Nuncius
A nuncius pápai követ, az Apostoli Szentszéknek egy adott államhoz, annak a kormányához akkreditált állandó képviselője püspöki vagy érseki rangban. A diplomáciai jog szerint nagykövetnek számít; a legtöbb országban őt tekintik diplomáciai testület rangelsőjének (doyenjének). A pápa nevezi ki és hívja vissza, a nemzetközi jog szabályainak megfelelően.
A nunciusok feladata, hogy a római pápa személyét tartós jelleggel képviseljék azoknál a részegyházaknál vagy államoknál és hatóságoknál, melyekhez küldetésük szól; erősítsék az Apostoli Szentszék és az állam hatóságai, illetve a helyi egyház és a Szentszék közti kapcsolatokat; tárgyaljanak a helyi egyház és az állam közti viszonnyal kapcsolatos kérdésekről, különösen pedig a konkordátumok és más hasonló megállapodások létrehozásáról és végrehajtásáról. A nunciusok tevékenységükkel és tanácsaikkal támogatják a helyi püspököket; a püspökök kinevezésével kapcsolatban a jelölteket javasolnak vagy pedig a jelöltek nevét az Apostoli Szentszéknek továbbítják.
Ferenc pápa 2022. május 3-án Magyarország apostoli nunciusává nevezte ki "Excellenciás és Főtisztelendő Michael Wallace Banach-t, Memphis címzetes érsekét".[1] Wallace Banach 1962. november 19-én született Worcesterben (Massachusetts, USA).[2]
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Michael Wallace Banach Magyarország új apostoli nunciusa (magyar nyelven). Magyar Kurír. (Hozzáférés: 2024. szeptember 13.)
- ↑ Magyar Katolikus Egyház | Magyarországra érkezett az új apostoli nuncius. www.katolikus.hu. (Hozzáférés: 2024. szeptember 13.)
Források
[szerkesztés]- Erdő Péter: Az egyházi törvénykönyv. 361-367. kánon. Hozzáférés: 2016.09.06.
- A magyar katolikus lexikon vonatkozó címszava. Hozzáférés: 2016.09.06.
- Nunciusi jelentések. 1. Dai rapporti del primo nunzio apostolico in Ungheria S. E. Mons. Lorenzo Schioppa, 1920–1925 / Lorenzo Schioppa első magyarországi nuncius politikai jelentéseiből, 1920–1925; szerk. Somorjai Ádám; METEM–Historia Ecclesiastica Hungarica Alapítvány, Bp., 2020