Tojás (biológia)
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
A tojás (elavult nevén mony;[1] latinul ovum) egyetlen petesejtből és az azt körülvevő tartalék tápanyagokból és védőrétegekből áll. A petesejt, illetve megtermékenyülés után a zigóta a tojás „sárgája”, ezt a tápanyag raktárként működő tojásfehérje veszi körül. A tojást különféle burkolatok védelmezik.
Gerincesek
szerkesztésA legtöbb hüllő, minden madár, és néhány emlős tojással szaporodik. A tojás egy nagy, sok tartalék tápanyagot tartalmazó petesejt vagy zigóta (tehát megtermékenyített petesejt), amit számos védőréteg burkol körül. Gerinceseknél a tojást főként mészből felépülő burkolat veszi körül, ennek köznyelvi neve a tojáshéj.
A tojásban a pete tulajdonképpen csak a sárgájának felel meg. Ezt veszi körül a szikhártya, azt a tartalék tápanyagokból álló fehérje, majd azt pedig a héj rétegei. A költéshez a tojásnak egy meghatározott hőmérséklet-intervallumra van szüksége az embrió táplálásához és védelméhez. Amikor az embrió megfelelően kifejlődött, kitör a tojásból, azaz „kikel”. Egyes fajok fiókáinak specializálódott tojásfoga van, amivel képesek feltörni a tojás héját.
A tojás sok ragadozó állat kedvelt zsákmánya is.
Tojással szaporodó gerincesek:
- hüllők (pl. krokodiltojás, kígyótojás)
- madarak (pl. tyúktojás, fürjtojás, kacsatojás, strucctojás)
- emlősök (a kihalt fajokon kívül a tojásrakó emlősök alosztálya)
Gerinctelenek
szerkesztésA magyar zoológiai szaknyelv új vonása, hogy a rovarok és más gerinctelenek petéit több szakember tojásnak nevezi. E szóhasználat a korábbinál jobban megkülönbözteti a petesejtet (mely szerintük a „pete”) a nőstény által letojt tojástól, mely megtermékenyített petesejtet (zigótát), szikanyagokat, és ellenálló külső héjat is tartalmaz.
A köznyelv ismeri a „hangyatojás” kifejezést is. Ez azonban valójában báb és nem tojás.
Jegyzetek
szerkesztés- ↑ Rácz, J. (2000). „Agármony és bakszakáll”. Magyar Nyelvőr 124 (1).
Fordítás
szerkesztés- Ez a szócikk részben vagy egészben az Egg (biology) című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.