Kisielius
- Kitos reikšmės – Kisielius (reikšmės).
Kisielius – nealkoholinis desertinis gėrimas, verdamas dažniausiai iš įvairių vaisių ir uogų, papildomai įdedant krakmolo, kad gėrimas sutirštėtų. Paplitęs Rytų ir Šiaurės Europoje.
Šiais laikais kisieliai dažnai verdami iš parduotuvėse perkamų kisielių pusfabrikačių - briketėlių (būdingų tarybiniams laikams, dabar paprastai importuojamų iš Rusijos) arba miltelių pavidalo mišinių įpakuotų maišeliuose. Pastarieji kisieliaus pusfabrikačiai dažniausiai gaminami naudojant sintetinius dažiklius ir skonines medžiagas.
Vartojimas
Kisieliai verdami skysti arba tiršti, priklausomai nuo krakmolo kiekio. Tiršti kisieliai valgomi šaukšteliu.
Kisielius dažnai gaminamas iš braškių, serbentų, agrastų, aviečių, vyšnių, rabarbarų, spanguolių. Uogos verdamos vandenyje, vėliau skystis nukošiamas per kiaurasamtį, uogos patrinamos, kad išsiskirtų visos sultys. Likęs vanduo su sultimis pasaldinamas, įdedama krakmolo ir maišoma, kad krakmolas nesušoktų į gabaliukus.
- Avižinis kisielius[1]
Senoviškiausias Lietuvoje kisielius, būdingas kūčių stalo patiekalas. Verdamas iš avižų. - Pieno kisielius
Verdamas iš pieno su priedais[2].
- Rabarbarų kisielius
- vanduo 0,5 l
- cukrus 100 g
- krakmolas 0,5 valgomojo šaukšto
- rabarbarai 250 g
- gvazdikėliai
Nuplauti rabarbarų kotai supjaustomi, išverdami, pertrinami. Sudedamas cukrus, prieskoniai ir užvirinama. Tada supilamas krakmolas, išmaišytas su trupučiu vandens, ir pakaitinama iki užvirimo.
- Spanguolių kisielius
Lietuviškas tradicinis kisielius, laikomas tradiciniu kūčių patiekalu. Verdamas iš spanguolių.
- Rabarbarų kisielius