Kopenhagos kriterijai

   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kopenhagos kriterijais vadinami kriterijai, kuriuos turi atitikti į Europos Sąjungą norinčios įstoti šalys.

Šiuos kriterijus 1993 m. gruodžio 22 d. nustatė Europos Taryba susitikime Kopenhagoje, kuriame buvo ruošiamasi Europos Sąjungos plėtrai į Rytus. Iš viso buvo nustatytos trys kriterijų, kuriuos turi atitikti šalys kandidatės, grupės: politiniai, ekonominiai ir teisės suderinamumo.

Visus kriterijus šalys turi atitikti iki derybų dėl stojimo pabaigos, t. y. iki faktiško priėmimo į Sąjungą.

1999 m. gegužę įsigaliojus Amsterdamo sutarčiai, Kopenhagoje nustatyti politiniai kriterijai buvo įtraukti į pagrindinius Europos Sąjungos sutarties principus. Europos Sąjungos sutarties 6 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad: „Sąjunga remiasi laisvės, demokratijos, pagarbos žmogaus teisėms bei teisėtumo principais“. Europos Sąjungos sutarties 49 straipsnyje nustatyta, kad: „Visos Europos valstybės, kurios atitinka 6 straipsnio 1 dalies principus, gali tapti Sąjungos narėmis“. Šie principai įtraukti ir į Europos Sąjungos žmogaus teisių chartiją, kurią 2000 m. gruodžio mėn. Nicoje priėmė Europos Taryba.

Politiniai kriterijai

redaguoti

Ekonominiai kriterijai

redaguoti
  • Veiksminga rinkos ekonomika
  • Sugebėjimas konkuruoti bendrojoje Europos Sąjungos rinkoje.

Teisės suderinamumo kriterijus

redaguoti
  • Sugebėjimas perimti Europos Sąjungos nariams keliamus įsipareigojimus ir tikslus. Tai praktiškai reiškia sugebėjimą perimti Europos Sąjungos teisę (Acquis communautaire).