Paprastoji musmirė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Ištrintas turinys Pridėtas turinys
VoxelVexel (aptarimas | indėlis)
S Atmestas Marco Bonety pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (BOM1982 keitimas)
Žyma: Atmesti
 
(nerodoma 9 tarpinės versijos, sukurtos 4 naudotojų)
Eilutė 16:
== Požymiai ==
[[Vaizdas:Amanita muscaria close-up.jpg|left|150px]]
[[vaisiakūnis|Vaisiakūniai]] dideli. [[Kepurėlė]] iki 20-25 cm skersmens, ryškiai raudona, su baltomis karputėmis ar plėvelėmis (apvalkalo liekanomis), nors tai būna labai retai, tačiau lietui jas nuplovus, maža, ką tik išdygusi musmirė tampagali tapti panaši į raudonasraudonąsias ūmėdes. Suaugusios musmirės yra žymiai didesnės už ūmėdes ir aiškiai matomas sijonėlis ant koto, bei koto apačioje tik musmirėms būdingas išplatėjimas - todėl suaugusios jos į raudonąsias ūmėdes nebebūna panašios. Lakšteliai balti, minkšti, tankūs, laisvi. Kotas 8-20 cm ilgio, 1-3 cm storio, su baltu rinkiu, pagrindas gumbiškai sustorėjęs, su tvirtai apaugusia išnara. [[Trama]] balta, minkšta, be ypatingo kvapo ir skonio.
 
[[Lietuva|Lietuvoje]] auga [[liepa|liepos]]-[[spalis|spalio]] mėn. įvairiuose miškuose.
 
== Nuodingumas ==
MusmirėPaprastoji dažnaimusmirė yraliaudyje klaidingaiyra laikoma ypačmirtinai nuodingu grybu. Tačiau iš tiesų jos nuodingumas dažniausiai smarkiai perdedamas – mirtys, sukeltos šių musmirių vartojimo, yra retas reiškinys<ref>http://www, nes jų neįmanoma su niekuo sumaišyti ir per klaidą niekas jų neprisirenka.emedicine.com/ped/topic2863.htm</ref> Tačiau apsinuodijimų gali būti labai rimtų ir su sunkiomis pasekmėmis.
 
Pagrindinės musmirių psichoaktyviosios medžiagos yra [[iboteninė rūgštis]], [[muscimolis]], [[muskazonas]] ir [[muskarinas]].
Nedidelės dozės gali išbalansuoti ir stipriai, iki isterijos, suaktyvinti emocijas. Tokiu atveju net geros emocijos žmogui būna sunkiai pakeliamos, jautresni žmonės gali matyti, uosti ar girdėti varginančias haliucinacijas. Po tokio atvejo gali stipriai sutrikti miegas, psichinė žmogaus būklė. Didesnės dozės, žmonėms su silpnesne imunine, centrine nervų sistema arba virškinimo sistema (2-3 grybai) gali baigtis ir mirtimi.
 
== Rekreacinis vartojimas ir poveikis ==
ŠįManoma, kad šį grybą dėl jo psichoaktyvių savybių nuo seniausių laikų vartojo žyniai, šamanai, kariai<ref>http://www.erowid.org/plants/amanitas/amanitas_history1.shtml</ref>.
 
Musmirės vartotojai mini šiuos poveikius: pakitęs vaizdinių ir garsinių signalų suvokimas, pusiausvyros praradimas, lengvi raumenų trūkčiojimai (ši informacija nėra pilnai patikima, nes netyrinėta)<ref>http://www.erowid.org/plants/amanitas/amanitas_info_ott.shtml</ref>.
 
== Galerija ==