Ugrás a tartalomhoz

II. Albert monacói herceg

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Peadar (vitalap | szerkesztései) 2014. december 10., 23:49-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Monaco trónörökösei kategória hozzáadva (a HotCattel))
II. Albert monacói herceg
Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi
Monaco hercege
II. Albert 2013-ban
II. Albert 2013-ban

Uralkodási ideje
2005. április 6. jelenleg
ÖrököseJakab
ElődjeIII. Rainier
Utódjahivatalban
Életrajzi adatok
UralkodóházGrimaldi-ház
Született1958. március 14. (66 éves)
 Monaco, Palais Princier
ÉdesapjaIII. Rainier monacói herceg
ÉdesanyjaGrace Kelly
Testvére(i)
HázastársaCharlene Wittstock
GyermekeiFeleségétől:
1. Gabriella (2014–)
2. Jakab (2014–)
Házasságon kívüli kapcsolataiból:
3. Jazmin Grace Grimaldi
4. Alexandre Coste
II. Albert monacói herceg aláírása
II. Albert monacói herceg aláírása
A Wikimédia Commons tartalmaz II. Albert monacói herceg témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

II. Albert (Albert Alexandre Louis Pierre Grimaldi, 1958. március 14.) a Grimaldi család feje, jelenleg Monaco uralkodó hercege. III. Rainier monacói hercegnek, és hitvesének, Grace Kellynek a fia. Nővére, Karolina, Hannover hercegnéje, húga, Stefánia (Stéphanie) monacói hercegnő.

Élete

A monacói hercegi palotában született, Monacóban. Az I. Albert Középiskolába járt, majd kitüntetéssel érettségizett 1976-ban. Azzal töltött egy évet, hogy különféle hercegi kötelességeket gyakorolt, majd 1977-ben beiratkozott az Amherst College-ba, Massachusetts-ben, Albert Grimaldiként. Itt politológiát, közgazdaságtant, zenét, és angol irodalmat tanult.

1979 nyarát azzal töltötte, hogy beutazta Európát és a Közép-Keletet a Amherst Glee Klubbal.

1981-ben diplomázott a bölcsésztudományi karon.

1997. október 17-én Budapesten járt a monacói herceg, és gratulált Habsburg György főhercegnek és Eilike von Oldenburg hercegnőnek a Vajdahunyad várban rendezett menyasszonyi estélyükön, melyet a főhercegi pár gödöllői polgári esküvője után rendeztek.

2002. április 9-én részt vett Erzsébet brit anyakirályné gyászszertartásán a londoni Westminster apátságban.

Magánélet és kapcsolatok

2005 októberében a német Bunte magazin arról számolt be, hogy Albert herceg, sógornőjével Telma Ortiz Rocasolanoval, asztúria hercegnőjével randevúzik. 2005 novemberében, a herceg utasította ügyvédjét, Thierry Lacoste-t, hogy kezdeményezzen bírósági eljárást a francia France Dimanche újság ellen, mert joga van a magánélete védelméhez és az újság hamis információkat és történeteket ír róla.

Albert herceg eljegyezte Charlene Wittstock dél-afrikai úszónőt. Az eljegyzést 2010. június 23-án jelentették be.[1] Már 2006. február 10-én együtt látták őket a torinói olimpia megnyitóján, amikor a herceg elkísérte Wittstockot. Következő alkalommal a monacói nagydíjon látták őket együtt. A herceg és Wittstock részt vett a pekingi olimpia a megnyitó ünnepségen 2008-ban és a "Bal de la Rose" és a Princess Grace Awards gálán 2009-ben és a vancouveri olimpia megnyitó ünnepségén. Párként jelentek meg Viktória svéd trónörökös és Daniel Westling esküvőjén, Stockholmban, négy nappal az előtt mielőtt bejelentették volna saját eljegyzésüket. Szintén együtt jelentek meg 2011. április 29-én Vilmos herceg és Kate Middleton esküvőjén.

Polgári esküvőjüket 2011. július 1-jén tartották, majd másnap július 2-án az egyházi szertartásra került sor.[2] A házassági fogadást Dél-Afrikában tartották meg július 5-én.[3]

Kormányzóság

2005. március 7-én Albert apja, III. Rainier monacói herceget kórházba szállították, majd később áthelyezték az intenzív osztályra. A herceget légzési elégtelenséggel, vese-, és szívproblémákkal kezelték.

2005. március 31-én a monacói palota bejelentette, hogy Albert örökös átvenné apja kötelességeit, mert Rainier tovább már nem alkalmas uralkodásra.

