Ugrás a tartalomhoz

A Magyar Népköztársaság Zászlórendje

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Andrew69. (vitalap | szerkesztései) 2024. szeptember 26., 18:33-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Magyar Népköztársaság Zászlórendje
Adományozza A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa
TípusI-V. fokozatú érdem után járó elismerés
Státuszmegszűnt
Jellemzőimár nem adományozható
Statisztikák
Alapítás dátuma1956

szalagsáv
szalagsáv
A Wikimédia Commons tartalmaz Magyar Népköztársaság Zászlórendje témájú médiaállományokat.

A Magyar Népköztársaság Zászlórendje a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa által adományozott magas rangú állami kitüntetés volt.

Története

A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa 1956-ban alapította (1956. évi 17. tvr.) „a békéért folyó harcban vagy az ország építésében, továbbá Magyarország és a külföldi államok közötti együttműködés és baráti kapcsolatok fejlesztése terén, illetve a nemzetközi béke és barátság megszilárdításáért kifejtett munkásság” elismerésére. Eredetileg ötfokozatú kitüntetés volt.[1]

Az 1963. évi 35. tvr. megszüntette a IV. és V. fokozatot. Az 1976. évi 3. tvr. alapján a következő fokozatai voltak: a Magyar Népköztársaság gyémántokkal ékesített Zászlórendje, a Magyar Népköztársaság rubinokkal ékesített Zászlórendje és a Magyar Népköztársaság babérkoszorúval ékesített Zászlórendje.

1989. október 23-a után a neve a Magyar Köztársaság Zászlórendjére módosult, majd az 1991. évi XXXI. törvénnyel az adományozása megszűnt.[2]

Viselése

Viselni a mellkas jobb oldalán kitűzve lehetett. A kitüntetés követett egyfajta nemzetközi gyakorlatot és a korábbi hagyományokat is figyelembe vette.[3]

Kitüntettek

Jegyzetek

  1. Amikor Gagarin csókot kapott Gina Lollobrigidától – ritkán látott képekkel emlékezünk az első űrhajósra (magyar nyelven). hirado.hu. (Hozzáférés: 2024. március 9.)
  2. Magyar Nagylexikon 12. kötet 435. old.
  3. Pandula Attila: Állami kitüntetések a történelemben (magyar nyelven). História 2003/07 szám. [2015. szeptember 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. május 16.)

További információk