Peptidazė
Išvaizda
Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus. Jei galite, sutvarkykite. |
Peptidazės - fermentai, dalyvaujantys proteolizėje.
Peptidazių grupės:
- Serino peptidazės - Įvairios pagal specifiškumą substratui. Pavyzdžiui, chimotripsinas teikia pirmenybę aromatinei grandinės pusei. Šioje grupėje yra tokie virškinimo fermentai kaip tripsinas, chimotripsinas, elastazė.
- Asparto peptidazės. Grupėje tokie virškinimo fermentai kaip pepsinas, kelios lizosomų proteazės, fermentas reninas ir ŽIV-proteazė (pastarosios dvi dar priskiriamos rūgštinėms peptidazėms).
- Cinko proteazės (metaloproteinazės) – tokie virškinimo fermentai kaip karboksipeptidazės, skirtingos matrikso metaloproteinazės (MMP), sekretuojamos ląstelių, ir viena lizosominė proteazė. Dalis MMP (pvz., kolagenazės) yra susijusios su ekstraląstelinio matrikso degradacija per audinių rekonstravimą/perdirbimą. Kita dalis MMP svarbi ląstelės signalų perdavime, dėl savo gebėjimo atpalaiduoti citokinus ar augimo faktorius nuo ląstelės paviršiaus.
- Cisteino proteazės - dažniausiai tai lizosomų proteazės, apima tokius fermentus kaip:
- Papainas
- Katepsinas – didelė šeima lizosominių cisteino proteazių, su skirtingu specifiškumų substratams.
- Kaspazės' – cisteino proteazės, dalyvaujančios apoptozėje.
- Kalpainai' – Ca2+ aktyvuojamos cisteino proteazės. Tai viduląsteliniai baltymai, dalyvaujantys ląstelės judėjime ir adhezijoje. Jie reguliuoja procesus, tokius kaip ląstelių migracija ir žaizdų gijimas.
Kitos peptidazės yra:
- treonino peptidazės (proteosomos multikatalitinė endopeptidazė),
- ubikvitino - proteosomos peptidazės,
- mitochondrijos peptidazės.