Pomoc:Czerwone linki
- Dla każdego
- Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)
Czerwone linki – linki wewnętrzne, które kierują do stron, które jeszcze nie zostały napisane. Wyglądają one tak.
Wikipedia jest projektem w ciągłej fazie rozwoju, dlatego czerwone linki zawsze będą w niej występować. Nie są one złem koniecznym i nie należy ich usuwać. Są naturalnymi składnikami stron Wikipedii. Informują o hasłach, które powinny powstać i zachęcają do ich tworzenia. Wielu wikipedystów zaczęło rozwijać ten projekt dzięki temu, że kliknęli kiedyś na czerwony link i zostali w ten sposób zachęceni do napisania nowego artykułu. Artykuły powstają często w krótkim czasie po wstawieniu czerwonego linku[1].
Tworzenie czerwonych linków podlega podobnym ograniczeniom jak pisanie nowych artykułów:
- nie należy tworzyć czerwonych linków do haseł nieencyklopedycznych (pogląd szkoły Gelug w praktyce tantr Wadżrajany),
- odsyłacze nie mogą zawierać błędów (zdarza się, że czerwony link powstaje, gdy ktoś popełni prostą literówkę, np. wpisze czosenk zamiast czosnek),
- nazwa w czerwonym linku powinna być zgodna z zaleceniami tworzenia nazw artykułów,
- przed dodaniem czerwonego linku należy upewnić się czy termin, do którego odsyłamy, nie jest opisany pod inną nazwą. Jeśli tak, dobrze jest stworzyć przekierowanie we właściwe miejsce (patrz: Pomoc:Przekierowanie).
Nie należy „na siłę” przerabiać czerwonych linków na linki niebieskie, kierując czytelnika do haseł wprawdzie istniejących, ale nieodpowiadających dokładnie temu, czego czytelnik może się spodziewać po kliknięciu w link (np. kierując do istniejącej wersji artykułu w obcojęzycznej Wikipedii).
Zobacz też
edytujPrzypisy
edytuj- ↑ Spinellis D., Louridas P.. The collaborative organization of knowledge. „Communications of the ACM”. 51 (8), s. 68-73, sierpień 2008. DOI: 10.1145/1378704.1378720.