Kokedama

To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Accomer (dyskusja | edycje) o 16:17, 12 sty 2023. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Kokedama (jap. 苔玉 koke-dama; dosł. kule z mchu, koke – mech, tama – kula)[1] – kula utworzona z ziemi ogrodowej pokryta mchem, na której rośnie roślina ozdobna[2].

Opis

Jest to japoński sposób hodowli roślin ozdobnych, których korzenie znajdują się wewnątrz kuli ziemi pokrytej mchem[2].

Kokedama to starożytna japońska forma sztuki wywodząca się z praktyki bonsai. Piękno odsłoniętych korzeni bonsai, pokrywających się mchem, było inspiracją do tworzenia kokedama. Potocznie nazywano to „bonsai dla biednych”, ponieważ był to prostszy i tańszy sposób na cieszenie się spokojem ogrodu, przyrody w domach. Brak doniczek naśladuje naturalne środowisko, w którym rosną rośliny. W kulturze japońskiej mech symbolizuje długowieczność, coś, co rozkwita w czasie i jest w harmonii z otoczeniem[2].

Ta rustykalna sfera natury jest odzwierciedleniem wabi-sabi, zmysłu, poczucia estetycznego w sztuce japońskiej, skoncentrowanego na akceptacji przemijania i niedoskonałości, co w wolnym tłumaczeniu oznacza odnajdywanie piękna w naturalnych niedoskonałościach[1].

Obecnie sztuka kokedamy zyskała współczesny charakter, jest postrzegana jako stylowy i wyjątkowy dodatek w pomieszczeniach mieszkalnych (zwłaszcza niewielkich) i miejscu pracy[2].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Kenkyusha's New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 890, 1408, 1725, 1937. ISBN 4-7674-2015-6.
  2. a b c d The Art of Kokedama. GPlusMedia Inc., 2023. [dostęp 2023-01-12]. (ang.).

Linki zewnętrzne