Ha-Dwa-O!polski zespół muzyczny, istniejący od 1999 roku, grający muzykę pop-rockową i taneczną.

Ha-Dwa-O!
Rok założenia

1999

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

pop, pop-rock

Wydawnictwo

Sony Music Entertainment Poland, Soliton

Skład
Tomasz Konfederak
Weronika Korthals

Sławek Jarosz
Bartosz Wielgosz

Byli członkowie
Monika Wierzbicka
Aleksandra Zduniak

Historia zespołu

edytuj

Formowanie się zespołu

edytuj

Zespół powstał jesienią 1999 roku z inicjatywy Tomasza Konfederaka oraz realizatora dźwięku i klawiszowca Bartka Wielgosza (później związanego również z grupą Kombii). Główną wokalistką została Monika Wierzbicka, która w latach 90. występowała z dziennikarzem i gitarzystą Tomaszem Konfederakiem w zespole Dzieci Mona Lisy.

W 2000 roku zespół wydał debiutancki album studyjny zatytułowany Początek, za który otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii „Album roku – dance, techno” oraz dwie nominacje do plebiscytu Superjedynki w kategoriach „Debiut” oraz „Muzyka taneczna”. Płyta promowana była przez dwa single: „Zatrzymaj mnie” i „Sen o samotności”.

W grudniu 2000 roku zespół wydał singel „Magia świąt”, a w styczniu 2001 roku – utwór „Serce sercu”, który stał się hymnem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocypotrzebne źródło. W jego nagraniu gościnnie udział wzięli: Małgorzata Ostrowska, Ich Troje, Magda Femme, Artur Gadowski, Jarek Janiszewski (Czarno-Czarni), Karmacoma, Grażyna Łobaszewska i Tomasz Lipnicki oraz chór dziecięcy „Don Don”. W 2001 roku ukazała się druga płyta studyjna zespołu zatytułowana O kobietach, o facetach, na której znalazły się single „Słowa” oraz „Ty i ja”, nagrany z gościnnym udziałem Andrzeja Rybińskiego, a także wydane wcześniej piosenki „Magia świąt” i „Serce sercu”.

Na początku 2002 roku z zespołu odeszła Monika Wierzbicka, którą w roli wokalistki zastąpiła Aleksandra Zduniak. Zespół nagrał z nią album studyjny zatytułowany Pozytywnie, który promowany był przez trzy single: „Wciąż oddycham”, wykorzystany na ścieżce dźwiękowej do filmu Show w reż. Macieja Ślesickiego, „Oszukam czas” i „Tylko bądź...”, z którym zespół zajął szóste miejsce w finale krajowych eliminacji do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji[1].

W 2004 roku kolejną wokalistką zespołu została Weronika Korthals. W czerwcu 2005 roku wystąpili z piosenką „Cud” w koncercie Premiery w ramach 42. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W grudniu wydali świąteczny singel „Ta cicha noc”potrzebne źródło. W 2006 roku z piosenką „Popatrz na mnie” wzięli udział w koncercie Piosenka dla Europy 2006, będącym finałem krajowych eliminacji do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zajęli w nim ostatecznie, trzynaste miejsce z zerowym dorobkiem punktowym[2]. W październiku ukazała się ich czwarta płyta studyjna zatytułowana Cud, która promowana była przez single: „Popatrz na mnie”, „Będziesz sam” i tytułowy „Cud”.

Dyskografia

edytuj

Albumy studyjne

edytuj

Nagrane z Moniką Wierzbicką

edytuj

Nagrane z Aleksandrą Zduniak

edytuj

Nagrane z Weroniką Korthals

edytuj

Nagrody i wyróżnienia

edytuj
Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2000 Album roku – Dance/Techno/Elektronika Początek Fryderyki 2000 Nominacja [3]

Przypisy

edytuj
  1. Polish National Final 2003. natfinals.50webs.com. [dostęp 2017-11-15]. (ang.).
  2. Polish National Final 2006. natfinals.50webs.com. [dostęp 2017-11-15]. (ang.).
  3. Fryderyki 2000: nominowani i laureaci. www.zpav.pl. [dostęp 2015-03-09]. (pol.).