Dyskusja:Przemyśl

Najnowszy komentarz napisał(a) 5 miesięcy temu Qbens w wątku Świadkowie Jehowy

Tramwaje elektryczne

edytuj

Österreichisches Staatsarchiv, Przemysl, elektrische Straßenbahn. Zeitraum: 1861 - 2005. Signatur: AT-OeStA/AdR Verkehr PlA PlAGIuVM Strverz Index K - R Przemysl, elektrische Straßenbahn.

  • Bogusław Andrzej Baczyński


Od kiedy to Przemyśl jest najstarszym miastem na podkarpaciu ? Przecież prawa miejskie uzyskał w 1389 r. dzięki czemu nie wiadomo czy jest wogóle w pierwszej dzięsiątce. Wkleiłam zdjęcie "Orlętom Przemyskim poległym za Ojczyznę", ale na powiększeniu wyświetla się inne zdjęcie. Proszę o pomoc w usunięciu błędu.

utworzyłem nowy artykuł Pomnik Orląt Przemyskich w Przemyślu - jeśli masz co ciekawego to dodaj. pzdrw

Świadkowie Jehowy

edytuj

W Charakterystyce jest genialne stwierdzenie: "a także niechrześcijańskie jak Świadkowie Jehowy". Czy autor ma jakiekolwiek pojęcie na temat religii chrześcijańskiej skoro wysnuwa takie wnioski? Co ciekawe Świadkowie są oczywiście podlinkowani do strony o Świadkach Jehowy, a tak jak byk pisze, że to kościół Chrześcijański. --Fritz pl (dyskusja) 13:43, 1 mar 2011 (CET)Fritz_plOdpowiedz

