Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze
Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze – polska publiczna wyższa szkoła zawodowa w Jeleniej Górze powstała 1 lipca 1998 roku jako Kolegium Karkonoskie[3], a pod obecną nazwą funkcjonująca od 2 maja 2022 roku[4].
Logo KPSW na tablicy informacyjnej | |
Data założenia |
1 lipca 1998 |
---|---|
Typ |
Akademia |
Państwo | |
Województwo | |
Adres |
ul. Lwówecka 18, |
Liczba studentów |
764[2] (2022) |
Rektor |
dr Elżbieta Zieja prof. KANS |
Członkostwo | |
Drużyna sportowa |
AZS KANS Jelenia Góra |
Położenie na mapie Jeleniej Góry | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego | |
50°54′N 15°44′E/50,900000 15,733333 | |
Strona internetowa |
Uczelnia ta finansowana jest przez dotacje z budżetu Państwa udzielane z części budżetowej, którą dysponuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego. Działalność edukacyjna placówki skoncentrowana jest na umożliwieniu studiowania na poziomie wyższym osobom, które nie mają możliwości nauki w oddalonych ośrodkach akademickich[5].
Historia
edytujGeneza
edytujImpulsem do założenia pierwszej samodzielnej jeleniogórskiej uczelni były mające miejsce od 1996 roku prace w Sejmie dotyczące utworzenia w Polsce wyższych szkół zawodowych. Pomysł ten poparli lokalni politycy, władze miasta, przedstawiciele kolegium rektorów uczelni Wrocławia i Opola. Ich starania zostały uwieńczone w lipcu 1998 roku utworzeniem uczelni licencjackiej, która jako jedyna tego typu szkoła wyższa w kraju otrzymała nazwę Kolegium Karkonoskie. Była ponadto w gronie pierwszych sześciu państwowych wyższych szkół zawodowych[6].
Początki uczelni
edytujObowiązki pierwszego rektora minister edukacji narodowej Mirosław Handke powierzył prof. dr hab. Tomaszowi Winnickiemu, który podjął się misji zorganizowania od podstaw nowej uczelni[7]. Pierwszy rok akademicki zainaugurowano 1 października 1998 roku na dwóch nowo powstałych Instytutach: Pedagogiki i Filologii, który stał się sukcesorem zlikwidowanego w tym czasie Kolegium Nauczycielskiego[8].
W 1999 roku utworzono trzecią jednostkę dydaktyczną – Instytut Techniki[9] a rok później dwie kolejne – Instytut Języków Zachodnich oraz Instytut Edukacji Medycznej[10]. Utworzenie Instytutu Języków Zachodnich rozpoczęło proces łączenia się uczelni z Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Jeleniej Górze. Z kolei Instytut Edukacji Medycznej powstał z przekształcenia policealnego Zespołu Szkół Medycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach. Kolegium Karkonoskie należało w tym czasie do pierwszych uczelni w kraju, które uzyskały uprawnienie do prowadzenia licencjackich studiów medycznych[11].
Dalszy rozwój uczelni
edytujW trakcie inauguracji roku akademickiego 2003/2004 uroczyście otwarto nowy kampus uczelni przy ul. Lwóweckiej 18, a także świętowano pięciolecie działalności Kolegium Karkonoskiego[12]. Od następnego roku akademickiego wszystkie jednostki dydaktyczne i administracyjne znalazły się w jednym miejscu. Istotne zmiany w funkcjonowaniu uczelni przyniósł rok akademicki 2007/2008, ponieważ dokonano jej reorganizacji, przekształcając dotychczasowych pięć Instytutów: Pedagogiki, Języków Słowiańskich, Techniki, Języków Zachodnich oraz Edukacji Medycznej w trzy Wydziały: Humanistyczny, Przyrodniczy i Techniczny[13], które po kilku latach przekształcono w dwa: Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Przyrodniczo-Techniczny. W kolejnych latach pozyskiwano nowe obiekty na cele akademickie, m.in. w 2007 roku otwarto nową Bibliotekę i Centrum Informacji Naukowej[14]. W 2010 roku dokonano zmiany nazwy uczelni na Karkonoską Państwową Szkołę Wyższą w Jeleniej Górze. 2 maja 2022 roku nastąpiło nadanie nowego statusu /nazwy, na Karkonoską Akademię Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. Było to możliwe po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu 2021 roku nowelizacji ustawy dotyczącej uczelni zawodowych. Przepisy zmienionej ustawy zakładały m.in. umożliwienie szkole wyższej – mającej status uczelni zawodowej i spełniającej określone warunki – używania w swojej nazwie określenia „akademia nauk stosowanych”[4].
