Ugrás a tartalomhoz

Árkus József

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést Dudva (vitalap | szerkesztései) végezte 2024. február 22., 10:28-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Magyar újságírók kategória eltávolítva; A Népszabadság vezetői, újságírói kategória hozzáadva (a HotCattel))
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Árkus József
A Parabola 1987-es adásában
A Parabola 1987-es adásában
SzületettÁrkus József
1930. november 1.
Nagykanizsa
Elhunyt1992. szeptember 28. (61 évesen)
Budapest[1]
Állampolgárságamagyar
Foglalkozásaújságíró, humorista, konferanszié, főszerkesztő
Halál okarák
SírhelyeFarkasréti temető (60-1-128)
A Wikimédia Commons tartalmaz Árkus József témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Árkus József (Nagykanizsa, 1930. november 1.Budapest, 1992. szeptember 28.) magyar újságíró, humorista, konferanszié, a Ludas Matyi hetilap és a Parabola című szatirikus televízió-műsor főszerkesztője.

Életpályája

[szerkesztés]

Édesapja sörgyári munkás, édesanyja textilgyári kötőnő volt. Családja már gyermekkorában elhagyta Nagykanizsát. Kőbányán nőtt fel, a II. Rákóczi Ferenc gimnáziumban érettségizett 1949-ben. Egy évig dolgozik az Édességbolt Nemzeti Vállalatnál, majd sorkatonai szolgálatra hívták be Esztergomba. Nemsokára már politikai tisztként dolgozott, továbbképzésként a gellérthegyi újságíró-iskolába küldte a hadsereg. Újságírói diplomája megszerzését követően a Honvédelmi Minisztérium sajtóosztályának instruktora lett. Az 1956-os események a politikai tisztképző Sztálin Akadémián érték, év végén leszerelt.[2]

A forradalom után kocsikísérőként dolgozott, majd 1957-től 1959-ig Az Autóbusz című üzemi lapnak írt. 1958-tól kezdve jelentek meg honvédelmi témájú könyvei. 1959-től 1964-ig az ELTE újságjának, az Egyetemi Lapoknak a felelős szerkesztője volt.

1965-ben a Magyar Rádióhoz hívták, ahol a központi szerkesztőség belpolitikai rovatának vezetőjeként dolgozott. Saját műsora az Apolitika-presszó volt. 1966 és 1975 között a Népszabadság munkatársa volt, ahol 1969-től "Egy hét" címen hetente megjelenő, a belpolitikai eseményeket szubjektív, ironikus módon összefoglaló rovata volt. 1976-tól vezette Tabi László utódjaként a Ludas Matyi élclapot 1990-ig, amikor a szerkesztőség jó részével együtt megalapította az Új Ludast, és ennek is főszerkesztője lett.

A Mikroszkóp Színpad házi szerzője volt és sokáig szerkesztette az újságíróbálra megjelenő alkalmi kiadványt, a Tollasbált, amely főleg pikáns női fotói miatt volt közismert.

1992-ben rákbetegségben hunyt el, egy hónappal 62. születésnapja előtt.

A Parabola

[szerkesztés]

Országos ismertséget a Parabola című televíziós műsor szerzett Árkus Józsefnek. A Parabola az állami televízió egyik legnépszerűbb műsora volt az 1980-as évek végén és az 1990-es évek elején. Eredetileg külpolitikai műsor volt, amelyet Árkus 1972-ben vett át Varga Józseftől, és fokozatosan részben belpolitikai műsorrá fejlesztette, miközben egyre nagyobb szerepet kapott benne a humor.

A műsor a népszerűségét részben Árkus személyének, részben annak köszönhette, hogy a felhasznált belföldi és külföldi mozgóképanyag köre, beleértve a televízióban addig csak játékfilmekben és korlátozottan adagolt meztelenséget, illetve a hozzárendelt szatirikus kommentárok módszere újdonságot jelentett a magyar televíziózásban és humorban.

Árkus József urnafülkéje Budapesten (Farkasréti temető, 60-1-128. fülke)
„Senki őelőtte nem merészkedett olyan szférákba, mint a minduntalan összepuszilkodó vezető elvtársak, a mozgalmi dalok ügyetlen szövegei, Lenin macskája, Kádár metrójegye. Éles mondataival, tűhegyes találataival megostromolt olyan egykori erődítményeket is, mint a szocialista álparlament, a rendőrség, az agyonmisztifikált űrhajósok vagy az önmenedzselők maffiája” – írta róla a 2001-ben megjelent Humorlexikon.

A Parabola szilveszteri különkiadása a Szuperbola volt, mely 1977-től jelentkezett.

Díjai, elismerései

[szerkesztés]

Írásai

[szerkesztés]
  • Vádol a magyar nép!, összeállította: Lengyel László és Árkus József, Zrínyi Nyomda, Budapest, 1958
  • A bolgár néphadsereg, Zrínyi Honvéd Kiadó, Budapest, 1958
  • Matrózok a viharban, Lengyel Lászlóval közösen, Zrínyi Kiadó, Budapest, 1959
  • Lenin-fiúk – Emlékezés a Magyar Tanácsköztársaság hős védelmezőire, szerkesztette: Rábai Ferenc, Zrínyi Katonai Kiadó, Budapest, 1960
  • Három nép hőse, Zrínyi Kiadó, Budapest, 1962
  • A brüsszeli Magyar Század, Zrínyi Kiadó, Budapest, 1964
  • Tűztengerben, Zrínyi Kiadó, Budapest, 1965
  • Kettőslátás, Interpress, Budapest, 1985
  • Le vagyunk értékelve, Kossuth, Debrecen, 1988

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. PIM-névtérazonosító. (Hozzáférés: 2020. július 7.)
  2. (1983. október 17.) „[http://real-j.mtak.hu/5637/4/JelKep_1983_4.pdf Szarkazmus, szűkszavúság — Árkus Józseffel beszélget Nádor Tamás]” (magyar nyelven). Jel-Kép 4 (4).