Emil Korytko

polski etnograf

Emil Antoni Korytko herbu Jelita (ur. 7 września 1813 we Lwowie, zm. 31 stycznia 1839 w Lublanie) – polski etnograf, powstaniec, działacz niepodległościowy.

Emil Antoni Korytko
Ilustracja
Herb
Jelita
Data i miejsce urodzenia

7 marca 1813
Lwów

Data i miejsce śmierci

31 stycznia 1839
Lublana

Ojciec

Józef Stanisław Korytko

Matka

Rudolfina Rubczyńska

Tablica nagrobna w Lublanie

Biografia

edytuj

Urodził się w rodzinie szlacheckiej jako syn Józefa Stanisława i Rudolfiny z Rubczyńskich. Studiował filozofię we Lwowie. Był uczestnikiem powstania listopadowego. Na podstawie donosu został zatrzymany w 1837 roku we Lwowie, mimo szczegółowego dochodzenia nie znaleziono dowodów obciążających; za działalność konspiracyjną, został zesłany na przymusowy pobyt w Lublanie wraz z Bogusławem Horodyńskim.

Po osiedleniu się w Słowenii szybko poznał tamtejsze środowisko społeczne i zawarł nowe znajomości. Korytko pokazał Słoweńcom jak ważna jest świadomość narodowa i kultura ludowa; zaczął zbierać tamtejsze legendy i pieśni. Potrafił działać w duchu narodowym słoweńskim w czasie, kiedy nikt jeszcze nie słyszał o słoweńskiej narodowości.

23 czerwca 1838 wydał odezwę do Słoweńców (Der freuden des Slaventhums in Krain), w której nawoływał do zbierania słoweńskiego dziedzictwa ludowego. Z pomocą słoweńskich naukowców wydał rozprawę dotyczącą słoweńskiej kultury ludowej – Ein Wort über das Volkslied in Krain (opublikowana w 1838 roku w czasopiśmie „Oust und West” jako zapowiedź jego późniejszej pracy). Jego zbiory folklorystyczne stały się zawiązkiem oddziału strojów ludowych w lublańskim „Rudolphinum”.

Najważniejszym dziełem Korytki są Sloveńske pésni krajnskiga naroda, wydane w 5 tomach w latach 1839–1844.

Popularyzował również polską literaturę w Słowenii, czym rozbudził własny ruch literacki miejscowych uczonych (przyjaźnił się m.in. z Francem Prešerenem, na którego wywarł duży wpływ, m.in. zaznajomił go szeroko z postacią Mickiewicza). Ogniskiem ruchu narodowego był dom w którym mieszkał adwokat słoweński Blaž Crobath (ożeniony z Polką), z którym Korytko utrzymywał przyjacielskie stosunki. Jego działalność była nadzorowana przez policję. Jako działacz rewolucyjny był niewygodny dla tamtejszych władz. W Lublanie dowiedział się o ruchu iliryjskim i został jego gorącym zwolennikiem. Uważał, że należy ochraniać język słoweński.

Postać Emila Korytki jest mało znana w Polsce, jego nazwisko zniknęło z życia literackiego po II wojnie światowej. Zupełnie inaczej rzecz ta ma się w Słowenii, gdzie wkład polskiego badacza do dnia dzisiejszego jest mocno doceniany i podkreślany, a nauka o tej postaci jest nieodzownym elementem szkolnym już od podstawówki. W Lublanie znajduje się ulica jego imienia (ulica Korytkova, gdzie znajduje się Centrum Kliniczne).

Zmarł na tyfus w Lublanie i został tam pochowany na Cmentarzu w Navje.

W dwusetną rocznicę urodzin w 2013 roku Ambasada RP w Lublanie ufundowała okolicznościowy znaczek pocztowy oraz przygotowała obszerną wystawę planszową poświęconą dorobkowi i spuściźnie Emila Korytki[1]

Poczta Polska wyemitowała 6 marca 2023 r. znaczek pocztowy upamiętniający Emila Korytkę, o nominale 3,90 . Wydrukowano 128 000 sztuk, techniką offsetową, na papierze fluorescencyjnym. Autorem projektu znaczka był Marko Prah[2][3].

Zobacz też

edytuj
Wykaz literatury uzupełniającej: Emil Korytko.

Przypisy

edytuj
  1. Praca zbiorowa 2019 ↓, s. 130.
  2. Marek Jedziniak: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. www.kzp.pl. [dostęp 2023-05-21]. (pol.).
  3. Marek Jedziniak, Emil Korytko (1813-1839), „Filatelista” (nr 4), 2023, s. 231–232.

Bibliografia

edytuj