Program dydaktyczny
edytujKarkonoska Akademia Nauk Stosowanych prowadzi studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pierwszego stopnia licencjackie (3-letnie), inżynierskie (3,5-letnie) lub jednolite magisterskie (5-letnie) na ośmiu kierunkach prowadzonych w ramach dwóch wydziałów[15]:
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
- marketing i komunikacja rynkowa
- BIG DATA w analityce ekonomicznej i społecznej
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- psychologia
- pedagogika
- filologia (anglistyka, germanistyka)
- biznes turystyczny
- Wydział Nauk Medycznych i Technicznych
Uczelnia prowadzi także studia podyplomowe[16]:
- animacja i upowszechnianie kultury
- budowanie marki i e-promocja
- fizjoterapia i opieka w geriatrii
- język niemiecki w kontaktach biznesowych i turystycznych
- język niemiecki w turystyce i kulturze
- kwalifikacje pedagogiczne
- muzyka i rytmika w edukacji przedszkolnej
- odnowa biologiczna
- rewalidacja uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
- socjoterapia z terapią pedagogiczną
- terapia pedagogiczna z arteterapią.
W roku akademickim 2020/2021 Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze oferowała swoim słuchaczom następujące kursy[16]:
- instruktor rekreacji ruchowej
- kursy językowe
kwalifikowana pierwsza pomoc
edytuj- masaż kosmetyczny twarzy Anty Aging
- trener personalny
- wychowawca kolonijny
- zarządzanie wizerunkiem osobistym.
Wydziały
edytujObecnie w skład Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze wchodzą dwa wydziały:
Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
edytujWładze
edytuj- Dziekan: dr Marcelina Szewczuk-Sadowska
- Prodziekan: dr Justyna Bagińska
Struktura
edytujKatedra Nauk Humanistycznych
edytuj- Kierownik, koordynator ds. języków obcych: mgr Ida Wrzesień
Katedra Nauk Społecznych
edytuj- Kierownik: mgr Kornel Musiał
- Z-ca Kierownika: dr Beata Rynkiewicz
Katedra Nauk Ekonomicznych
edytuj- Kierownik: dr Oliwia Tarasewicz-Gryt[17]
Wydział Nauk Medycznych i Technicznych
edytujWładze
edytuj- Dziekan: dr inż. Karolina Semeriak-Siecla
- Prodziekan: dr Celestyna Trzewik-Czuba
Struktura
edytujKatedra Nauk o Kulturze Fizycznej i Zdrowiu
edytuj- Prodziekan dr Celestyna Trzewik-Czuba, kierunek : wychowanie fizyczne I stopnia
- Prodziekan dr Celestyna Trzewik-Czuba, kierunek : wychowanie fizyczne i sport II stopnia
- Kierownik Katedry: dr Alicja Nowak
- Kierownik kierunku Fizjoterapia (studia jednolite magisterskie): dr Alicja Nowak
Katedra Nauk Medycznych
edytuj- Kierownik Katedry: mgr Joanna Dudek
- Zastępca Kierownika Katedry: mgr inż. Beata Lewandowska
- Kierownik kierunku Pielęgniarstwo (studia I stopnia): mgr Joanna Dudek
- Kierownik kierunku Pielęgniarstwo (studia II stopnia): mgr Joanna Dudek
- Kierownik kierunku Dietetyka (studia I stopnia): mgr inż. Beata Lewandowska
Katedra Nauk Informatyczno-Technicznych
edytuj- Kierownik Katedry: mgr Sylwia Jagiełło
- Kierownik kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna (inżynierskie studia I stopnia): mgr Sylwia Jagiełło[18]
Jednostki ogólnouczelniane
edytuj- Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej
- Międzywydziałowe Centrum Praktyk Zawodowych
- Akademicki Związek Sportowy
Kampusy i budynki uczelniane
edytujPoczątkowo siedziby poszczególnych instytutów i rektoratu mieściły się w różnych częściach Jeleniej Góry[19]:
- w udostępnionych i wyremontowanych ze środków miasta pomieszczeniach w Szkole Podstawowej nr 7 przy ulicy 1 Maja 56 mieścił się tymczasowy rektorat, a w jej trzech salach Instytut Filologii (później pod nazwą Instytutu Języków Słowiańskich),
- bazę lokalową Instytutu Pedagogiki stanowiły budynki jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Oddziału Doskonalenia Nauczycieli przy ulicy 1 Maja 43 i obiekty sportowe Gwardii przy ulicy Nowowiejskiej 43, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Stanisława Moniuszki 9.
