Atlas sp. z o.o.polski producent materiałów chemii budowlanej (głównie: klejów do glazury, zapraw budowlanych, systemów ociepleń ścian zewnętrznych budynków, podkładów podłogowych oraz spoiw gipsowych i gładzi szpachlowych).

Atlas sp. z o.o.
Ilustracja
Fabryka Atlas w Bydgoszczy
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Siedziba

Łódź, ul. Kilińskiego 2

Data założenia

1991

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Prezes

Paweł Kisiel

Nr KRS

0000264887

Zatrudnienie

ok. 2000 osób

Dane finansowe
Kapitał zakładowy

966 454 700 zł

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „Atlas sp. z o.o.”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Atlas sp. z o.o.”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Atlas sp. z o.o.”
Ziemia51°46′42,92″N 19°27′45,04″E/51,778589 19,462511
Strona internetowa

Jest największym polskim producentem w swojej branży. Ma 9 zakładów produkcyjnych w Polsce i innych krajach oraz 3 kopalnie surowców (gipsu, anhydrytu i piasku kwarcowego).

Historia

edytuj

Wytwórnia Klejów i Zapraw Budowlanych ATLAS (obecnie Grupa Atlas) powstała w Łodzi w 1991 r. Założycielami przedsiębiorstwa byli: mgr inż. elektr. Stanisław Ciupiński (ur. 1941), mgr inż. budown. Grzegorz Grzelak (ur. 1958) i mgr inż. arch. Andrzej Walczak (ur. 1958).

Założyciele przedsiębiorstwa prowadzili początkowo mały zakład usługowy, zajmujący się remontem domów, glazurnictwem i wykańczaniem wnętrz w Polsce i Niemczech. Wtedy zapoznali się z produktami niemieckimi, znacznie przewyższającymi jakością produkty podobnego typu dostępne wtedy na rynku polskim i postanowili stworzyć własny klej do glazury. W przygotowaniu pierwszej receptury wspomagał ich prof. Piotr Klemm, kierownik Katedry Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych Politechniki Łódzkiej.

Początkowo produkowali kleje imitujące produkty niemieckie (napisy po niemiecku, podobna do konkurencji grafika opakowań, ale z oznaczeniem Hergestellt in Polen – „Zrobiono w Polsce”). Produkcja odbywała się najpierw systemem chałupniczym, a następnie w pomieszczeniach zlikwidowanego przedsiębiorstwa produkcji prefabrykatów w Łodzi przy ul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Podstawą początkowego sukcesu rynkowego Grupy Atlas było znalezienie i zagospodarowanie dużej niszy rynkowej oraz umiejętny marketing prowadzony przez Mariusza Jurkowskiego i Romana Rojka. Przedsiębiorstwo wypracowało rozpoznawalne logo i symbol (bocian w gnieździe), sponsoruje liczne imprezy i przedsięwzięcia kulturalne, charytatywne i sportowe, dzięki czemu firma przedsiębiorstwa stała się dobrze znana w Polsce i krajach ościennych. W 1993 r. produkt przedsiębiorstwa po raz pierwszy został laureatem konkursu Teraz Polska, a kolejny raz w 2001 r. W 2002 r. Atlas otrzymał Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP dla najlepszego polskiego przedsiębiorstwa. Kolejnym działaniem marketingowym było uruchomienie sieci doradztwa fachowego w dziedzinie produktów oferowanych przez przedsiębiorstwo oraz prowadzącej szkolenia w tej dziedzinie. W przedsiębiorstwie uruchomiono także laboratoria naukowo-badawcze, pozwalające wprowadzać do produkcji nowości technologiczne, a także zorganizowano nowoczesny system nadzoru jakości, wspomagany komputerowo. W 1999 r. Grupa Atlas posiada międzynarodowy certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001, certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001 oraz certyfikat Systemu Zarządzania BHP ISO 45001.

Struktura organizacyjna

edytuj

Grupę Atlas stanowi sieć spółek, w których udziały posiada Atlas sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi, będąca dla grupy spółką-matką. W skład Grupy wchodzą zakłady produkcyjne Atlas sp. z o.o.:

oraz m.in.:

Wskaźniki ekonomiczne

edytuj

Przychody grupy Atlas w 2001 r. wyniosły 1,06 mld zł, a zysk netto 153,4 mln zł W 2004 r. obroty wyniosły 981 mln złotych. W latach 2001–2004 przedsiębiorstwo obejmowało ok. 70–80% rynku chemii budowlanej w Polsce. Około 6–10% swoich wyrobów Atlas sprzedaje za granicą, głównie na Ukrainie, Litwie, Łotwie, Słowacji, Białorusi, w Estonii, Czechach, Rosji i Portugalii. W 1991 r. przedsiębiorstwo zatrudniało 9 pracowników, w 2004 r. ponad 2000. Główni właściciele przedsiębiorstwa zaliczani są od wielu lat do najbogatszych ludzi w Polsce.

Linki zewnętrzne

edytuj