Ruz Lhuillier and his Archaeological Excavations at Palenque, México: A Micro- and Macrohistorical Approach, Austin: The University of Texas at Austin, 2012 (ang.).
  4. UNESCO World Heritage Centre, Pre-Hispanic Town of Uxmal [online], UNESCO World Heritage Centre [dostęp 2021-08-16] (ang.).

Linki zewnętrzne

edytuj