Założony w 1999 roku Instytut Techniki korzystał z bazy lokalowej filii Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach. Wcześniej miasto przekazało uczelni na własność na potrzeby budynku rektoratu i administracji willę do remontu w Cieplicach przy ulicy Zamojskiego 7[20]. Powstał wtedy plan lokalizacji kampusu uczelnianego w Cieplicach, co wiązało się też z możliwością przejęcia budynku zajmowanego przez Kolegium Nauczycielskie przy ulicy Cieplickiej 16. Został on własnością Kolegium Karkonoskiego w 2000 roku, a swoją siedzibę znalazł w nim Instytut Techniki[21].
W tym samym roku utworzono Instytut Edukacji Medycznej oraz Instytut Języków Zachodnich. Zajęcia dydaktyczne pierwszego z nich prowadzone były w obiektach byłego Zespołu Szkół Medycznych im.Anny Rydlówny w Cieplicach przy ulicy Leśnej 5. Szkoła ta posiadała salę gimnastyczną, przebudowaną na audytorium i internat, który został zaadaptowany na dom studencki. Drugi z instytutów jako następca Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, przejął jego obiekty przy ulicy Wolności 38[22].
Główny kampus Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze został ostatecznie zlokalizowany w północno-zachodniej części miasta, po prawej stronie Bobru przy ulicy Lwóweckiej 18. Stanowi go teren po byłej szkole wyższej i koszarach wojskowych wraz z parkiem o łączne powierzchni 12,5 ha. Stał się on własnością uczelni od 1 października 2003 roku[20] W pierwszej kolejności miejsce na terenie kampusu otrzymała Biblioteka i Centrum Informacji Naukowej Kolegium Karkonoskiego, Dział Nauczania, Międzyinstytutowy Zakład Praktyk Studenckich, a także Pełnomocnicy Rektora ds. Rozwoju Uczelni i ds. Osób Niepełnosprawnych[23].
Z początkiem roku akademickiego 2004/2005 wszystkie jednostki dydaktyczne i administracyjne znalazły się na nowym kampusie. Opracowano wtedy projekt przebudowy byłej stołówki żołnierskiej na Bibliotekę i Centrum Informacji Naukowej, co zostało zakończone latem 2007 roku. Uczelnia przez cały czas zagospodarowuje teren wraz z obiektami przy ul. Lwóweckiej 18[24].
Współpraca międzyuczelniana
edytujKarkonoska Akademia Nauk Stosowanych, od momentu swojego powstania, ściśle współpracuje z uczelniami Wrocławia, w tym głównie: Uniwersytetem Wrocławskim, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Ekonomicznym i Akademią Wychowania Fizycznego[25].
Uczelnia utrzymuje ścisłe kontakty z uczelniami czeskimi i niemieckimi, skupionymi w Akademickim Centrum Koordynacyjnym Euroregionu Nysa. Ma z nimi formalne porozumienia o współpracy, mając w przyszłości za cel rekrutowanie nowych studentów z tego obszaru w ramach budowy europejskiej przestrzeni edukacyjnej i badawczej[26].
