Apeliacija (vynininkystė)
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Apeliacija (prancūziškai appelation) – tai geografinė nuoroda, nurodanti, kurioje vietovėje buvo išaugintos vynuogės ir pagamintas vynas. Šios geografinės nuorodos suteikimą ir vartojimą reglamentuoja valstybių nustatytos taisyklės.
Istorija
redaguoti1730 m. Vengrijoje gaminamas tokajus tapo pirmuoju vynu, kuriam pradėtas taikyti valstybinis geografinis reglamentavimas: visi Tokajaus regiono vyndarystės ūkiai buvo suskirstyti į 3 klases, atsižvelgiant į dirvą, saulėtumą ir užsikrėtimą grybeliu Botrytis cinerea. 1757 m. karališkuoju dekretu Tokajuje sukurtas uždaras vyno gamybos regionas.
1756 m. Portugalijoje buvo sukurta antroji pasaulyje saugoma apeliacija portveinui, gaminamam šiaurės Portugalijos Douro upės slėnyje, kontroliuoti.
1925 m. Ispanijoje kilmės nuoroda apsaugotas Rioja, o 1933 m. – cheresas.
1935 m. Prancūzijos žemės ūkio ministerija sukūrė Nacionalinį kilmės nuorodų institutą (Institut National des Appellations d'Origine), kuriam pavesta administruoti Prancūzijos vynų geografinį žymėjimą. Iki to laiko tik šampanas naudojosi teisine geografinės nuorodos apsauga.
Nuo 1980 m. valstybės saugomos geografinės nuorodos pradėtos taikyti JAV vyndarystės regionuose.
Apeliacijų sąrašas
redaguoti- Europos Sąjunga – Saugoma geografinė nuoroda
- Austrija – Districtus Austria Controllatus
- Graikija – ονομασία προελεύσεως ελεγχομένη
- Ispanija – Denominación de Origen
- Italija – Denominazione di Origine Controllata
- Jungtinė Karalystė – Quality Wine Scheme
- Portugalija – Denominação de Origem Controlada
- Prancūzija – Appellation d'origine contrôlée
- Vokietija – savita Vokietijos vynų klasifikacija
- Australija – Australian Geographical Indications
- Čilė – Čilietiškas vynas skirstomi į 5 saugomus regionus
- JAV – American Viticultural Area
- Kanada – Vintners Quality Alliance
- Pietų Afrikos Respublika – Wine of Origin
Dauguma šių regionų pavadinimai reiškia „saugomą geografinę nuorodą“, tačiau jų pavadinimai neverčiami, kadangi kiekvienoje šalyje geografinių nuorodų reglamentavimas yra skirtingas.