Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie

zabytkowa świątynia rzymskokatolicka

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznejrzymskokatolicki kościół parafialny, znajdujący się w Wołczkowie w gminie Dobra (Szczecińska), w powiecie polickim (województwo zachodniopomorskie). Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków[1].

Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie
Zabytek: nr rej. A-509 z 1.08.1956[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wołczkowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Matki Bożej Szkaplerznej w Wołczkowie

Wezwanie

Matki Boskiej Szkaplerznej

Położenie na mapie gminy Dobra (Szczecińska)
Mapa konturowa gminy Dobra (Szczecińska), po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie”
Położenie na mapie powiatu polickiego
Mapa konturowa powiatu polickiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej w Wołczkowie”
Ziemia53°28′31,8″N 14°26′36,2″E/53,475500 14,443389

Kościół zbudowano pod koniec XIII wieku[2]. Usytuowana na planie prostokąta, salowa budowla wzniesiona została z obrobionych granitowych kostek, ułożonych w osiemnaście równych warstw[2]. Nakryta jest dwuspadowym dachem[3]. W elewacji wschodniej znajduje się oryginalny średniowieczny szczyt ozdobiony blendą w formie wielkiego krzyża, z dwoma mniejszymi ostrołukowymi blendami poniżej jego ramion[2][3] oraz trzema oknami strzelinowymi doświetlającymi poddasze[4]. W 1865 roku kościół został przebudowany. Elewacje korpusu przedzielono wówczas wysokimi, ostrołukowymi oknami o profilowanych ościeżach murowanych z cegły, zaś od strony zachodniej dostawiono usytuowaną na rzucie kwadratu ceglaną wieżę w stylu neogotyckim[2][3]. W 1900 roku wieżę nakryto dachem namiotowym zwieńczonym latarnią[2]. Podczas przebudowy otynkowany został znajdujący się w zachodniej ścianie nawy gotycki portal[2]. W 1931 roku w świątyni założono centralne ogrzewanie, a także dokonano zawieszenia nowych świeczników i renowacji ołtarza oraz rzeźb[2].

16 lipca 1946 roku kościół został poświęcony jako świątynia rzymskokatolicka pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej[4].

Jednoprzestrzenne wnętrze kościoła nakryte jest płaskim, drewnianym stropem belkowym[2][3]. Z historycznego wyposażenia kościoła zachowały się pochodzące z XIX wieku neoklasycystyczna ambona, neogotycki prospekt organowy oraz dwie chrzcielnice, żeliwna i drewniana, a także mosiężna misa chrzcielna z reliefem przedstawiającym Adama i Ewę oraz monstrancja z 1913 roku[2]. Ołtarz, ufundowany w 1722 roku, składa się z predelli, nastawy i zwieńczenia[2]. W predelli umieszczono obraz olejny przedstawiający scenę Ostatniej Wieczerzy[2][3]. W retabulum, ujętym w dwie kolumny i uszaki w formie liści akantu, znajduje się natomiast obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który umieszczono w miejsce wcześniejszego obrazu ze sceną modlitwy Chrystusa w Ogrójcu, sygnowanego na odwrocie przez malarz Georga Meyna[2]. Pochodzące z kościoła w Wołczkowie późnogotyckie rzeźby św. Diakona, Matki Bożej z Dzieciątkiem i Matki Bożej Bolesnej oraz barokowe rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i anioła chrzcielnego od 1987 roku znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym w Szczecinie[2].

Przypisy

edytuj
  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo zachodniopomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2019-10-26].
  2. a b c d e f g h i j k l m n Kazimiera Kalita-Skwirzyńska, Mirosław Opęchowski: Dobra i okolice. Szczecin: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, 2008, s. 276–284, seria: Czas Przestrzeń Tożsamość. ISBN 978-83-923059-7-2.
  3. a b c d e Encyklopedia Szczecina. T. Suplement 1. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński, 2003, s. 293. ISBN 83-7241-272-3.
  4. a b Roman Kostynowicz: Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. T. II. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Ottonianum”, 2000, s. 348. ISBN 83-7041-202-5.