Random House

To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MarGr (dyskusja | edycje) o 22:34, 4 wrz 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.


Random House - największe światowe, anglojęzyczne wydawnictwo literackie. Od 1998 roku jest własnością międzynarodowego koncernu medialnego Bertelsmann i jest marką parasolową dla jego publikacji.[1][2]

Random House
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Stany Zjednoczone Nowy Jork, USA
Niemcy Monachium, Niemcy
Wielka Brytania Londyn, Wielka Brytania

Data założenia

1925

Forma prawna

Korporacja

Prezes

Markus Dohle

Zatrudnienie

5,764 (31. grudnia 2007)

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
[Strona internetowa Strona internetowa]

Random House w Stanach Zjednoczonych

 
Random House Tower w Nowym Jorku

Wydawnictwo Random House zostało założone w 1927 roku przez amerykanów Bennetta Cerfa, Christophera Coombesa i Donalda Klopfera, po dwóch latach kupili Modern Library jako swój imprint.

Obecnie amerykańskimi imprintami Random House są Bantam Dell Publishing Group, Crown Publishing Group, Doubleday, Broadway Publishing Group, Knopf Publishing Group, Random House Audio Publishing Group, Random House Diversified Publishing Group, Random House Information Group, Random House Ballantine Publishing Group i Random House Ventures.

W 1947 roku Random House wydało swój pierwszy słownik American College Dictionary. Dziś wydawnictwo wydaje słowniki Dictionary of the English Language i Random House Webster's College.

Kolejne wybitne wydawnictwa Alfred A. Knopf i Pantheon Books zostały wykupione przez Random House kolejno w 1960 i 1961 roku. Od 1974 roku Random House jest dystrybutorem Shambhala Publications. Obecnie dystrybuuje Rizzoli Books, National Geographic Books, Steerforth Press, Wizards of the Coast, Vertical Books, Welcome Books, New York Review of Books, Titan Books, Other Press, Hatherleigh Press, North Atlantic Books, Monacelli Press Books i DC Comics. W 1998 roku Random House zostało wykupione przez koncern medialny Bertelsmann i niedługo potem stało się dostępne na całym świecie[1][2][3]

Główna siedziba wydawnictwa w stanach mieści się w Nowym Jorku na Manhattanie, w 684-stopowym wieżowcu Random House Tower.

Random House w Wielkiej Brytanii

Grupa Random House jest jedną z największych spółek wydawniczych w Wielkiej Brytanii. Ma siedzibę w Londynie i ma spółki zależne w Australii, Nowej Zelandii i Indiach oraz tzw. joint venture w Południowej Afryce zwane Random House Struick.

Wydawnictwo składa się z sześciu spółek wydawniczych z ponad czterdziestoma zróżnicowanymi i wysoce uznanymi imprintami włączając w to BBC Books, Jonathan Cape, William Heinemann, Chatto & Windus, Vintage Books, Corgi Books, Doubleday, Bantam Books i Virgin Books.

Publikacje niefikcyjne Random House obejmują rozmaite kategorie specjalistyczne takie jak gotowanie, ogrodnictwo, podróże czy biznes. Random House Children's Books publikuje wiele książek dla dzieci świetnie sprzedających się autorów takich jak Philip Pullman czy Jacqueline Wilson.

Inne międzynarodowe oddziały

Verlagsgruppe Random House - jest drugim, co do wielkości, wydawnictwem literackim w Niemczech. W sierpniu 2008 posiadał 40 imprintów między innymi wydawnictwo Goldmann. Ma siedzibę w Monachium.

Random House of Canada - zostało założone w 1944 roku jako kanadyjski dystrybutor Random House Books. W 1986 firma założyła swój własny państwowy program wydawniczy, który stał się jednym z najbardziej pomyślnych w historii Kanady.

Random House ma także oddziały w Australii, Nowej Zelandii, Południowej Afryce, Indiach i Korei Południowej. W Australii siedziby są w Sydney i Melbourne. W Nowej Zelandii w Auckland, a w Indiach siedziba mieści w New Delhi.

Zobacz też

  1. a b Bertelsmann kupuje Random House fragment artykułu w "Rzeczpospolitej" 22 kwietnia 1998. [Dostęp 20. kwietnia 2009].
  2. a b O nas na oficjalnej stronie Random House. (ang.) [Dostęp 20. kwietnia 2009].
  3. Historia korporacji (ang.) [Dostęp 20. kwietnia 2009].

Linki zewnętrzne