Pāriet uz saturu

Viendienīšu kārta: Atšķirības starp versijām

Vikipēdijas lapa
Dzēstais saturs Pievienotais saturs
Nav labojuma kopsavilkuma
Nav labojuma kopsavilkuma
21. rindiņa: 21. rindiņa:
==Viendienīšu pētījumi Latvijā==
==Viendienīšu pētījumi Latvijā==
{{jāuzlabo|Saitēs janorāda pilni minēto pētnieku vārdi|section=yes}}
{{jāuzlabo|Saitēs janorāda pilni minēto pētnieku vārdi|section=yes}}
Latvijas viendienīšu fauna pētīta galvenokārt pēdējos gadu desmitos. Nozīmīgākos darbus publicējuši [[Ričardas Kazlauskas]] un [[R.Sanvaitīte]] (1962. gadā par Gauju), [[Olga Kačalova]] un [[Ilga Skrube]] (1971. gadā par upēm), [[Elga Parele]], [[Ivars Ružāns]] un [[Zandis Spuris]] ( 1997. gadā par [[Salaca|Salacu]]). Saskaņā ar Z. Spura sastādīto katalogu ( 1982) [[Latvija|Latvijā]] atklātas 48 sugas. [[Daugava|Daugavā]] līdz šim atrastas 35 sugas, Salacā - 33, Gaujā - 32 sugas.
Latvijas viendienīšu fauna pētīta galvenokārt pēdējos gadu desmitos. Nozīmīgākos darbus publicējuši [[Ričardas Kazlauskas]] un [[R.Sanvaitīte]] (1962. gadā par Gauju), [[Olga Kačalova]] un [[Ilga Skrube]] (1971. gadā par upēm), [[Elga Parele]], [[Ivars Ružāns]] un [[Zandis Spuris]] (1997. gadā par [[Salaca|Salacu]]). Saskaņā ar Z. Spura sastādīto katalogu (1982) [[Latvija|Latvijā]] atklātas 48 sugas. [[Daugava|Daugavā]] līdz šim atrastas 35 sugas, Salacā - 33, Gaujā - 32 sugas.


==Klasifikācija==
==Klasifikācija==

Versija, kas saglabāta 2008. gada 9. maijs, plkst. 22.26

Viendienīšu kārta
Parastā viendienīte (Ephemera vulgata)
Parastā viendienīte (Ephemera vulgata)
Klasifikācija
ValstsDzīvnieki (Animalia)
TipsPosmkāji (Arthropoda)
KlaseKukaiņi (Insecta)
KārtaViendienīšu kārta (Ephemeroptera)
Iedalījums
Viendienīšu kārta Vikikrātuvē

Viendienītes (Ephemeroptera) ir vidēji lieli, visumā vārīgi kukaiņi. No citiem kukaiņiem viendienītes krasi atšķiras ar to, ka tām ir divas spārnotas attīstības stadijas. No kāpura iznāk lidotspējīgs, bet nepilnīgi nobriedis pieaugušais kukainis jeb subimago: tā spārni ir dūmakaini, nevis pilnīgi caurspīdīgi, spārnu dzīslojums neskaidrs, tas vēl nav gatavs pāroties. Pēc ādas maiņas no subimago iznāk pilnīgi pieaudzis kukainis jeb imago. Viendienīšu priekšspārni daudz lielāki nekā pakaļspārni, kuru vairākām sugām vispār nav, tāpēc pilnīgi aplami kādu konkrētu sugu saukt par divspārnu viendienīti, kā reizēm izdarīts vietējā literatūrā. Ļoti raksturīgas ir trīs pavedienveida piedevas vēdera galā (tādas arī kāpuriem). Nosaukums "viendienītes" vismaz daļēji ir maldinošs: lai gan dažu sugu imago dzīvo tikai nepilnu dienu, pat tikai vienu stundu, lielāko un spēcīgāko sugu viendienītes dzīvo vairākas dienas, taču arī tad neko neēd, jo to mutes orgāni ir sarukuši. Kāpuri dzīvo dažādos ūdeņos, bet galvenokārt tekošos. Parasti pārtiek no detrīta vai uz akmeņiem sastopamām uzauguma aļģēm. Viendienīšu kāpuri ir vieni no parastākiem ūdenstilpju iemītniekiem, tāpēc tiem liela nozīme zivju barībā. Par viendienīšu bagātību upēs liecina, piemēram, tas, ka kādreiz Gaujā pie Cēsīm vienā dienā vien atrasti 22 sugu kāpuri Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītā vairogviendienīte (Prosopistoma foliaceum) no citām sugām atšķiras ar īpatnēju kāpuru: tā ķermeni sedz vairogam līdzīgs veidojums.

Viendienīšu pētījumi Latvijā

Latvijas viendienīšu fauna pētīta galvenokārt pēdējos gadu desmitos. Nozīmīgākos darbus publicējuši Ričardas Kazlauskas un R.Sanvaitīte (1962. gadā par Gauju), Olga Kačalova un Ilga Skrube (1971. gadā par upēm), Elga Parele, Ivars Ružāns un Zandis Spuris (1997. gadā par Salacu). Saskaņā ar Z. Spura sastādīto katalogu (1982) Latvijā atklātas 48 sugas. Daugavā līdz šim atrastas 35 sugas, Salacā - 33, Gaujā - 32 sugas.

Klasifikācija

Pasaulē ir zināmās virs 2000 viendienīšu sugu, Latvijā - 11 dzimtas un 49 sugas.

Viendienīšu kārta (Ephemeroptera)

Ārējās saites