Karelijos-Suomijos TSR

Sovietų Sąjungos respublika
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Karelijos-Suomijos TSR
Karjalais-suomalainen sosialistinen neuvostotasavalta
Карело-Финская Советская Социалистическая Республика
Karelijos-Suomijos TSR vėliava Karelijos-Suomijos TSR herbas
Gyvavimo laikotarpis 1940 m. kovo 31 d. – 1956 m. liepos 16 d.
Valstybinė kalba karelų, suomių , rusų
Plotas 172 400 km²
Sostinė Petrozavodskas
Gyventojų skaičius apie 651 300 (1959)
Gyventojų tankumas 3,8/km²
Valiuta rublis
Laiko zona UTC+3

Karelijos-Suomijos TSR (pilnas pav. Karelijos-Suomijos Tarybų Socialistinė Respublika, suom. Karjalais-suomalainen sosialistinen neuvostotasavalta, rus. Каре́ло-Фи́нская Сове́тская Социалисти́ческая Респу́блика) – viena iš 16 Tarybų Sąjungos respublikų, egzistavusi nuo 1940 m. kovo 31 d. iki 1956 m. liepos 16 d.

Nors ir neatitiko sąjunginių respublikų standarto, Karelijos ATSR buvo reorganizuota į Karelijos-Suomijos TSR. Pagal sutartį TSRS su Vokietija (Ribentropo-Molotovo paktas), buvo planuota prijungti Suomiją. Tuo tikslu buvo suplanuotas ir pradėtas Žiemos karas, kurio tikslas – nuversti esamą valdžią, suformuoti palankią, kuri paprašytų prisijungti prie TSRS. 1939 m. gruodžio 1 d. net buvo suformuotas vadinamasis Suomijos liaudies Ministrų kabinetas, kuriam vadovauti paskirtas suomių komunistas Otas Kūsinenas. Taip norėta pakartoti Baltijos šalių prisijungimo prie TSRS scenarijų.

Nors ir nepasisekė palaužti Suomijos kariniu būdu, Karelijos-Suomijos TSR sukūrimas jau buvo pradėtas įgyvendinti. Respublikai vadovauti paskirtas Otas Kūsinenas. Tokia forma respublika egzistavo iki 1956 m. liepos 16 d.

Taip pat skaitykite

redaguoti
 
1941 m. išleisti Karelijos-Suomijos TSR metinių proga pašto ženklai.