Stwierdzenie nie jest „genialne” - jest stronnicze, skrajnie z perspektywy chrześcijańskiej, ale przede wszystkim nieencyklopedyczne. Idąc dalej - jest prawdziwe - poprawie ma ulec więc FORMA, a nie treść.
Co do Pańskiego pojęcia - doinformuję: Nie, organizacja „Świadków Jehowy” NIE jest ani kościołem, ani nie jest chrześcijańska w swoim źródłowym charakterze.
a) „ŚJ” nie są kościołem
  1. We własnym rozumieniu - świadczą o tym ich własne pisma, odżegnujące się od terminologii eklezjologicznej. Oficjalną nazwą w środowisku „ŚJ” jest „Organizacja Teokratyczna”. Faktycznie jest to organizacja religijna ze znamionami sekty (zamknięty charakter, praktyki i udokumentowane historie ekskluzywizmu, praktyk wykluczających, rozbijających rodziny, presji i szantażów emocjonalnych, manipulacji wobec członków).
  2. W definicji teologii biblijnej i stricte biblijnej - istnienie organizacji „ŚJ” nie opiera się na paradygmatach na podstawie których definiują swoją tożsamość generalnie WSZYSTKIE kościoły chrześcijańskie. Istnienie „ŚJ” opiera się na hierarchicznej uporządkowanej strukturze z centralą w nowojorskiej dzielnicy Brooklyn. W tym aspekcie charakterze kościoła zaprzecza także historia i praktyki liderów i członków tej organizacji… z których całe tomy można by poświecić tym nieetycznym i sprzecznym z moralnością mającą źródło w Piśmie Świętym.
  3. W wielu klasyfikacjach „ŚJ” są klasyfikowani jako sekta pochodzenia chrześcijańskiego/okołochrześcijańska, z dyskusyjnym charakterem poszczególnych ludzi. Nie będą więc logicznie uznawani za kościół w rozumieniu prostym.
  4. Prawnie - organizacja „ŚJ” jest wpisana do „Rejestru Kościołów i Związków Wyznaniowych w RP” jako „Świadkowie Jehowy w Polsce” - przynamniej taka „osoba prawna” ich „reprezentuje”. Natomiast ich najbardziej konkretna działalność - wydawnicza - jest związana ze spółką wydawniczą. Nie są określani jako „kościół” - a zbieżnie z ich interesami i założeniami, wyrażanymi w ich pismach - nie chcą być tak określani.
b) „ŚJ” nie są związkiem wyznaniowym o charakterze chrześcijańskim
  1. Ze względu na ich własne nazewnictwo, również ustanawiane w różnych pozycjach wydawniczych - nie chcą być utożsamiani z chrześcijaństwem, by się od niego odróżniać
  2. Z perspektywy teologii chrześcijańskiej, węziej - protestanckiej: Zaprzeczają lub nie wyznają podstawowych elementów wiary chrześcijańskiej: Absolutnej boskości Jezusa, osobowości Ducha Świętego. Nie da się być chrześcijaninem i temu przeczyć.
  3. Z perspektywy historii teologii - jest to nurt restoracjonistyczny - i na tym polu zaistniały w tzw. „Grupach Badackich” krytyczne elementy, wykraczające poza zakres chrześcijaństwa (podważanie tożsamości Jezusa, wystarczalności Ofiary Jezusa dla wszystkich ludzi i samego zbawienia w Jezusie; teologia antytrynitarna; zbliżona do roli „guru” w religiach dalekiego wschodu rola liderów, prezesów „Tow. Strażnica” i „Ciała Kierowniczego” itd.).
  4. Prawnie - „ŚJ” nie są zarejestrowani w Polsce jako jakiekolwiek ugrupowanie o charakterze chrześcijańskim, nie są też członkami żadnych organizacji, stowarzyszeń, grup współpracy z innymi chrześcijańskimi kościołami, wolnymi zborami czy związkami wyznaniowymi.
  5. Z punktu widzenia etyki i historii etyki - „ŚJ” niezwykle jasno zaprzeczają etosom, obrazom i wartościom, które przed ich pojawieniem były przez kilka tysiącleci dziedzictwem narodu hebrajskiego oraz spadkiem jakie odziedziczyli żydowscy i nieżydowscy wyznawcy Jezusa z Nazaretu, nazwani przez greckojęzycznych mieszkańców Antiochii Syryjskiej „chrześcijanami” - „Chrystusowcami”, „takimi jak Chrystus”, „Naśladowcami Chrystusa”. Ale żeby powrócić do czasów bardziej nam współczesnych - polecam lekturę książki „Kryzys Sumienia” autorstwa 4. prezesa „Towarzystwa STRAŻNICA” Raymonda Franza - który został w wyniku spisku przez własnych ludzi zdradzony, zadenuncjowany i wyrzucony/zmuszony do opuszczenia organizacji. Choć jak się interesuje tematami - istnieje mnóstwo pozycji, od ulotek, po całe książki, będących świadectwami ludzi potraktowanych nawet w sposób naruszający prawa człowieka, które odeszły z organizacji „ŚJ” albo zupełnie od religijności poprzez traumy, albo do innych wyznań (badackich lub chrześcijańskich).
Powyższe rzeczy dają pełniejszy obraz, który można podsumować jednym zdaniem:
”Świadkowie Jehowy” w Polsce NIE są i nie mogą być w żaden sposób nazywani „kościołem chrześcijańskim”.
Nie wiem czy Kolega ma „jakiekolwiek pojęcie na temat” chrześcijaństwa (SIC!!) - czy napisał co napisał na podstawie jakiegoś własnego pojęcia i płynnych informacji/dezinformacji jakie do artykułów w Wikipedii zdają się wciskać zwolennicy „ŚJ” - ale tak czy inaczej, dobrze jest się edukować w zakresie, w którym się chce wypowiadać.
Pozdrowienia :-)
~~— Qbens (dyskusja) 11:29, 25 lip 2024 (CEST)Odpowiedz
Poprawiłem już artykuł w taki sposób, by uczciwie nikogo nic nie bolało. Qbens (dyskusja) 11:35, 25 lip 2024 (CEST)Odpowiedz

Rok 980 i Polacy

edytuj

Zupełnie nie rozumiem jak autor może mówić o istnieniu narodu polskiego w 980 roku. To totalna bajka. Większość etnologów wskazuje dopiero XII, a nawet XIII wiek jako powstanie narodu. W 980 był zdecydowany podział plemienny i brak jakiejkolwiek różnicy kulturowej i językowej z Czechami, Morawianami, Łużyczanami czy Słowakami. --Fritz pl (dyskusja) 13:43, 1 mar 2011 (CET)Fritz_plOdpowiedz

Przed rokiem 980 miasto nalezalo do Rusi Kijowskiej. Trzeba wyzyczyc teorii filologiczne i dodac ten fakt do artykuly. Nie bylo to polskie miasto od poczatku. Lechici mieli tu swój główny gród,ukrywana prawda jest przed polakami i mieszkańcami miasta,do dzis mamy pozostałości poteżnego grodu z wałami ziemnymi,budowanego tarasowo od strony sanu do drugiej strony zbocza ,nigdzie nie pisze sie o starym zamku tych lechitów,świątyni i grobu załozyciela zrabowanego w badaniach archeo pod żądami komuny,byłem swiadkiem wynoszonych kosztownosci przez tych artystów z komuny swiatło sobie podciagneli i milicja to pilnowała a gdzie wota i opis stanowiska?byłem w srodku okragłego pomieszczenia z bali drewnianych ,poczerniałych,na srodku widac było wykopaliska i boczne odnogi korytarzy,teren wykopu odgrodzono kantówka 5x5,tego nikt nie pisze .Poteżny gród Lędzian to obszar całego parku od Zniesienia do sanu,dziś nistrzony z premedytacja i ukryty przed ludzmi i swiatem pod drzewami,czego sie boja TYCH ZŁOTYCH ORŁÓW,jakie jako pierwsze widniały Nad Lechickim grodem?ryszard b.

