Kiaulės koja – iš kiaulienos gaminamas patiekalas, populiarus daugelio pasaulio šalių virtuvėse. Jo gamybai naudojama kiaulienos dalis, esanti žemiau karkos, dar liaudyje vadinamos „kanopomis“. Patiekalams kiaulės kojos ruošiamos virtos, apkeptos, rūkytos, iš jų gaminami mėsos slėgtainiai, šaltienos, šiupiniai. Maisto ruošoje jos taip pat dažnai naudojamos išvirti sultiniams, suteikti tirštumo padažams. Įprastame puode kojos, priklausomai nuo dydžio, verdamos nuo dviejų iki keturių valandų, greitpuodyje aukšto slėgio dėka – apie pusvalandį.

Patiekalas su kiaulės koja, padalinta pusiau

Prasidėjus pasaulio finansinei 2007–2008 m. krizei, prekyboje smarkiai pakilo kiaulės kojų paklausa, tapo populiarūs pigių mėsos patiekalų receptai.[1] Daugiausiai šių produktų suvartojama Europos ir Azijos šalyse, tuo tarpu islamą išpažįstančiose šalyse jie nepopuliarūs.

Lietuviškų patiekalų restoranuose pateikiamos virtos kiaulių kojos su troškintais kopūstais ir bulvėmis, su žirniais ir spirgučiais, karka su bulvėmis ir troškintais kopūstais, bulvių plokštainis su kiaulės koja, kiaulės kojų salotos.[2]

Patiekalo ruoša

redaguoti

Prieš dedant kojas į puodą, jos nuvalomos, nusvilinami likę šereliai, nors didesnėse skerdyklose jie būna depiliuoti garų pagalba. Pavirinus kojas 5-10 minučių, jos ištraukiamos, pakeičiamas vanduo. Prie verdamų kojų dedamos nuskustos morkos, svogūnai, petražolės šaknys, saliero stiebai, gvazdikėliai, juodieji ir kvapnieji pipirai, lauro lapai, druska. Išvirtų kojų požymis – nuo kaulų lengvai atsiskirianti mėsa. Tokias kojas galima keramikiniame ar moliniame inde su sultiniu dar pašauti į orkaitę paskrudinimui. Patiekiamos su įvairiais garnyrais.

Šaltiniai

redaguoti
 
  1. Carmichael, Sri (2009-10-21). „Pig's trotters fly off the shelves as customers seek cheap meat cuts“. The Evening Standard. Suarchyvuotas originalas 2009-10-24. Nuoroda tikrinta 2017-08-27.
  2. Kiaulės kojos (gaspadine.lt)