Riza Abbászi
Riza Abbasi(1565-1635), perzsa miniatúra művész, festő és kalligráfus, a 16-17. századi iszlám filozófiai iskola (School of Isfahan) híve.
Életpályája
Születési helye Kashan vagy Mashad, ez utóbbi helységben atyja miniatűr művész volt. Ibrahim Mirza (1540-1577) herceg, a perzsa miniatűr-művészet mecénásának meggyilkolása után az eredeti miniatűr-festészet hanyatlásnak indult. Az újabb könyveket kevesebb miniatűrrel díszítették vagy a régi kötetek miniatúráit használták fel újra. Erősen megcsappant a művészek száma. 1601-ből való Riza Abbasi első ismert rajza, mely a Boszporusznál épült Topkapi palotát ábrázolja, feltételezhető, hogy atyja műhelyében készült, s lehet hogy maga az alkotás is az atyáé. Ma az Orosz Múzeumban őrzik Szentpéterváron. Valójában Khosrow király és Shirin hercegnő romantikus szerelmi történetéhez készített 19 miniatűr Riza Abbasi alkotása (1631-1632).
Magángyűjtők számára albumokat készített, ez már a 15. századtól volt divatban volt. Legtöbbször magát a megrendelőt festette le, nagy szerepet kapott a portréban a ruha anyagának, szabásának ábrázolása, s a figura mozdulata, kecsessége, tekintélye, méltósága, cselekvése (olvasás, kupa odanyújtása valakinek, stb.) Festői korszakának korai szakaszában gazdagabb színvilággal dolgozott, későbbi műveiben kevesebb színt használt. A háttér leggyakrabban a perzsa kultúrában hagyományos növényi díszítést tartalmazza. Madarakat is rajzolt.
1510-ben hivatalt vállalt a bíróságon, mert nem lehetett a miniatűr-festészetből megélni, de festést nem hagyta abba. Egyik kutatója, Sheila Canby 1996-os monográfiájában 128 miniatúrát és rajzot tulajdonít biztosan Riza alkotásának, s még felsorol 106-ot, amelyek bizonytalanok, azokból már talán csak 21 tulajdonítható Riza alkotásának. (Nem könnyű megállapítani, hiszen a festők ebben az időben nem gyakran szignálták műveiket, s számos diák utánozta mestereit).
Riza munkái megtalálhatók Teheránban a Reza Abbasi Múzeumban és a könyvtárban, a Topkapi Palotában Isztambulban. S számos nyugati múzeumban, mint például Smithsonian, ahol a művészeti galéria (Freer Gallery of Art) Riza és diákjai miniatúráinak rajzaiból őriz egy albumot.[1] A British Museum, a Louvre és a Metropolitan Művészeti Múzeum is őriz Riza miniatűröket.
Galéria
-
Fekvő akt (1590 körül)
-
Saki felszolgálása (1609)
-
Muhammad-Beik herceg (1620 körül)
-
Edény bemutatása
-
Madár (1634)
Jegyzetek
Források
- Ez a szócikk részben vagy egészben a Riza Abbasi című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
További információk
- Brend, Barbara. Islamic art, Harvard University Press, 1991, ISBN 0-674-46866-X
- "Canby (2009)", Canby, Sheila R. (ed). Shah Abbas; The Remaking of Iran, 2009, British Museum Press, ISBN 978-0-7141-2452-0
- "Canby (1996)", Canby, Sheila R, Rebellious Reformer: The Drawings and Paintings of Riza Yi-Abbasi of Isfahan, 1996, Tauris IB.
- Gray, Basil, Persian Painting, Ernest Benn, London, 1930.