Kontrowersje?

edytuj

Rozumiem, że legendy o powstaniu miasta można przeredagować,ale żeby aż usuwać? Nie mówiąc już o tym, że znikanie i pojawianie się wpisów o ukraińskiej pisowni nazwy miasta czy też wzmianki o walkach z UPA uważam za co najmniej dziwne... Wikipedysta:80.51.255.74

Kalendarium dziejów miasta jest niepełne, co wiąże się z z niekształceniem jego historii. Po pierwsze Przemyśl został w X w najechany przez Rusinów ( wcześniej należał między innymi do czeskiego państwa Przemyślidów, wspomina o tym latopis Nestora. Po drugie gród należał wówczas do plenienia Lędzian, a nie Rusinów, po drugie z rąk ruskich Przemyśl odbiera około 1018 roku Bolesław Chrobry, potem 1072 Bolesław Śmiały, Kazimierz Sprawiedliwy. Leszek Biały, a także władcy węgierscy. Napisanie, że miasto od 981 do 1340 było tylko pod panowaniem ruskim jest zakłamaniem. Jesli chodzi o czasy późniejsze, to brak wzmianki o najeździe tureckim i wołoskim w 1498 r, o pobiciu Kozaków w 1648 roku też dość dziwnie nie ma ani słowa. Karygodnym jest brak wiadomości o odpartym oblężeniu miasta przez Szwedów w 1656 roku.Historia Miasta to dzieje Polaków, Rusinów, Zydów, Węgrów. Mając więcej czasu przygotuję prawidlowe kalendarium,bo obecne pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak pozostały tekst infromujący o jego zabytkach. Przykładowo w Przemyślu były cztery synagogi, a nie dwie. Kończąc, odnoszę wrażenie, że osoba redagująca te teksty ma problemy z dostępem do litertury. To miasto zasługuje na rzetelny i wiarygodny opis! Wikipedysta:80.53.65.210

Ta druga legenda sprawia wrażenie wymyślonej na potrzeby Wikipedii, i to przez niezbyt lotny umysł -- czy pojawiają się one w jakichś źródłach? Przewodnik by wystarczył. Bez jakiegoś odnośnika bibliograficznego wyglądają dość nieencyklopedycznie, szczególnie ta druga właśnie. Nosi mnie, żeby je przenieść do dyskusji na razie, dopóki nikt ich nie wyszpera w jakiejś godnej zaufania papierowej lub elektronicznej publikacji. Serio -- tak jak teraz jest, to może być równie dobrze hoax, w który już parę osób dzięki Wikipedii uwierzyło. Bansp 23:15, 26 mar 2006 (CEST)Odpowiedz
Na szczęście widzę, że mogę próbować prosić osobę, która pisała spod 80.51.255.74 [1] o uzupełnienie bibliografii przy legendach -- czy można? Dzięki. Bansp 23:24, 26 mar 2006 (CEST)Odpowiedz

Historia miasta- albo całość tak szczegółowo jak 10-12 wiek albo tylko wzmiankowac jak dalej, o tym co miedzy 12 a 18 wiekiem jest tylko jedno zdanie, proponuje t częśc napisac od nowa albo wogole usunąc

Knajpy

edytuj

Wycofałem tę edycję, bo tytuł sekcji i zawartość (głównie opisana jako puby) sugerował, że mowa nie o gastronomii, tylko o mordowniach, a sam tego rozstrzygnąć nie potrafię. Chciałbym prosić o weryfikację tej listy i ew. dodanie jej (części?) z powrotem, jeśli jest sens. Bansp 13:19, 7 kwi 2006 (CEST)Odpowiedz

    • Osobiście znam 3 knajpki z tej listy i mogę potwierdzić, że są to porządne lokale, a nie "mordownie", cokolwiek to miało oznaczać... --Goku122 00:04, 3 maja 2006 (CEST)

Przemyśl w imperium rzymskim ?

edytuj

W kalendarium zauważyłem taką wzmiankę :))) --Birczanin 00:27, 20 sie 2006 (CEST)Odpowiedz

Witam Pragne zauwazyc ze od kwietnia 2011 drugim miastem pod wzgledem liczby mieszkancow w wojewodztwie jest Stalowa Wola a nie Przemysl

Ilu mieszkańców?

