Kakavos sviestas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Kakavos sviestas – riebalai išgaunami iš kakavmedžio vaisių grūdų. Kambario temperatūroje yra tvirtos konsistencijos, baltai – gelsvos spalvos, būdingas malonus kvapas. Skiriamas natūralus kakavos sviestas ir papildomai perdirbtas.
Sudėtis ir fizikinės savybės
redaguotiCheminė sudėtis – dviejų ir trijų rūgščių trigliceridai sumaišyti su riebalinėmis rūgštimis. Sudėtyje yra tokios riebalinės rūgštys:
- Oleininė rūgštis – iki 43 %,
- Stearininė rūgštis – iki 34 %,
- Laurininė ir palmitininė rūgštys – iki 25%,
- Linolevinė rūgštis – iki 2 %,
- Arachininė rūgštis – pėdsakai.
Esant 16–18 °C sviestas yra tvirtos konsistencijos, lengvai lūžta. Lydymosi temperatūra – 32–35 °C. Esant 40 °C sviestas tampa permatomas. Spalva varijuoja nuo šviesiai gelsvos iki rudos. Kvepia kakava.
Naudojimas
redaguotiKakavos sviestą kaip riebalus naudoja įvairių konditerinių gaminių gamybai (šokoladas), taip pat parfumerijos ir farmacijos pramonėje.
Trečdalį svieste esančių riebalų sudaro stearininė rūgštis, kuri nedidina cholesterolio kiekio kraujyje. Kitą trečdalį sudaro oleininė rūgštis, mažinanti cholesterolio kiekį. Šiuo metu kakavos sviestas yra pagrindinė sudedamoji dalis ruošiant raminamąsias ir nuskausminančias žvakes, įvairius gydomuosius tepalus. Sviestas plačiai naudojamas ir kosmetologijoje, nes pasižymi gydančiu ir tonizuojančiu poveikiu, dėka svieste esančių metilksantinų, kofeino, taninų.