Daržinė aguona
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Papaver somniferum |
---|
Daržinė aguona (Papaver somniferum) |
Mokslinė klasifikacija |
Daržinė aguona (Papaver somniferum) – aguoninių (Papaveraceae) šeimos augalų rūšis.
Vienmetis žolinis 60–120 cm aukščio augalas. Lapai stambiai pjūkliškais pakraščiais, apkabinantys stiebą. Žiedai gali būti įvairių spalvų: raudoni, balti, violetiniai ir kt. Žydi liepos mėnesį, o sėklos prinoksta rugpjūčio mėnesį. Vaisius – dėžutė, pripildyta pilkų ar juodų sėklų. Augalas išvagotas daugybe pientakių, kuriais teka baltos, greitai tirštėjančios sultys.
Panaudojimas
redaguotiDaržinė aguona auginama daržuose ir soduose kaip prieskoninis, vaistinis ir dekoratyvinis augalas.
Įpjovus neprinokusią aguonos galvutę, sultys išteka ir greitai sustingsta – tai opijus, iš kurio gaminami plačiai paplitę vaistai tokie kaip papaverinas, morfinas, kodeinas. Tai nuskausminantys, mažinantys baimės jausmą, skatinantys euforiją, slopinantys sausą ir dažną kosulį, gydantys kraujotakos nepakankamumą, atpalaiduojantys bronchų bei virškinamojo trakto lygiuosius raumenis.
Seniau džiovinti aguonos žiedlapiai buvo vartojami kaip vaistinė žaliava, taip pat kaip natūralūs arbatos ir vyno dažai.
Narkotiniais tikslais vartojamas ne tik opijus, bet ir tiesiog susmulkintos, išdžiovintos aguonų galvutės.