A 47 éves herceg az első napjait töltötte mint Monaco kormányzója (régense), miközben 81 éves, kritikusan beteg apja, Európa egyik leghosszabb ideig élő uralkodója, és Európa második leghosszabb ideig élő uralkodója (56 év uralkodás után) 2005. április 6-án elhunyt.

Albert 2005. július 12-én lett hivatalosan monacói herceg, a világ egyik legkisebb államának új uralkodója. A trónra lépésének egész napos ünnepségét megnyitó misét Bernard Barsi monacói érsek celebrálta.

II. Albert édesapját, III. Rainier-t 56 évi uralkodás után április 15-én temették el a katedrálisban

XVI. Benedek pápa II. Albertet 2009. október 16-án a Vatikánban egy magánkihallgatáson fogadta.

Házassága, gyermekei

Házassága

II. Albert,  2010. június 23. jegyezte el a nála 20 évvel fiatalabb Charlene Wittstockok. Esküvőjükre 2011. Július 1.-én (polgári) és 2.-án (egyházi) került sor.

Gyermekeik:

  • Gabriella (Thérese Marie) hercegnő (Monaco, 2014. december 10. - )
  • Jakab (Jacques Honoré Rainier) herceg (Monaco, 2014. december 10. - )

Bár Gabriella korábban született a trónöröklési törvény szerint Jakab fogja őt követni a trónon.[4]

Jazmin Grace Grimaldi

1992-ben, egy kaliforniai nő, Tamara Rotolo, apasági kérvényt nyújtott be a herceg ellen, mert azt állította, hogy ő az apja lányának, akit Jazmin Grace Grimaldinak hívtak.
Albert herceget a gyermek kaliforniai Riverside megyei születési anyakönyvi kivonaton is az apjaként jelölik meg és a törvényes vezetékneve is Grimaldi. Ennek ellenére az ügyet, amely 1993-ban a bíróság elé került, Graham Anderson Cribbs legfelsőbb bíró elutasította, aki kijelentette, hogy „túl kevés kapcsolat van Albert és Kalifornia állam között ahhoz, hogy igazolni lehessen a tárgyalást”.[5] Egyetértett az állítással a herceg ügyvédje, Stanley Arkin, ez szerinte sem Kalifornia bíróságának hatásköre.

Bírósági dokumentumokban és törvényes vallomásokban Albert herceg elismerte, hogy találkozott párszor Tamara Rotolo-val, 1991-ben Monacóban. (A gyermek 1992. március 4-én, hozzávetőleg kilenc hónappal később született.)

2006. május 31-én DNS tesztek megerősítették, hogy Albert herceg az apa - ismerte be a herceg egy, az ügyvédjétől származó nyilatkozatban. Ezután a lányt meghívta Monacóba, hogy tanuljon és éljen ott.
A Le Figaro szerint Jazmin Grace Grimaldi „érett, édes és értelmes”, és a San Juan Capistrano-i Junipero Serra Katolikus Középiskola kitüntetett tanulója.

Alexandre Coste

2005 májusában, Nicole Coste - egy korábbi Air France légiutas-kísérő Togóból - azt állította, hogy legkisebb fiának, Alexandre Éric Stéphane Coste-nak Albert herceg az apja, amit olyan DNS tesztek bizonyítottak, melyeket a monacói kormánytól érkező utasításokon dolgozó svájci technikusok csináltak. Továbbá azt állította, hogy a herceg aláírt egy hitelesített okmányt arról, hogy ő az apa, de nem adott neki erről másolatot.

Egy francia hetilap, a Paris Match kiadott egy tíz oldalas interjút Nicole-lal, melyben a herceg több fotón a gyermeket tartja és eteti. Coste azt is elmondta a Paris Matchnek, hogy a herceg párizsi lakásában élt, és járadékot kapott tőle, amíg úgy tett, mintha a barátai közül az egyiknek a barátnője volna.
Azt állította, hogy a herceg utoljára 2005 februárjában látta a fiút. Albert herceg szóvivőjének nem volt megjegyzése, bár a Coste igényeiről szóló híreknél a herceg ügyvédje, Thierry Lacoste bejelentette, hogy egy bírósági stratégia a következő néhány napon belül határozott lesz.

2005. július 6-án - néhány nappal azelőtt, hogy július 12. a trónra lépett volna - Albert hivatalosan is megerősítette az ügyvédjén, Thierry Lacoste-on keresztül, hogy Nicole 22 hónapos fiának ő az apja.

Származása

Jegyzetek

Források

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben az Albert II, Prince of Monaco című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

Commons:Category:Albert II, Prince of Monaco
A Wikimédia Commons tartalmaz II. Albert monacói herceg témájú médiaállományokat.