Kod transpondera: Różnice pomiędzy wersjami

[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
MMatusz (dyskusja | edycje)
mNie podano opisu zmian
Znaczniki: VisualEditor Z urządzenia mobilnego Z wersji mobilnej (przeglądarkowej)
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1:
{{Dopracować|źródła=2020-04}}
'''Kod transpondera''' ('''Squawk''') – ustawiany przez załogę [[statek powietrzny|statku powietrznego]], czterocyfrowy numer, emitowany przez [[transponder]] na pokładzie statku, umożliwiający identyfikację danego statku i tym samym umożliwiający sprawowanie radarowej kontroli ruchu lotniczego. Kod Squawk przydzielany jest w momencie uzyskania zezwolenia na etapielot, składaniawydawanego planuprzez lotukontrolera, dzięki temu kontrola radarowa jest w stanie zidentyfikować daną jednostkę powietrzną (np. samolot nadający squawk 3101, to LOT3802, a nie WEA567). Najczęściej kod transpondera przydziela [[Kontrola ruchu lotniczego|Służba Kontroli Ruchu Lotniczego (ATC)]] lub [[Służba informacji powietrznej|Służba Informacji Powietrznej (FIS)]], wyjątkiem są sytuacje szczególne w których załoga statku może w uzasadnionych przypadkach użyć kodów awaryjnych 7700, 7600 i 7500 (patrz poniżej).
 
Kod transpondera jest kodem w systemie ósemkowym – tzn. składa się z cyfr od 0 do 7. Za kod indywidualny uznaje się squawk, którego dwie ostatnie cyfry nie są zerami.
Linia 9 ⟶ 10:
* 2000 – lot zgodny z [[IFR]], któremu nie przyznano indywidualnego kodu
* 7000 – lot zgodny z [[VFR]], któremu nie przyznano indywidualnego kodu (w innych krajach może być to inny kod, np. w Stanach Zjednoczonych jest to 1200)
 
 
Kody awaryjne i ich znaczenia można łatwo zapamiętać dzięki [[Mnemotechnika|mnemotechnicznemu]] wierszykowi:
<poem>
''Seven seven – go to heaven,''
''Seven six – radio fix,''
''Seven five – man with knife.''
</poem>
 
{{Kontrola autorytatywna}}
 
[[Kategoria:Ruch lotniczy]]