Rektorzy
edytuj- 1998–2007: prof. zw. dr hab. inż. Tomasz Winnicki – inżynier ochrony środowiska
- 2007–2015: prof. dr hab. Henryk Gradkowski – filolog
- 2015–2020: prof. dr hab. Marian Ursel – filolog
- 2020–2023: dr n. med. Wioletta Boznańska, prof. KANS – patofizjolog
- 2023: p.o. dr Beata Telążka, prof. KANS
- 2023–2024: p.o. dr Elżbieta Zieja, prof. KANS
- 2024–2028: dr Elżbieta Zieja, prof. KANS[27]
Władze
edytujWładze rektorskie
edytuj- Rektor: dr Elżbieta Zieja, prof. KANS
- Prorektor ds. jakości kształcenia i studentów: dr Magdalena Baczyńska, prof. KANS
- Prorektor ds. nauki i rozwoju: prof. dr hab. Sławomir Kozieł
Władze kanclerskie
edytuj- Kanclerz: mgr inż. Dorota Gajda[27]
Przypisy
edytuj- ↑ http://kans.pl/en
- ↑ Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2022/2023 (wyniki wstępne) [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 2023-09-28] .
- ↑ Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 czerwca 1998 roku w sprawie utworzenia Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze (Dz. U. Nr 76, poz. 496).
- ↑ a b Zmiany w KPSW. Teraz będzie Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych [online], Nowiny Jeleniogórskie, 5 maja 2022 [dostęp 2022-05-10] (pol.).
- ↑ Misja KPWSW w Jeleniej Górze na oficjalnej stronie uczelni [on-line] [dostęp 2011-11-12].
- ↑ Księga 10-lecia Kolegium Karkonoskiego, pod red. M. Ursela, KK w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2008, s. 25–28.
- ↑ Księga 10-lecia Kolegium Karkonoskiego, op. cit., s. 29.
- ↑ Uchwała nr 6/98 Senatu Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze z dnia 7 września 1998 roku w sprawie: powołania Instytutu Filologii oraz Instytutu Pedagogiki.
- ↑ Uchwała nr 4/99 Senatu Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze z dnia 8 lutego 1999 roku w sprawie: powołania Instytutu Techniki oraz Zakładu Praktyk Zawodowych.
- ↑ Uchwała nr 8/2000 Senatu Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze z dnia 4 lutego 2000 roku w sprawie powołania i zmiany nazwy instytutów Uczelni.
- ↑ Księga 10-lecia Kolegium Karkonoskiego, pod red. M. Ursela, KK w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2008, s. 30.
- ↑ Historia Uczelni. [dostęp 2013-07-27]. (pol.).
- ↑ Księga 10-lecia Kolegium Karkonoskiego, op. cit., s. 31.
- ↑ Księga 10-lecia Kolegium Karkonoskiego, pod red. M. Ursela, KK w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2008, s. 40.
- ↑ Oferta edukacyjna KPSW na rok akademicki 2020/2021. [on-line] [dostęp: 2021-01-06]
- ↑ a b Studia i kursy podyplomowe w roku akademickim 2020/2021 na KPSW. [on-line] [dostęp: 2021-01-06]
- ↑ Władze [online], KANS [dostęp 2024-01-23] (pol.).
- ↑ Władze i kierownicy [online], KANS [dostęp 2024-11-15] (pol.).
- ↑ Księga X-lecia Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, op. cit., s. 31.
- ↑ a b Księga X-lecia Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, op. cit., s. 30.
- ↑ Księga X-lecia Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, op. cit., s. 32.
- ↑ Księga X-lecia Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, op. cit., s. 34.
- ↑ Księga X-lecia Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, op. cit., s. 35–37.
- ↑ Księga X-lecia Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, op. cit., s. 37–39.
- ↑ Informacje o współpracy KPSW na oficjalnej stronie uczelni [on-line] [dostęp 2011-11-11].
- ↑ Strategia rozwoju Kolegium Karkonoskiego na lata 2008–2015, pod red. Henryka Gradkowskiego, Jelenia Góra 2008, s. 5–6.
- ↑ a b Władze Uczelni [online], KANS [dostęp 2024-01-23] (pol.).
Bibliografia
edytuj- Księga 10-lecia Kolegium Karkonoskiego, pod red. M. Ursela, KK w Jeleniej Górze, Jelenia Góra 2008.