Pāriet uz saturu

Elektronika: Atšķirības starp versijām

Vikipēdijas lapa
Dzēstais saturs Pievienotais saturs
Escarbot (diskusija | devums)
m r2.7.2+) (robots pievieno: mg:Elektronika
AvicBot (diskusija | devums)
m r2.6.5) (robots izmaina: yo:Ìṣiṣẹ́oníná
226. rindiņa: 226. rindiņa:
[[wo:Mbëjfeppal]]
[[wo:Mbëjfeppal]]
[[yi:עלעקטראניק]]
[[yi:עלעקטראניק]]
[[yo:Ẹ̀lẹ́ktrónìkì]]
[[yo:Ìṣiṣẹ́oníná]]
[[zh:电子学]]
[[zh:电子学]]

Versija, kas saglabāta 2012. gada 12. maijs, plkst. 21.55

Šis raksts ir par zinātni. Par citām jēdziena elektronika nozīmēm skatīt nozīmju atdalīšanas lapu.

Elektronika ir zinātne par sistēmām, kas darbojas uz kontrolētas elektronu (vai citu lādētu daļiņu) plūsmas pamata, to mijiedarbību ar elektromagnētisku lauku. Elektroniskās sistēmas paredzētas elektromagnētiskās enerģijas, elektriskā u.c. signālu pārveidošanai, informācijas uzkrāšanai, apstrādei un pārraidei.

Elektroniskās shēmas

Linearitāte

Lineāras shēmas izejas signāls ir proporcionāls ieejas signālam. Nelineārās shēmās izejas signāls neatspoguļo ieejas signālu.

Izšķir divu veidu elektroniskas shēmas. Analogā elektronika apstrādā nepārtrauktus signālus. Ciparu jeb diskrētās shēmas apstrādā binārus signālus, t.i. tādus, kuriem ir tikai divas vērtības. Elektroniskās shēmas izveido no elektronikas komponentēm.

Elektroniskās komponentes

Elektroniskās komponentes ir detaļas, no kurām saslēdz shēmas. Šādas detaļas var būt mikroshēmas, rezistori, kondensatori, pagātnē arī radiolampas utt. Komponentes pašas var būt shēmas un sastāvēt no daudzām elektronierīcēm, piemēram mikroshēmas var saturēt tūkstošiem tranzistoru. Elektroniskās komponentes iedala aktīvajās un pasīvajās.

Pasīvās komponentes

Pasīvās komponentes patērē ienākošā signāla enerģiju, kā rezultātā izejas signāla jauda vienmēr ir mazāka par ienākošo (vājinājums). Pasīvo komponenšu piemēri:

Aktīvās komponentes

Aktīvās komponentes patērē barošanas avota enerģiju, tāpēc to izejas signāla jauda var būt lielāka nekā ieejas signāla jauda (pastiprinājums). Daži aktīvo komponenšu piemēri:

Elektroniskās ierīces

Lineārās

Nelineārās

Pusvadītājierīces

  • Analogās
  • Ciparu
  • Jauktās

Vakuuma lampas

Gāzizlādes lampas

Fotoelektriskās ierīces

  • Fotorezistori
  • Fotodiodes
  • Fototranzistori
  • Optroni
  • Pusvadītāju releji
  • Saules baterijas

Termoelektriskās ierīces

Elektroakustiskās ierīces

Konstruktīvais izpildījums

Sākotnēji elektroniskas iekārtas veidoja, komponentes nostiprinot uz koka vai metāla šasijas un izvadus savienojot ar vadiem. Mūsdienās elektroniku visbiežāk noformē uz iespiestajām platēm. Elektriskā kontakta nodrošināšanai lieto satīšanu, lodēšanu, metināšanu, presēšanu.

Drošums

Drošumu raksturo ar ar parametru atteiču intensitāte. Atteiču intensitāte elektronikai ir daudzkārt zemāka nekā jebkurai mehāniskai sistēmai, pie kam tā nav tieši atkarīga no ekspluatācijas intensitātes. Īpaši atbildīgām elektroniskām sistēmām, piemēram sakaros, drošuma paaugstināšanai pielieto dublēšanu , slodzes sadali.

Skatīt arī