Konservantas – nuo gedimo apsauganti natūrali ar sintetinė cheminė medžiaga ar jų mišinys, kuri dedama į organines medžiagas, maisto produktus, nealkoholinius gėrimus ar kitokius gaminius tam, kad šie neirtų dėl mikroorganizmų poveikio ar nepageidaujamų cheminių virsmų[1].

Konservantų rūšys

redaguoti
  • maisto konservantai ir pašarų konservantai
  • farmacinių medžiagų konservantai – dedami į vaistus ir kitas farmacines medžiagas
  • kosmetikos konservantai – dedami į kremus, losjonus ir kitus kosmetikos gaminius, kad šie ilgiau išlaikytų savo savybes.
  • dažų konservantai – apsaugo dažų organines dalis nuo mikrobinių pažeidimų
  • biologinių ėminių konservantai – apsaugo tyrimams skirtas biologinių medžiagų ėminius nuo suirimo, jei tarpas tarp ėminio paėmimo ir paties tyrimo pakankamai didelis, kad ėminio tiriamos savybės pasikeistų.
  • medienos konservantai – medžiagos, kuriomis mirkoma ar aptepama mediena ir kurios apsaugo nuo grybelių, vabzdžių (pvz., termitų) ir kitų medienos kenkėjų.

Maisto konservantai ir sveikata

redaguoti

Konservantai yra medžiagos, stabdančios mikroorganizmų gyvybinę veiklą, veikiančios normalią žarnyno mikroflorą, todėl jie potencialiai gali pakenkti ir žmogui ar gyvūnams. Taip pat konservantai, kaip ir kitos medžiagos, dalyvauja medžiagų apykaitoje ir gali turėti įvairų poveikį. Yra žinomas ne vienas konservantas, kuris yra iš tiesų kenksmingas žmonių sveikatai, todėl dažnai kyla tiek pagrįsti, tiek nepagrįsti būgštavimai, kad vienas ar kitas konservantas yra kancerogeniškas, alergizuojantis ar kitaip kenksmingas.

Kai konservantai dedami į maisto produktus kaip maisto priedai, etiketėje užrašomas jų pilnas pavadinimas ir E numeris, pvz., sorbo rūgštis (E200), natrio sorbatas (E201), kalio sorbatas (E202), natrio benzoatas (E211). Atskirikliai laikomi specifine maisto konservantų rūšimi.

Į teisiniais aktais apibrėžtą konservantų sąrašą neįtrauktos kai kurios medžiagos, taip pat turinčios konservuojančių savybių – druska, cukrus, alkoholis, prieskoniai.

Yra sunku sužinoti, koks konservanto (konservantų) kiekis yra maisto produkte. Tačiau dažnai galioja ši taisyklė: kuo ilgesnė nurodyta maisto produkto vartojimo trukmė, tuo daugiau jame konservantų, išvardintų etiketėje.

Šaltiniai

redaguoti

Nuorodos

redaguoti