RTKM Rzeszów (żużel)

RTKM Rzeszówpolski klub żużlowy z Rzeszowa.

RTKM Rzeszów
Państwo

 Polska

Siedziba

Rzeszów

Po reorganizacji polskiego sportu, która miała miejsce na przełomie lat 40. i 50., działał w ramach Zrzeszenia „Gwardia”.

W rozgrywkach ligowych na szczeblu centralnym brał udział w latach 1949–1950.

Historia

edytuj

„Czarny sport” trafił do Rzeszowa w latach powojennych. Po wojnie działalność wznowiło Rzeszowskie Towarzystwo Kolarzy i Motocyklistów (RTKM), które już przed wojną organizowało tak zwane wyścigi uliczne[1]. W 1947 roku, ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury, pierwsze imprezy w regionie na torze żużlowym odbywały się jednak na stadionie w niedalekim Jarosławiu[1][2]. Pierwszy tor żużlowy w Rzeszowie oddano w 1948 roku na stadionie Resovii, a stało się to w związku z organizacją jubileuszu 25-lecia Rzeszowskiego Towarzystwa Kolarzy i Motorzystów[3].

Kontynuacja działalności RTKM-u przyniosła udział w rozgrywkach ligowych w roku 1949. Dwa tygodnie po ostatnim meczu ligowym, tj. 24 września 1949 roku, władza ludowa zadecydowała jednak o zlikwidowaniu RTKM-u, a jego żużlowcy wstąpili do Zrzeszenia Sportowego Gwardia. Sezon 1950 rzeszowianie rozpoczęli już pod szyldem Gwardii Rzeszów[1].

Przed sezonem 1951 GKKF i Komisja Sportowa PZMot ustaliły, że powstanie liga złożona z 6 drużyn – przedstawicieli Zrzeszeń Sportowych Związków Zawodowych: Unia Leszno, Budowlani Warszawa, Ogniwo Bytom, Górnik Rybnik, Stal Ostrów Wielkopolski i Kolejarz Rawicz. Oprócz nich jeszcze przedstawiciele wojska – CWKS Warszawa i milicji – Gwardia Bydgoszcz. Ponadto przed rozpoczęciem rozgrywek do ligi dołączyły Włókniarz Częstochowa i Spójnia Wrocław. O tym, który klub będzie przedstawicielem milicji zadecydowała ostatecznie sportowa rywalizacja. Na początku do ligi przyłączono gwardzistów z Bydgoszczy, jednak zespoły z Poznania i Rzeszowa oprotestowały tę decyzję i zarządzono, że rozstrzygnięcie sporu będzie miało miejsce na torze. 23 kwietnia 1951 roku w Rzeszowie rozegrano turniej, w którym kolejność była następująca: Gwardia Bydgoszcz, Gwardia Poznań i Gwardia Rzeszów[4]. Gwardii Rzeszów pozostała rywalizacja w drużynowych mistrzostwach Polski maszyn przystosowanych, gdzie startowali również w następnych latach, rywalizując m.in. ze Stalą Rzeszów.

Sezony

edytuj
Sezon Rozgrywki ligowe Uwagi
Liga Miejsce
1949 II II liga 4/9
1950 II liga 6/8
1951 I Liga 3. miejsce w turnieju barażowym „gwardzistów” o przydział do ligi „zrzeszeniowej”[a]
Poziom ligowy Liczba sezonów Sezony
II 2 1949–1950

Zobacz też

edytuj
  1. Przed sezonem 1951 GKKF i Komisja Sportowa PZMot ustaliły, że powstanie liga złożona z 6 drużyn – przedstawicieli Zrzeszeń Sportowych Związków Zawodowych: Unia Leszno, Budowlani Warszawa, Ogniwo Bytom, Górnik Rybnik, Stal Ostrów Wielkopolski i Kolejarz Rawicz. Oprócz nich w lidze występować mieli jeszcze przedstawiciele wojska – CWKS Warszawa, i milicji – Gwardia Bydgoszcz, ponadto tuż przed rozpoczęciem rozgrywek do ligi dołączyły Włókniarz Częstochowa i Spójnia Wrocław. O tym, który klub będzie przedstawicielem milicji zadecydowała ostatecznie sportowa rywalizacja. Na początku do ligi przyłączono gwardzistów z Bydgoszczy, jednak zespoły z Poznania i Rzeszowa oprotestowały tę decyzję i zarządzono, że rozstrzygnięcie sporu będzie miało miejsce na torze. 23 kwietnia 1951 roku w Rzeszowie rozegrano turniej, w którym kolejność była następująca: Gwardia Bydgoszcz, Gwardia Poznań i Gwardia Rzeszów.

Przypisy

edytuj
  1. a b c Żużlowa historia Rzeszowa – Początek. rztz.pl. [dostęp 2023-02-05]. (pol.).
  2. Żużel. Speedway na Podkarpaciu zaczął się od… Jarosławia. po-bandzie.com.pl. [dostęp 2023-02-05]. (pol.).
  3. Pierwsze “kroki” rzeszowskiego żużla. polskizuzel.pl. [dostęp 2023-02-05]. (pol.).
  4. Speedway w Polsce 1951

Bibliografia

edytuj