Sumuštinis
Sumuštinis – greitai ir paprastai paruošiamas valgis, dažniausiai tik užkandis.
Sumuštiniai gali būti pateikiami kaip atskiras patiekalas, kaip užkandis prieš pietus ar vakarienę, prie sriubos, arbatos arba kavos. Jie gali būti naudojami ir stalo puošybai. Tai populiarus užkandis iškylose, žygiuose.
Sumuštinio būtiniausia detalė ir pagrindas – duona, batonas ar bandelės, retesniais atvejais – sausainiai. Kita gana svarbi detalė – aptepas (sviestas, margarinas, majonezas, sūris, riešutų sviestas ir t. t.). Kitų svarbių standartų nėra.
Sumuštiniams išvirta ar kepta mėsa, rūkytas kumpis, dešra, sūris supjaustoma labai plonais griežinėliais. Šviežios daržovės nuplaunamos, nusausinamos, jei reikia, nulupamos ir supjaustomos. Produktai derinami skonio ir spalvos atžvilgiu.
Tipai
Sumuštiniai gali skirtis dydžiu, forma ir gaminimo būdu, tačiau pagrindinės jų rūšys lieka tos pačios:
- karšti ir šalti – priklausomai nuo to, kaip patiekiami,
- sūrūs ir saldūs – pagal produktų skonį.
Pagal gaminimo būdą ir sudėtį sumuštiniai gali būti:
- paprasti – plonos duonos ar batono riekelės aptepamos sviestu ar kitu aptepu, ant viršaus uždedama mėsos, žuvies, kiaušinio ar kitokių produktų gabalėlių, daržovių. Tokie sumuštiniai serviruojami negilioje lėkštėje;
- suvožtiniai – gaminami iš nedidelių bandelių ar riestainių, perpjautų pusiau. Toliau gaminama kaip ir paprasti sumuštiniai tik pabaigoje abi puselės suvožiamos. Suvožtinius patogu vartoti kelionėje,
- kaloringi,
- vyniotiniai,
- sluoksniuoti – sudaromi iš 2-3 sluoksnių duonos ar pyrago, kurie aptepami duonos riekelės storio užtepu,
- vėrinukai,
- užkandiniai,
- pakepintos duonos sumuštiniai – 1 cm storio baltos duonos ar pyrago riekelės iš abiejų pusių apskrudinamos svieste. Atvėsus, apdedami paprastiems sumuštiniams vartojamais produktais.