Dyskusja wikipedysty:Bercik/Archiwum
Zapraszam Cię serdecznie do uczestnictwa w nowoutworzonym projekcie Elektronika. Z pozdrowieniami - amateja 14:11, 9 kwi 2007 (CEST)
redaktor
edytujWraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty
W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Oznacza to, że artykuł nie musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym (jednak przy zmianach nasuwających poważne wątpliwości co do ich rzetelności zalecana jest ostrożność w zatwierdzaniu). Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale warto poprawić drobne uchybienia (np. literówki), jeśli się je zauważy.
Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły zatwierdzane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub masz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).
Sprawdzenie artykułu, który ma już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. diff). Zobacz też, jak patrolujemy ostatnie zmiany.
Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie, natomiast na stronie brak wersji przejrzanej są umieszczane strony oczekujące na pierwsze przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. Warto czasami zajrzeć na stronę Pomoc:Pytania nowicjuszy, gdzie mogą też pojawiać się prośby o przejrzenie. |
- Jak oznaczać artykuły?
Na końcu każdej strony z włączonym mechanizmem wersji przejrzanych oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz jako przejrzaną”. Aby oznaczyć wersję, należy kliknąć lub użyć skrótu klawiszowego Alt+⇧ Shift+S. Jeżeli chcesz usunąć zatwierdzenie, musisz kliknąć „Wycofaj oznaczenie jako przejrzana”.
- Cofanie zmian
Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.
- Jeżeli chcesz przedyskutować jakieś kwestie związane z oznaczaniem, które nie zostały przedstawione na stronie Wikipedia:Wersje przejrzane, załóż wątek w kawiarence. maikking dyskusja 14:46, 17 paź 2009 (CEST)
propozycja uporządkowania kategorii elektroniczno-informatycznych
edytuj(zgłoszona na Wikiprojekt:Kategoryzacja/Informatyka (pierwotnie: Wikipedia:Kategoria miesiąca#Nominacje na następną kategorię miesiąca) przy okazji zgłoszenia Kategoria:Informatyka)
- Kategoria:Elektryczność (połączyć z Kategoria:Elektrotechnika - podział między tymi kategoriami jest bardzo mglisty ...)
- Kategoria:Elektronika
- Kategoria:Elementy elektroniczne
- Kategoria:Systemy i urządzenia elektroniczne
- Kategoria:Komputer (pozwoli to na wyrzucenie z Kategoria:Informatyka pojęć związanych z komputerami a nie informatyką)
- Kategoria:Informatyka (ta kategoria pozostaje oczywiście także podkategorią Kategoria:Nauki ścisłe)
- Kategoria:Sieci komputerowe
- Kategoria:Oprogramowanie
- Kategoria:Sprzęt komputerowy
- ...
- Kategoria:Komputer (pozwoli to na wyrzucenie z Kategoria:Informatyka pojęć związanych z komputerami a nie informatyką)
- Kategoria:Telekomunikacja (ze względu na "tele" i charakter tej dziedziny jest to w takim samym stopniu kawałek elektroniki jak i komunikacji)
- Kategoria:Automatyka (pomimo słabego związku definycyjnego, zdecydowana większość haseł tej kategorii ma mocno elektroniczny charakter)
- ...
- Kategoria:Elektronika
Bercik 01:50, 10 paź 2006 (CEST) (popr. Bercik 21:35, 12 paź 2006 (CEST))
- W tej chwili rzeczywiście granica pomiędzy Elektrotechniką a Elektrycznością jest mglista. Jednak to nie znaczy, że należy je połączyć - moim zdaniem wręcz przeciwnie... Ja to próbuję uporządkować od strony fizyki, zapraszam do dyskusji Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły#Znowu_Elektryczność Monika 21:05, 30 paź 2006 (CET)
Witam,
cieszę się że do nas dołączyłeś. Jestem pewny, że Polska Wikipedia będzie się lepiej rozwijać z twoim udziałem.
BTW Jak trafiłeś na WP-PL ?
Kpjas 22:32, 15 sty 2003 (CET)
- Witam
- Ja równierz mam nadzieje że mój udział okaże się owocny, a trafilem tu przez Google.
- mam pytanie o silnik na którym chodzi Wikipedia: jaką licencją jest on objęty i skąd moznaby go ewentualnie pobrać (chodzi o ten w PHP) - Bercik 00:40, 16 sty 2003 (CET)
- Licencja GPL.
Strona projektu (tam też jest repozytorium CVS)
http://wikipedia.sourceforge.net/
Youandme 00:50, 16 sty 2003 (CET)
- Licencja GPL.
- dzięki - Bercik 07:31, 16 sty 2003 (CET)
Cześć! Cieszę się, że do nas dołączyłeś. (a tak prywatnie to zerknij tu: ŁH) Beno 23:25, 15 sty 2003 (CET)
Sposób wybierania administratora
edytujWitam!
W wielu miejscach i w wielu grupach od dłuższego już czasu trwa dyskusja nad tym, jak mają być przyznawane prawa administratorów na polskiej Wikipedii. Wykrystalizowało się kilka propozycji postępowania. Niezależnie od tego, które rozwiązanie zostanie ostatecznie przyjęte, ważne jest, aby miało ono charakter trwały. Jednym ze sposobów zapewnienia trwałości jest uzyskanie głosów możliwie szerokiej grupy Wikipedystów. Dlatego zwracam się do Ciebie z prośbą o oddanie głosu na jedną z propozycji przedstawionych na stronie: Wikipedia:Głosowania/Administratorzy - sonda.
Pozdrawiam,
Alx D 01:33, 9 maj 2005 (CEST)