Mokradło Pyszkamokradło na strudze Pysznicy w pobliżu jej ujścia do starorzecza Parsęty, niedaleko od osady Pyszka w powiecie kołobrzeskim.

Mokradło Pyszka
Ilustracja
Widok z wieży obserwacyjnej
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Pyszka

Morfometria
Powierzchnia

40 ha

Hydrologia
Rzeki zasilające

Pysznica

Rzeki wypływające

Pysznica

Rodzaj jeziora

sztuczne

Położenie na mapie gminy Dygowo
Mapa konturowa gminy Dygowo, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mokradło Pyszka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mokradło Pyszka”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mokradło Pyszka”
Położenie na mapie powiatu kołobrzeskiego
Mapa konturowa powiatu kołobrzeskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Mokradło Pyszka”
Ziemia54°07′20,0″N 15°46′11,4″E/54,122222 15,769833

Przyroda

edytuj
 
Śluza z wieżą obserwacyjną

Mokradło powstało w 2004 w wyniku pilotażowego projektu Renaturalizacja Mokradła Pyszka, mającego na celu przywrócenie naturalnych, podmokłych terenów w dolinie Pysznicy. Projekt był prowadzony przez Związek Miast i Wsi Dorzecza Parsęty z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej (całość kosztowała niecały milion złotych)[1]. Stworzono teren zalewowy o powierzchni 40 hektarów, w tym 14 hektarów jest zalane trwale. Dawniej były to zmeliorowane łąki. W początkowej fazie w wodach mokradła dominował szczupak i lin, ale później zespół uległ przekształceniu w kierunku zbiorowiska eutroficznego z przewagą płoci i krąpia. Powyższe wytworzyło bardzo dobrą bazę pokarmową dla ptaków żywiących się rybami. Poprawie uległy warunki życia płazów. Niewielkie zagłębienia z podsiąkającą wodą stały się doskonałym siedliskiem dla ropuchy szarej, traszki zwyczajnej i grzebieniastej. Nowe tereny odnalazły tu dla siebie m.in. myszołów i błotniak stawowy, zalatuje natomiast bielik i orlik krzykliwy. W czasie jesiennych przelotów napotkano prawdopodobnie sokoła wędrownego. Z Pyszki i Jazów (z tamtejszych budynków gospodarczych) zalatują tu prawdopodobnie sowy. Utworzenie zalewu spowodowało pojawienie się przynajmniej 20-30 nowych gatunków gniazdujących, także wodno-błotnych. W czasie przelotów mokradło jest ostoją dla gęsi i żurawi (wędrują wzdłuż wybrzeża Bałtyku). Na terenie mokradła żyją też ssaki owadożerne: rzęsorek rzeczek i rzadki rzęsorek mniejszy. Żerują tu nietoperze, a bardzo liczne są bezkręgowce[2].

Mokradło zmniejsza odpływ biogenów do wód Parsęty oraz pełni rolę retencyjną, wzbogaca bioróżnorodność, a także walory krajobrazowe terenu[1].

Wędkarstwo

edytuj

Użytkownikiem rozlewiska jest Związek Miast i Wsi Dorzecza Parsęty. Wędkowanie jest tu możliwe na zasadach amatorskiego połowu ryb, po uzyskaniu zezwolenia[1].

Dojazd i sąsiedztwo

edytuj

Bezpośrednio przy mokradle przebiega droga wojewódzka nr 163 (odcinek Karlino - Kołobrzeg) i znajduje się parking. W niedużej odległości funkcjonuje rodzinny park rozrywki Pomerania.

Zobacz też

edytuj

Przypisy

edytuj
  1. a b c Związekgrze Miast i Wsi Dorzecza Parsęty, tablica informacyjna in situ
  2. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, tablica informacyjna in situ

Linki zewnętrzne

edytuj