Pereiti prie turinio

Greipfrutas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
EmausBot (aptarimas | indėlis)
S r2.6.4) (robotas Keičiama: ar:زنباع
Luckas-bot (aptarimas | indėlis)
S r2.7.1) (robotas Pridedama: lv:Greipfrūts
Eilutė 83: Eilutė 83:
[[la:Citrus × paradisi]]
[[la:Citrus × paradisi]]
[[ln:Lilála lya ngai]]
[[ln:Lilála lya ngai]]
[[lv:Greipfrūts]]
[[mrj:Грейпфрут]]
[[mrj:Грейпфрут]]
[[my:ကျွဲကောပင်]]
[[my:ကျွဲကောပင်]]

23:20, 24 rugsėjo 2011 versija

Greipfrutas

Greipfrutasgreipfrutinio citrimedžio citrinvaisis, kuriuos mezga kai kurie citrinmedžiai (Citrus):

Citrinmedis (liet.) Citrinmedis (lot.) Vaisius liet. Vaisius angl. Vaisius vok.
didysis citrinmedis C. maxima didysis greipfrutas pomelo, pummelo, shaddock Adamsapfel, Pampelmuse, Pomelo, Pumelo
greipfrutinis citrinmedis C. ×paradisi greipfrutas grapefruit Grapefruit, Paradisapfel

Vaisiai užauga iki 9-13 cm skersmens. Jie žymiai didesni nei apelsinas ar citrina, tačiau daug mažesni už didįjį greipfrutą, kurių ir žievelės baltasis sluoksnis yra keliskart storesnis.

Iki XIX a. pradžios greipfrutas anglų kalboje buvo žinomas kaip shaddock arba shattuck. Dabartinis pavadinimas greipfrutas (angl. grapefruit) į lietuvių kalbą išverčiamas kaip vynuogiškas vaisius. Tokį pavadinimą augalas gavo dėl to, kad vaisiai auga kekėmis, kurios primena vynuogių kekes.

Vaisių žievė ir minkštimas turi naringino – flavonoidinio glikozido, kuris suteikia greipfrutams specifinį kartumą. Sėklos baltos, dažnai – daugiagemalės.

Dažniausių veislių greipfrutai būna geltoni, raudoni ar rausvi, bet prinokusių vaisių žievė paprastai būna geltona ar rausvai geltona. Greipfrutų skonis yra gana rūgštus - priklauso nuo veislės. Geltonųjų greipfrutų žievė ir minkštimas geltoni, šie vaisiai dažnai rūgštesni už raudonuosius. Raudonųjų greipfrutų žievė rausvai geltona, o minkštimas rausvas. Taip pat išvesta Ruby red veislė, kurios vaisių minkštimas yra raudonas, o žievė rausvai geltona, šie vaisiai būna mažiausiai rūgštūs, auginami Teksase ir Floridoje, ypatingai prie Indian River.

Greipfrutai yra dažnai valgomi pusryčiams specialiais greipfruto šaukšteliais, perpjauti per pusę. Taip pat iš jų spaudžiamos sultys.

Greipfrutai yra pagrindinė vadinamosios greipfrutų dietos dalis. Tai grindžiama mažu greipfrutų glikemijos indeksu – atseit, dėl šios savybės greipfrutai padeda organizmui sparčiau deginti riebalus. Greipfrutų pektinas laikomas gerai subalansuotos dietos dalimi.

Šaltinis