edytuj

To zaczyna mnie już męczyć. Co chwilę jakiś anonimowy lub zarejestrowany użytkownik zmienia liczbę ludności miasta. Pytanie - na jakiej podstawie i skąd czerpie informacje? Według mnie jedynym poprawnym źródłem tego typu informacji jest raport o stanie miasta Przemyśla z 2005 roku opublikowany na stronie Urzędu Miejskiego. Jeżeli ktoś posiada inne, nowsze informacje, niech poda przynajmniej ich źródło. Dzisiaj jakiś anonim doliczył do miasta dodatkowo 20 tysięcy mieszkańców, ręce opadają... --Goku122 20:07, 2 paź 2006 (CEST)Odpowiedz


-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

Btw. (By the way)

Strona Gimnazjum nr 5 w Przemyslu jest nieoficjalna , nieodswiezana od 3 lat ;d Prawidłowa strona to http://gim5.przemysl.no-ip.pl/ Ale nie dziala bo padl nam server ;d Jak naprawia dam wam znac ;d


Jarosław Trzeciak , Nauczyciel Informatyki i Fizyki w Gimnazjum nr 5 im. Św Jana Kantego w Przemyślu

Cerkwie powiatu przemyskiego

edytuj

Zastanawia mnnie dlaczego kategoria cerkwie powiatu przemyskiego sa na rowni z innymi i kategoriami? Przeciez to jawny odejscie od neutralnosci swaitopogladowej wikipedii! A jesli cerkwie to dlaczego nie koscioly, synagogi, meczty, sale królestwa etc.

  • Rozumiem, że masz na myśli szablon "Cerkwie powiatu przemyskiego". Rzeczywiście - ten szablon powinien być umieszczany w artykułach dotyczących poszczególnych cerkwi, a nie w artykułach opisujących miejscowości, w których się znajdują. Poprawiłem. Goku122 ☼Gadu☼ 14:46, 20 gru 2008 (CET)Odpowiedz
  • I po co wymieniac w sekccji ==zobacz także== wszytskie cerkwie przemyśla które już mają swój szablon i kategorie...
W artykule nie ma takiego szablonu ani kategorii. --Birczanin (dyskusja) 11:51, 10 maj 2009 (CEST)Odpowiedz

Absurd

edytuj

Po co dwukrotnie wymieniać poniższe obiekty w podrozdziałach: Obiekty Architektury Zabytkowej i ponownie w Zobacz też? Proszę zlikwidować ten absurd!

Nazwa niemiecka

edytuj

Z jakiego źródła pochodzi informacja, że nazwa niemiecka to "Prömsel? Artykuł niemieckie nazwy polskich miejscowości podaje wersję "Premissel" i tak też jest podane w Wikipedii niemieckiej. Na temat nazwy "Prömsel" jedt tam dość obfity rozdział w dyskusji, która jak widać zakończyła się negatywnie, gdyż w artykule nazwa ta nie pada ani razu. Dyskutanci doszli do wniosku, że "Prömsel" to jakiś nowy wynalazek z roku 2009, bo we wcześniejszych publikacjach tej nazwy ani widu, ani słychu - nie jest to niemiecka nazwa tradycyjna.

Mógłby mi tu ktoś objaśnić coś więcej skąd to się wzięło?Nemo1978 (dyskusja) 17:16, 26 paź 2013 (CEST)Odpowiedz

Sealevel

edytuj

Please add the information how many meters the town is above the sealevel. Thanks --Maxian D-C (dyskusja) 14:54, 30 lip 2017 (CEST)Odpowiedz

Skład narodowościowy

edytuj

Dziwne trochę, żeby w artykule o mieście uznawanym za ukraińską stolicę Polski brakowało jakiejkolwiek informacji o procentowym udziale mniejszości narodowych w ogóle populacji. Sam takich informacji co prawda nie znalazłem, ale pewnie gdzieś się zawieruszyły. Jaro7788 (dyskusja) 16:10, 2 sie 2017 (CEST)Odpowiedz

Bolesław Trojdenowicz rezydował w Haliczu ?

edytuj

uwagę dot. Bolesława Trojdenowicza należy poprawić na:

"Z poparciem Wł. Łokietka władze w księstwie halickim i włodzimierskim (po śmierci Andrzeja i Lwa Jurewiczów) objął Bolesław Trojdenowicz. Z jego poręki (?) namiestnikiem w Przemyślu został ruski bojar Dymitr Dedko."

Prof.A.M.Szymski

37.248.159.250 (dyskusja) 19:33, 28 lut 2024 (CET)Odpowiedz

Kilometry „Przemyślanina”

edytuj

Potrzebne uporządkowanie artykułów - w artykule o stacji w Świnoujściu jest wartość 986 km - o co chodzi? Qbens (dyskusja) 10:37, 25 lip 2024 (CEST)Odpowiedz

Powrót do strony „Przemyśl”.