Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe w Odessie

cerkiew na Ukrainie

Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoeprawosławna cerkiew w Odessie przy ulicy Staroportofrankowskiej, w jurysdykcji eparchii odeskiej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe
Церква Святителя Григорія Богослова і Святої Мучениці Зої
51-101-1230
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Ukraina

Obwód

 odeski

Miejscowość

Odessa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Eparchia

odeska

Wezwanie

Świętych Grzegorza Teologa i Zoe

Wspomnienie liturgiczne

25 stycznia/7 lutego (św. Grzegorza); 5/18 lipca (św. Zoe)

Położenie na mapie Odessy
Mapa konturowa Odessy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe”
Położenie na mapie obwodu odeskiego
Mapa konturowa obwodu odeskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętych Grzegorza i Zoe”
Ziemia46°29′07,8″N 30°43′10,8″E/46,485500 30,719667

Historia

edytuj

Cerkiew została zbudowana z inicjatywy przewodniczącego administracji miejskiej Odessy (ros. городской голова, gorodskoj gołowa), Greka Grigoriosa Maraslisa (w zapisie rosyjskim Grigorij Marazli, Григорий Маразли), z okazji setnej rocznicy powstania miasta. W szczególności do nowej świątyni uczęszczać mieli uczniowie i uczennice miejskiej szkoły sześcioklasowej i II gimnazjum żeńskiego, położonych przy ul. Staroportofrankowskiej – cerkiew zlokalizowano pomiędzy budynkami obydwu placówek. Autorem projektu obiektu był S. Landesman[1]. Na patronów budowli wybrano świętych Grzegorza Teologa i męczennicę Zoe – patronów rodziców Grigorija Marazli. Położenie kamienia węgielnego pod budowę obiektu miało miejsce 9 sierpnia 1894, zaś jego poświęcenie – 16 marca 1896[1].

W nabożeństwach w cerkwi brali udział głównie uczennice i uczniowie. Aby ułatwić im dostęp do świątyni, miała ona, oprócz wejścia frontowego, także dwa boczne, wychodzące bezpośrednio na dziedzińce szkoły sześcioklasowej i gimnazjum. Jednocześnie w nabożeństwie mogło brać udział 450 osób. Od początku obiekt posiadał centralne ogrzewanie[2]. Świątynia była czynna do lat 30. XX wieku, gdy władze radzieckie zamknęły ją. Została ponownie udostępniona wiernym podczas rumuńskiej okupacji Odessy w czasie II wojny światowej, podobnie jak kilka innych cerkwi w mieście. W 1961 świątynia została zamknięta po raz drugi i przez kolejne trzydzieści lat mieścił się w niej magazyn[2]. W 1991 obiekt zwrócono Cerkwi prawosławnej, a następnie odrestaurowano[2].

Architektura

edytuj
 
Wnętrze świątyni

Cerkiew została wzniesiona w stylu rosyjsko-bizantyjskim. Jest to świątynia jednoprzestrzenna, z jedną wieżą na elewacji frontowej[1]. We wnętrzu znajduje się jednorzędowy ikonostas[2].

Przypisy

edytuj
  1. a b c R. Brodawko, Prawosławnyje chramy Odiessy i odiesskoj obłasti. Putiewoditiel, IPP „Pieczatnyj Dom”, Odessa 2004, s. 19.
  2. a b c d R. Brodawko, Prawosławnyje chramy Odiessy i odiesskoj obłasti. Putiewoditiel, IPP „Pieczatnyj Dom”, Odessa 2004, s. 20.